Jakie są warunki skorzystania z kredytu na zabiegi medyczne?

Możliwość ratalnego finansowania usług medycznych jest w Polsce obecna od kilku lat. Wiele osób wciąż nie wie, że decydując się na zabieg w prywatnym gabinecie mogą opłacić jego cenę w ratach, co często znacznie ułatwia także podjęcie decyzji o poddaniu się zabiegowi. Zainteresowanie tego typu usługami stale rośnie - nic w tym dziwnego, skoro według danych CBOS ponad połowa Polaków korzysta ze świadczeń prywatnej opieki medycznej.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Koszty operacji powiększenia piersi sięgają zwykle kilkunastu tys. złotych w zależności od wybranego implantu oraz prestiżu kliniki, w której przeprowadzony będzie zabieg. Operacja zaćmy z wszczepieniem soczewek innych niż standardowe to koszt rzędu nawet 7,5 tys zł w zależności od rodzaju wybranej soczewki. Z kolei wszczepienie pojedynczego implantu stomatologicznego wraz z niezbędną, poprzedzającą zabieg diagnostyką wynosi zwykle około 3,5 tys.złotych. Zabiegi medyczne są drogie, jednak niewiele jest osób, skłonnych oszczędzać na własnym zdrowiu. 

W Polsce coraz więcej prywatnych gabinetów i klinik medycznych ma w swojej ofercie możliwość opłacenia usługi w ratach, co wynika z nawiązania współpracy z instytucjami, udzielającymi pożyczek finansowych. Ratalne finansowanie zabiegu umożliwia szybsze przeprowadzenie operacji, bez konieczności oczekiwania, aż uda nam się odłożyć całą potrzebną kwotę. Zamiast jednorazowego wydatku w wysokości kilku czy nawet kilkunastu tysięcy złotych, mamy więc możliwość spłacania zabiegu w dogodnych ratach po kilkaset złotych. Dodatkowo, sama procedura otrzymania takiego kredytu jest dość prosta i szybka. 

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać kredyt na zabieg medyczny?

Zasadnicze warunki skorzystania z kredytu na zabiegi medyczne są podobne we wszystkich firmach, oferujących tego typu usługi. Jednakże konkretne wymagania - często uwarunkowane wysokością pożyczanej kwoty - są indywidualne dla każdej z nich i wymagają szczegółowego zapoznania się z regulaminem przyznawania kredytów w danej firmie. Większość placówek, świadczących tego typu usługi, posiada własne strony internetowe, gdzie znajduje się mnóstwo informacji usprawniających przebieg całego procesu jak również dane kontaktowe do konsultantów, którzy telefonicznie udzielają wszelkich porad oraz pomagają w zrealizowaniu wniosku o przyznanie pożyczki. 

Ogólnie proces zmierzający do uzyskania pożyczki na usługę medyczną można przedstawić następująco:

  • Złożenie wniosku o pożyczkę oraz ocena zdolności kredytowej
  • Podpisanie umowy 
  • Realizacja procedury medycznej w wybranej placówce

Nie zawsze do uzyskania kredytu konieczne jest przedstawienie dokumentacji, poświadczającej wysokość osiąganych dochodów czy określających zdolność kredytową. W części przypadków - zwykle gdy kwota zaciąganej pożyczki nie przekracza kilkunastu tysięcy złotych - wystarczające jest jedynie złożenie oświadczenia o wysokości zarobków.  Niektóre placówki, określając zdolność do spłaty kredytu, bierze pod uwagę nie tylko dochody osoby zaciągającej pożyczkę, ale również dochody pozostałych domowników. Oczywiście istnieje możliwość sfinansowania przez rodzica zabiegu, którego wymaga dziecko. Jeżeli decydujemy się na wysoką pożyczkę - w granicach kilkudziesięciu tysięcy złotych - konieczne jest dostarczenie zaświadczenia o uzyskiwanych dochodach oraz analiza dotychczasowej historii kredytowej - zwykle jednak taka procedura nie trwa długo i decyzję o przyznaniu pożyczki otrzymuje się nawet w dniu złożenia wniosku. Zdolność kredytową można często orientacyjnie określić samodzielnie, korzystając z dostępnych na stronach internetowych specjalnych kalkulatorów - na podstawie dochodów "netto" dowiemy się jak wysoki kredyt możemy zaciągnąć. 

Kiedy zapada ostateczna decyzja o przyznaniu kredytu, konsultant przygotowuje umowę, która wysyłana jest do klienta za pośrednictwem firmy kurierskiej. Pożyczkobiorca może podpisać dokumenty w obecności kuriera, który z powrotem dostarczy je do placówki. Podpisanie umowy jest dla placówki sygnałem do wpłacenia odpowiedniej kwoty na konto kliniki, w której pożyczkobiorca zdecydował się na zabieg medyczny. Oznacza to, że klient nie otrzymuje pieniędzy na własne konto i nie dokonuje płatności za świadczenia medyczne samodzielnie - robi to za niego instytucja udzielająca kredytu. 


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…