Jak rozpoznać trądzik odwrócony?
Ropne zapalenie gruczołów apokrynowych to przewlekłe schorzenie zapalne, które dotyka najczęściej młodych dorosłych. Objawy kliniczne są uzależnione od stopnia zaawansowania trądziku odwróconego – we wczesnych etapach są to zwykle zaskórniki, krostki i grudki, które następnie przeradzają się w zapalne guzki, podskórne guzy i cysty. W miarę postępu choroby pojawiają się także ropnie oraz przetoki. Ze względu na to, iż stwarzają one doskonałe warunki do nadkażeń bakteryjnych, schorzenie posiada charakter przewlekły. W najbardziej zaawansowanym stadium trądziku odwróconego z przetok wydobywa się cuchnąca, krwisto-ropna treść. Zmiany chorobowe najczęściej obejmują obszar pach i pachwin, krocze, okolice odbytu oraz pośladki, rzadziej narządy płciowe, uda czy piersi. Wykwity zwykle występują jednocześnie w kilku okolicach.
Konsekwencje choroby
Trądzik odwrócony to przypadłość nie tylko nieestetyczna, lecz przede wszystkim groźna dla zdrowia i życia. Bolesne zmiany umiejscowione w pachwinach mogą powodować ograniczenia ruchowe, a nieleczona lub nieumiejętnie leczona choroba z roku na rok pogarsza ogólny stan pacjenta. W literaturze naukowej można znaleźć wzmianki o przetokach do stawów i dróg moczowych, anemii, obrzękach narządów płciowych, a nawet niewydolności nerek i śmierci. Ropne zapalenie gruczołów apokrynowych prowadzi też do problemów z samoakceptacją, które skutkują wycofaniem się z życia towarzyskiego czy zawodowego. Jak widać, trądzik odwrócony jest chorobą, którą warto jak najszybciej wyleczyć.
Leczenie trądziku odwróconego
Ingerencja chirurgiczna polegająca na usunięciu przetok jest obecnie najskuteczniejszą formą leczenia ropnego zapalenia gruczołów apokrynowych. Całkowite wycięcie tkanek objętych procesem chorobowych pozwala zahamować rozwój trądziku odwróconego – stosowane często drobne zabiegi jak nacinanie ropni czy otwieranie przetok przynosi nietrwałe rezultaty. – Decyzja o rozległości resekcji powinna być pozostawiona doświadczonemu lekarzowi, który będzie w stanie rozsądzić czy konieczne jest także usunięcie marginesu zdrowych tkanek z zainfekowanego obszaru. Z reguły zaleca się jednak wycinanie zmian chorobowych z pełną grubością tkanki podskórnej i marginesem 1-1,5 cm – podkreśla dr hab. n. med. Andrzej Bieniek, specjalista chirurgii plastycznej z Centrum Medycznego Bieniek – placówki, która jako jedna z nielicznych prywatnych ośrodków w Europie wykonuje ten zabieg.
Zalecenia i możliwe powikłania
Jak każde leczenie operacyjne, tak i zabieg wykonywany w przypadku trądziku odwróconego niesie ze sobą możliwość wystąpienia pewnych powikłań. Należą do nich przede wszystkim infekcje, krwawienia, zaburzenia w gojeniu się rany, blizny przerostowe i nawrót choroby. Odnowienie dolegliwości występuje jednak rzadko, najczęściej jako skutek niewystarczająco rozległej resekcji. Pacjent musi pamiętać, że po zabiegu należy odstawić tytoń, konieczne jest także codzienne branie kąpieli w środkach antyseptycznych. Istotne jest wdrożenie terapii ruchowej oraz zabiegów fizykoterapeutycznych, mających zapobiegać przykurczom. U pacjentów z nadwagą zaleca się także zmniejszenie masy ciała.
Źródła:
- B. Bergler-Czop, "Trądzik odwrócony (acne inversa) – najczęstsze błędy w postępowaniu diagnostyczno-terapeutycznym" (podyplomie.pl), Dermatologia po Dyplomie, 2014
- Ł. Matusiak, A. Bieniek, "Trądzik odwrócony leczony operacyjnie innowacyjnymi technikami redukcji powstałych ubytków – opis przypadku" (www.termedia.pl), Przegląd Dermatologiczny, 2011