Jakie choroby stóp można leczyć w gabinecie podologicznym

Od niedawna coraz więcej słyszy się o podologii - dziedzinie medycyny, mającej w spektrum swojego zainteresowania zdrowie stóp i okolicy stawu skokowo-goleniowego (jak zresztą wskazuje na to nazwa, pochodząca od słów podo - stopa oraz logos - nauka). Wbrew pozorom, leczenie chorób objawiających się w tej części ciała wymaga szerokiej wiedzy, obejmującej między innymi dermatologię, diabetologię czy chirurgię i podstawowe zasady leczenia ran.

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Niestety, wciąż bardzo wiele osób zaniedbuje zdrowie swoich stóp - a jest to błąd, bo w ich obrębie mogą pojawiać się pierwsze sygnały o występowaniu bardzo groźnych dla życia chorób. Swoje początki podologia miała bardzo wcześnie, bo już w starożytności, skąd pochodzą pierwsze malowane dzieła prezentujące leczenie schorzeń dalszej części kończyny dolnej. W Polsce podolog został urzędowo wpisany na listę zawodów w 2015 roku.

Jak na razie, podologia nie jest jedną ze specjalności lekarskich. Nie zalicza się również do kosmetologii jako takiej; w zasadzie obejmuje zagadnienia z pogranicza obu tych nauk. Osoby zajmujące się zawodowo problematyką stóp stale postulują o wprowadzenie odpowiednich regulacji, które ułatwiłyby procesy kształcenia przyszłych podiatrów. Byłoby to korzystne szczególnie dla pacjentów, ponieważ nauka zawiera elementy wielu dziedzin, takich jak chirurgia, flebologia, leczenie i zaopatrywanie ran – wymienione to tylko niewielki wycinek spośród całej gamy.

2024/07/201/GIN
Zadbaj o siebie już dziś!
75 zł zniżki

na konsultację
ginekologiczną
Liczba voucherów ograniczona. Nie czekaj!

Stany, w których pomóc może specjalista podologii

Stopa zazwyczaj ukryta jest pośród elementów garderoby, pewnie z tej przyczyny często się ją lekceważy, jednakowoż bardzo wiele zmian w jej obrębie może wymagać leczenia:

  • uporczywie wrastające paznokcie;
  • rozmaite postacie brodawek, odcisków;
  • infekcje (bakteryjne, wirusowe czy grzybicze);
  • deformacje paznokci;
  • dolegliwości bólowe.

Specjalista z zakresu chorób stóp jest w stanie określić stopień deformacji stopy, a także zalecić w razie potrzeby odpowiednie wkładki ortopedyczne czy obuwie, opcjonalnie specjalnie opracowany zestaw ćwiczeń. Badanie sprawdzające, czy stopa prawidłowo układa się w czasie chodzenia, określane jest jako podoskopia. W razie dolegliwości bólowych, pomocne może być zastosowanie odciążenia bolących miejsc (np. poprzez taping czy przygotowanie ortez).

Podolodzy oferują chorym procedurę ortonyksji – przygotowują specjalne, indywidualne klamry, które pomóc mogą przy nieprawidłowym wrastaniu paznokcia.

Z zabiegów kosmetycznych, dostępne są protetyka paznokci (ich rekonstrukcja, np. po wyleczeniu poważnych infekcji grzybiczych), pedikiur, terapeutyczny masaż czy pielęgnacja istniejących rozpadlin, nadżerek. Występujące u niektórych zjawisko hiperkeratozy (czyli powstawania komórek naskórka w nadmiernych ilościach, skutkujące występowaniem pogrubienia skóry) również może być leczone u wspominanego specjalisty.

Na osobne miejsce zasługuje zagadnienie stopy cukrzycowej. Powiązane z cukrzycą, ta jednostka (wynikająca z zaburzeń w przepływie krwi na skutek powstających mikro- oraz makroangiopatii) może prowadzić do poważnych, głębokich zmian owrzodzeniowych, w skrajnych sytuacjach nawet do amputacji stopy. Podolog jest w stanie wdrożyć postępowanie zapobiegające rozwojowi zmian, a gdy już wystąpią, zapobiec ich dalszemu pogłębianiu i ich przykrym następstwom.

W zależności od kraju, istnieją różne regulacje odnośnie zawodu podiatry. W Niemczech, Portugalii czy Hiszpanii nauka o stopach stanowi oddzielny kierunek studiów, którego ukończenie skutkuje otrzymaniem dyplomu specjalisty. W Polsce kształcenie odbywa się na razie na zasadzie odbywania specjalnego cyklu szkoleń.

Gabinety podologiczne urządzone muszą być zgodnie z wymogami sanitarnymi narzuconymi przez Ministerstwo Zdrowia. Chorzy mogą czuć się bezpiecznie, bowiem gabinety, by móc funkcjonować, stosują się do istniejących regulacji odnośnie dezynfekcji i używanego sprzętu.

Dla optymalnego efektu, podolodzy często współpracują z lekarzami wielu specjalności, m.in. z chirurgamii, diabetologami czy specjalistami leczenia ran. Wizyta w ich gabinecie może się przydać zarówno przy chęci poprawy wyglądu tej części ciała (a przy okazji również samopoczucia), jak i przy leczeniu obecnych u pacjenta schorzeń.

________________________

Opracowano na podstawie: www.ptp-podologia.pl; www.twojapodologia.pl

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Leczenie chorób stopy

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…