Wśród przyczyn powstawania odcisków należy wymienić przede wszystkim noszenie źle dobranego bądź zbyt ciasnego obuwia. Niemniej jednak mogą być one spowodowane także nieprawidłowym chodem lub deformacjami palców stopy, co sprawia, że stale zachodzą one na siebie. W takich przypadkach należy zasięgnąć porady ortopedy, gdyż niezbędne jest wdrożenie przyczynowego leczenia specjalistycznego.
Co zrobić, aby pozbyć się odcisków
Odciski możemy podzielić na twarde i miękkie. Odciski miękkie występują zazwyczaj pomiędzy palcami, które stykają się ze sobą bocznymi powierzchniami. Wilgotność spowodowana obecnością potu sprawia, że mają one gąbczastą strukturę, przez co łatwiej poradzić sobie z ich usunięciem. Natomiast odciski twarde mają postać wzniesionych narośli, które powstają nad stawami palców, a walka z nimi wymaga nieco więcej cierpliwości.
W pierwszej kolejności warto sięgnąć po maści, kremy oraz płyny na nagniotki o działaniu zmiękczająco-złuszczającym. Preparaty te zawierają w swoim składzie kwas salicylowy oraz kwas mlekowy. Kwas salicylowy ma działanie złuszczające, keratolityczne i antyseptyczne. Natomiast kwas mlekowy działa bakteriobójczo. Kurację należy kontynuować przez kilka dni w zależności od stosowanego preparatu, a następnie wymoczyć stopy w gorącej wodzie i spróbować delikatnie usunąć odcisk. Należy pamiętać, że pod żadnym pozorem nie wolno odcisków samodzielnie wycinać bądź wyrywać, gdyż grozi to zakażeniem i rozwojem miejscowego stanu zapalnego.
W aptekach dostępne są także pierścienie filcowe, które odizolowują okolice nagniotka chroniąc go tym samym przed narażeniem na dalsze działanie ucisku w danym miejscu stopy . Powoduje to złagodzenie dolegliwości bólowych oraz zapobiega powiększaniu się odcisków.
Jeśli stosowane w domu metody zawodzą, warto skorzystać z porady podologa. Podolog to specjalista zajmujący się chorobami stóp, niekoniecznie będący lekarzem, który posiada wiedzę z zakresu dermatologii, opatrywania ran czy zaopatrzenia ortopedycznego. Celem leczenia w gabinecie jest usunięcie nagniotka wraz z jego wewnętrznym rdzeniem.
Jednym z zabiegów umożliwiających trwałe pozbycie się nagniotka jest zabieg z wykorzystaniem frezarki, zwany także leczniczym pedicure. W pierwszym etapie za pomocą frezarki diamentowej usuwa się wierzchnie zrogowaciałe warstwy nagniotka. Następnie z wykorzystaniem tzw.frezarki próżniowej usuwany jest rdzeń odcisku. Po takiem zabiegu należy stosować w domu preparaty o działaniu zmiękczającym. Jest to metoda niebolesna i nie wymaga stosowania znieczulenia.
W przypadku, gdy odcisk jest stwardniały i znacznych rozmiarów lepszym sposobem może być jego usunięcie za pomocą skalpela lub dłuta podologicznego. Dłutem wyłuskuje się rdzeń nagniotka, a następnie za pomocą frezarki diamentowej wygładza się okolice odcisku. Procedurę kończy nałożenie maści zawierającej mocznik o działaniu zmiękczającym. W miejscach po usuniętym rdzeniu mogą być widoczne niewielkie dziurki- stosowanie przez klikanaście dni maści z propolisem powinno przyspieszyć ich zasklepienie. Zabieg taki również nie powoduje dolegliwości bólowych i nie wymaga znieczulenia.
Bardziej nowoczesną metodą leczenia odcisków jest zabieg z wykorzystaniem lasera CO2. Wiązka emitowana przez laser już w ciągu kilku minut powoduje zniknięcie odcisku wraz z jego wewnętrznym rdzeniem. Przez zabiegiem skora wokół odcisku jest schładzana, by zniwelować ewentualne nieprzyjemnie odczucia podczas użycia lasera. Zabieg jest jednak niemal bezbolesny i nieinwazyjny- nie wymaga też stosowania znieczulenia. Po usunięciu odcisku na skórę zakładany jest opatrunek ochronny. Cena takiego zabiegu wynosi w Polsce około 100-200zł.
Odciski mają skłonność do nawracania. Zatem bez względu na wybraną metodę walki z odciskami należy pamiętać przede wszystkim o postępowaniu profilaktycznym, którego podstawę stanowi właściwa pielęgnacja stóp oraz dobrze dobrane obuwie.
Miałem odciski na obu stopach. Bolało nie tylko podczas chodzenia. Udało mi się pozbyć tego "dodatku" w Przychodni Centrum Stopy w Warszawie. Polecam ich fachową pomoc.
Moim zdaniem lepiej pójść do dobrego specjalisty, jeśli pojawiają się nawracające problemy z nagniotkami, odciskami, bo na własna rękę ciężko jest to zwalczyć na dobre. Ja chodziłam do gabinetu w Rzeszowie, kuracja trwała kilka miesięcy, ale po odcinkach i nagniotkach ani śladu :)