Implanty są coraz częściej stosowane w medycynie. Jednymi z ich najpopularniejszych zastosowań jest powiększanie piersi czy uzupełnianie braków w uzębieniu. Przy pomocy implantów można również poprawić wygląd kończyn dolnych - do tego celu stosowane są implanty łydek.
Wspomniane wyżej struktury bywają stosowane zarówno ze względów czysto estetycznych, jak i w związku z przebytymi przez pacjenta chorobami (mogą one się przydać np. chorym z zanikami mięśniowymi). Podobnie jak w przypadku struktur, stosowanych do powiększania piersi, również i wśród implantów łydek wyróżnia się różne ich postacie.
Jakie są rodzaje implantów łydek?
Podstawowy podział implantów łydek bazuje na ich wielkości oraz objętości. Pozwala to optymalnie dostosować odpowiednią dla potrzeb danego pacjenta protezę. Klasyfikować implanty łydek można również na podstawie ich kształtu. W tym wypadku wyróżniane są dwa główne ich typy: implanty anatomiczne oraz umiarkowane.
Anatomiczne implanty łydek są asymetryczne. Najszersze są one w swoim górnym biegunie, co pozwala na podkreślenie przy ich użyciu wyglądu szczególnie górnej części łydki. Tego rodzaju produkty polecane są głównie mężczyznom, ponieważ pozwalają one uzyskać efekty przypominające muskulaturę wyrzeźbioną podczas ćwiczeń na siłowni.
Drugim rodzajem implantów, stosowanych w plastyce łydek, są formy umiarkowane (zwane też średnimi). W przeciwieństwie do tych opisanych powyżej, tego rodzaju protezy są symetryczne (ich kształt porównywany bywa do cygara), są one również cieńsze od implantów anatomicznych. Implanty umiarkowane stosowane są głównie u tych kobiet, u których istnieje chęć wysmuklenia swoich łydek. Przydatne mogą być one też u tych pacjentów, u których np. na skutek urazów doszło do ubytków tkanek w obrębie kończyny dolnych - dzięki tym implantom można bowiem korygować wygląd zarówno dolnej, jak i środkowej części łydki.
Różnice pomiędzy poszczególnymi implantami łydek obejmować mogą też rodzaj materiału, z którego są one wykonane. Dominującym materiałem jest w tym przypadku zdecydowanie silikon, jednakże zastosowanie znajdują różne jego postacie. Jedną z nich jest żel silikonowy, który otoczony jest - stworzoną również z silikonu - tzw. torebką. Stosowane są żele o różnej spoistości, za jedne z ciekawszych można uznać te o wysokiej spoistości. Ich zastosowanie w implancie łydki sprawia, że nawet gdyby doszło do pęknięcia wszczepionej struktury, to do otaczających tkanek nie będzie wyciekać zawartość implantu.
Innym typem implantów łydek są te, które stworzono ze stałego silikonu. Są one stosunkowo twarde, jednakże w pewnym stopniu można modyfikować ich kształt jeszcze przed wprowadzeniem protezy do wnętrza kończyny dolnej pacjenta. Istnienie takiej możliwości sprawia, że kształt implantu można maksymalnie dostosować co do potrzeby i oczekiwań pacjenta.
Cena plastyki łydek przy pomocy implantów może być różna w zależności od miasta, w którym zabieg ma być wykonywany. W przypadku Warszawy procedurę można przebyć od 9 000 złotych, z kolei we Wrocławiu cena analogicznego zabiegu sięga 10 000 złotych.
Źródła: www.calfimplants.com; www.emedicine.medscape.com