Jakie są wskazania do badania metodą tomografii komputerowej?

Rozwój medycyny i technik obrazowych sprawił, że coraz większe znaczenie ma przeprowadzanie wybranych badań obrazowych, które są w stanie dostarczyć dodatkowych informacji na temat obecnego stanu pacjenta. Jedną z takich metod diagnostycznych jest właśnie tomografia komputerowa. Pomimo wielu zalet tego badania, należy pamiętać, że decyzję o jego ewentualnym przeprowadzeniu podejmuje się w oparciu o istniejące wskazania i przesłanki, tak aby zminimalizować narażenie pacjenta na negatywny wpływ promieniowania jonizującego.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Tomografia komputerowa jest badaniem obrazowym, które umożliwia uzyskanie wielu przekrojów (obrazów tomograficznych) pacjenta podczas jednorazowego badania. Tomografia komputerowa podobnie jak badanie rentgenowskie opiera się na wykorzystaniu i pomiarze osłabienia energii promieniowania rentgenowskiego, które przenika przez ciało pacjenta.

Różne tkanki ciała człowieka, takie jak kości czy mięśnie, wykazują inną, charakterystyczną dla siebie zdolność do pochłaniania energii promieniowania rentgenowskiego. Na podstawie tych różnic możliwe jest uzyskanie dokładnych obrazów poszczególnych struktur i ich zobrazowanie przy użyciu skali szarości, gdzie tkanki gęstsze są jaśniejsze, a mniej gęste ciemniejsze.

Badanie metodą tomografii komputerowej - kiedy należy je przeprowadzić?

Wskazania do badania metodą tomografii komputerowej obejmują m.in. choroby i urazy mózgowia. Tomografia komputerowa jest jednym z najlepszych badań, dzięki któremu można ocenić stan mózgowia po urazach głowy czy w przypadku podejrzenia krwotoków np. podpajęczynówkowych. Tomografia komputerowa znajduje również zastosowanie w szybkiej diagnostyce i różnicowaniu udarów niedokrwiennych i krwotocznych mózgu, co ma duże znaczenie dla dalszego postępowania terapeutycznego u tych pacjentów.

Wskazaniem do przeprowadzanie badania z użyciem tomografii komputerowej jest także ocena stanu kości głowy, w tym twarzoczaszki w przypadku urazów, stanów zapalnych czy podejrzenia obecności zaburzeń rozwojowych. Tomografia komputerowa nadaje się dobrze do obrazowania tak skomplikowanych struktur jak kosteczki słuchowe czy kanały półkoliste i ślimak ucha wewnętrznego.

W przypadku zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, tomografia komputerowa pozwala na uzyskanie wysokiej jakości obrazów trzonów kręgów i przylegających do ich powierzchni krążków międzykręgowych. Dzięki tej technice obrazowania możliwe staje się m.in. precyzyjne uwidocznienie zmian pourazowych czy przerzutów nowotworowych w danym odcinku kręgosłupa kostnego.

Wskazania do przeprowadzenia badania metodą tomografii komputerowej obejmują również poszukiwanie obecności potencjalnych przerzutów odległych w przebiegu choroby nowotworowej pacjenta. Obecność lub brak przerzutów nowotworowych w wielu przypadkach decyduje o dalszym postępowaniu leczniczym i wpływa m.in. na wybór dalszego leczenia i ogólne rokowanie w chorobie.

W przypadku zastosowania kontrastu, tomografia komputerowa znajduje użyteczności w obrazowaniu i w wykrywaniu patologii naczyń tętniczych. Dzięki niej możliwe staje się uwidocznienie i ustalenie wzajemnych stosunków anatomicznych naczyń czy ich przebiegu. Uwidocznieniu ulegają m.in. tętniaki aorty brzusznej czy zmiany naczyniowe w przebiegu miażdżycy, dzięki czemu lekarz może podjąć odpowiednią decyzję, dotyczącą dalszego postępowania.

Mimo niewątpliwych zalet, jakimi cechuje się obrazowanie struktur ciała człowieka za pomocą tomografii komputerowej, należy pamiętać, że badanie to naraża pacjenta na ekspozycję na promieniowanie rentgenowskie, które jest rodzajem promieniowania jonizującego. Promieniowanie jonizujące może wywierać negatywny wpływ na stan ludzkiego organizmu, m.in. poprzez nieznacznego stopnia zwiększenie częstości rozwoju nowotworów. Z tego powodu konieczne jest ustalenie, u których pacjentów istnieje potrzeba przeprowadzenia tego typu badania.

Bibliografia: www.cancer.gov; www.radiologyinfo.org

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Tomografia komputerowa

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…