Jaki lekarz może leczyć ginekomastię

Problem nadmiernie powiększonych gruczołów piersiowych występuje nawet u 1/3 dorosłych przedstawicieli populacji męskiej. Powodowane przez ginekomastię poczucie wstydu skłania pacjentów do poszukiwania skutecznego sposobu wyleczenia tej przypadłości. Rodzaj stosowanej terapii zależy od podłoża problemu i jest prowadzony przez różnych specjalistów. Do jakiego lekarza warto zgłosić się w pierwszej kolejności? Podpowiadamy.

Data aktualizacji
Czas czytania
1 min.

Mianem ginekomastii określa się stan, w którym dochodzi do nadmiernego powiększenia gruczołów piersiowych u mężczyzny. Schorzenie to często powoduje kompleksy, które zaburzają codzienne funkcjonowanie, są przyczyną unikania kontaktów społecznych i skutkują obniżeniem jakości życia. Uporać się z problemem można poprzez podjęcie odpowiedniej terapii. W zależności od przyczyny wywołującej ten stan, leczenie ginekomastii prowadzone jest przez specjalistów różnych dziedzin medycznych.

Rodzaje ginekomastii

Ginekomastia może stanowić sygnał informujący o występowaniu u mężczyzny zaburzeń hormonalnych. Niedobór testosteronu (np. w przebiegu hipogonadyzmu czy innych zaburzeń funkcji jąder) lub nadmiar estrogenów związany np. z chorobami wątroby mogą przyczynić się do powiększenia się męskich piersi. W rozpoznawaniu wymienionych problemów biorą udział głównie endokrynolodzy. Lekarze tej specjalności wdrożyć mogą farmakoterapię, która będzie skutkować wzrostem poziomu męskich hormonów płciowych. Zastosować można też środki o działaniu antyestrogenowym.

Ważne: Istnieje również postać ginekomastii, określana jako tłuszczowa. Nazywa się ją lipomastią.

Lipomastia pojawia się głównie w przebiegu otyłości. U osób z taką przyczyną powiększenia piersi, pierwotnie podejmuje się zwykle próby zmniejszenia masy ciała. W takim przypadku pomocną rolę odegrać może dietetyk, którego zadaniem będzie opracowanie odpowiedniej dla pacjenta diety. Jeśli takie działanie nie okaże się skuteczne, warto zdecydować się na liposukcję, czyli odsysanie tłuszczu. Bardzo dobre efekty możemy uzyskać stosując liposukcję wspomaganą laserem bądź ultradźwiękami, dzięki której uzyskujemy płaską powierzchnię bez naddatków skórnych oraz bez blizn, które towarzyszą operacjom redukcji tkanki skórnej

Do jakiego lekarza z ginekomastią?

Zaburzenie, w przebiegu którego dochodzi zarówno do rozrostu tkanki tłuszczowej, jak i gruczołowej, nazywamy ginekomastią gruczołowo-tłuszczową. W takim wypadku sama liposukcja nie będzie w stanie zlikwidować występującego u mężczyzny problemu. Pomoc przynieść może przebycie zabiegu operacyjnego, podczas którego chirurg dokona resekcji tkanek odpowiedzialnych za obecność powiększonych gruczołów piersiowych. Tego typu zabiegi przeprowadzają chirurdzy ogólni, onkologiczni lub plastyczni.

Należy wyraźnie podkreślić, że pacjent z ginekomastią w pierwszej kolejności powinien udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Po przeprowadzeniu rozmowy oraz wykonaniu podstawowych badań, mężczyzna otrzyma skierowanie do właściwego specjalisty, który wdroży odpowiednie i, przede wszystkim, skuteczne leczenie.

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Leczenie ginekomastii

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 29

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…