Niestety, wciąż bardzo wiele osób zaniedbuje zdrowie swoich stóp - a jest to błąd, bo w ich obrębie mogą pojawiać się pierwsze sygnały o występowaniu bardzo groźnych dla życia chorób. Swoje początki podologia miała bardzo wcześnie, bo już w starożytności, skąd pochodzą pierwsze malowane dzieła prezentujące leczenie schorzeń dalszej części kończyny dolnej. W Polsce podolog został urzędowo wpisany na listę zawodów w 2015 roku.
Jak na razie, podologia nie jest jedną ze specjalności lekarskich. Nie zalicza się również do kosmetologii jako takiej; w zasadzie obejmuje zagadnienia z pogranicza obu tych nauk. Osoby zajmujące się zawodowo problematyką stóp stale postulują o wprowadzenie odpowiednich regulacji, które ułatwiłyby procesy kształcenia przyszłych podiatrów. Byłoby to korzystne szczególnie dla pacjentów, ponieważ nauka zawiera elementy wielu dziedzin, takich jak chirurgia, flebologia, leczenie i zaopatrywanie ran – wymienione to tylko niewielki wycinek spośród całej gamy.
Stany, w których pomóc może specjalista podologii
Stopa zazwyczaj ukryta jest pośród elementów garderoby, pewnie z tej przyczyny często się ją lekceważy, jednakowoż bardzo wiele zmian w jej obrębie może wymagać leczenia:
- uporczywie wrastające paznokcie;
- rozmaite postacie brodawek, odcisków;
- infekcje (bakteryjne, wirusowe czy grzybicze);
- deformacje paznokci;
- dolegliwości bólowe.
Specjalista z zakresu chorób stóp jest w stanie określić stopień deformacji stopy, a także zalecić w razie potrzeby odpowiednie wkładki ortopedyczne czy obuwie, opcjonalnie specjalnie opracowany zestaw ćwiczeń. Badanie sprawdzające, czy stopa prawidłowo układa się w czasie chodzenia, określane jest jako podoskopia. W razie dolegliwości bólowych, pomocne może być zastosowanie odciążenia bolących miejsc (np. poprzez taping czy przygotowanie ortez).
Podolodzy oferują chorym procedurę ortonyksji – przygotowują specjalne, indywidualne klamry, które pomóc mogą przy nieprawidłowym wrastaniu paznokcia.
Z zabiegów kosmetycznych, dostępne są protetyka paznokci (ich rekonstrukcja, np. po wyleczeniu poważnych infekcji grzybiczych), pedikiur, terapeutyczny masaż czy pielęgnacja istniejących rozpadlin, nadżerek. Występujące u niektórych zjawisko hiperkeratozy (czyli powstawania komórek naskórka w nadmiernych ilościach, skutkujące występowaniem pogrubienia skóry) również może być leczone u wspominanego specjalisty.
Na osobne miejsce zasługuje zagadnienie stopy cukrzycowej. Powiązane z cukrzycą, ta jednostka (wynikająca z zaburzeń w przepływie krwi na skutek powstających mikro- oraz makroangiopatii) może prowadzić do poważnych, głębokich zmian owrzodzeniowych, w skrajnych sytuacjach nawet do amputacji stopy. Podolog jest w stanie wdrożyć postępowanie zapobiegające rozwojowi zmian, a gdy już wystąpią, zapobiec ich dalszemu pogłębianiu i ich przykrym następstwom.
W zależności od kraju, istnieją różne regulacje odnośnie zawodu podiatry. W Niemczech, Portugalii czy Hiszpanii nauka o stopach stanowi oddzielny kierunek studiów, którego ukończenie skutkuje otrzymaniem dyplomu specjalisty. W Polsce kształcenie odbywa się na razie na zasadzie odbywania specjalnego cyklu szkoleń.
Gabinety podologiczne urządzone muszą być zgodnie z wymogami sanitarnymi narzuconymi przez Ministerstwo Zdrowia. Chorzy mogą czuć się bezpiecznie, bowiem gabinety, by móc funkcjonować, stosują się do istniejących regulacji odnośnie dezynfekcji i używanego sprzętu.
Dla optymalnego efektu, podolodzy często współpracują z lekarzami wielu specjalności, m.in. z chirurgamii, diabetologami czy specjalistami leczenia ran. Wizyta w ich gabinecie może się przydać zarówno przy chęci poprawy wyglądu tej części ciała (a przy okazji również samopoczucia), jak i przy leczeniu obecnych u pacjenta schorzeń.
________________________
Opracowano na podstawie: www.ptp-podologia.pl; www.twojapodologia.pl