Jakie są wskazania do operacji plastycznej przegrody nosowej?

Krzywa przegroda nosowa to zjawisko dość powszechne, ale często niewidoczne z zewnątrz, nie mające negatywnego wpływu na wygląd i codzienne funkcjonowanie nosa. Operacja chirurgicznej korekty kształtu przegrody wykonywana jest zazwyczaj w przypadkach, gdy jej deformacja ogranicza drożność nosa, prowadzi do nawracającego krwawienia, zapalenia zatok obocznych lub jest zauważalnym defektem estetycznym.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Przegroda nosowa (łac. septum nasi) dzieli jamę nosa na dwie części. Zbudowana jest z części błoniastej, chrzęstnej oraz kostnej i pokryta błona śluzową z nabłonkiem rzęskowym umożliwiającym transport substancji po jego powierzchni. Jest "rusztowaniem", na którym opierają się tkanki miękkie nosa. 

Idealnie prosta przegroda nosowa, leżąca dokładnie w linii pośrodkowej nosa, jest w praktyce rzadko spotykana. Większość z nas ma mniejsze lub większe jej zniekształcenia. Zazwyczaj jednak są one znikome, niezauważalne dla osób postronnych, nie mają wpływu na funkcjonalność nosa i nie wymagają interwencji chirurga.

Zdarzają się jednak przypadki, gdy zniekształcenie przegrody nosa jest duże, wyraźne i oprócz defektu estetycznego w postaci zaburzenia kształtu nosa, prowadzi do problemów z oddychaniem lub nawet całkowitej niedrożności nosa. Zazwyczaj jest to efekt urazu nosa w efekcie wypadku lub uprawiania sportów (np. boksu) a nawet zniekształceń okołoporodowych, które dają znać o sobie dopiero po upływie lat. Przyjmuje się także, że pewne deformacje przegrody nosa mogą być dziedziczne i występować rodzinnie.

Septoplastyka – jakie są wskazania do operacji?

Skrzywienie przegrody nosa (łac. deviatio septi nasi) może dotyczyć części chrzęstnej-przedniej lub kostnej-tylnej lub obu części naraz. Zmiany te mogą mieć postać skrzywienia, ale także listwy lub kolca przegrody nosa. W niektórych przypadkach mamy do czynienia z wywichnięciem chrząstki czworokątnej przegrody nosa - widocznej jako nierówne, niesymetryczne nozdrza przednie (niesymetryczne “dziurki nosa “).

Najczęstszymi wskazaniami do wykonania operacji przegrody nosa (septoplastyki) są przede wszystkim:

  • upośledzony lub niedrożny całkowicie nos - zarówno jedno, jak i obustronnie
  • nawracające zapalenie zatok obocznych nosa, będące niekiedy efektem deformacji przegrody nosa
  • nawracające krwawienia z nosa
  • względy kosmetyczne wynikające z bardzo widocznego zwichnienia chrząstki przegrody nosa

"Jeżeli wada jest duża, to konsekwencje mogą być poważniejsze. Powoduje ona bowiem nie tylko zaburzenie drożności nosa, ale również utrudnia wentylację i drenaż zatok przynosowych lub ucha środkowego. Stąd częstsze i nawracające zapalenia zatok czy uszu. Utrudniony przepływ powietrza może również być powodem chrapania i niebezpiecznych bezdechów sennych" – mówi dr n. med. Paweł Szwedowicz, laryngolog ze Szpitala Medicover w rozmowie z portalem zdrowie.dziennik.pl.

Przegroda nosowa przed i po zabiegu spetoplastyki

Septoplastyka polega na korekcie skrzywień części chrzęstno-kostnej nosa. Po wykonaniu cięcia przedsionka nosa w miejscu niewidocznym dla oka chirurg odsłania szkielet przegrody składający się z chrząstki oraz kości a następnie za pomocą specjalnych narzędzi usuwa skrzywione fragmenty przegrody. Część skrzywionych fragmentów po odpowiednim opracowaniu jest reimplantowanych (przywracanych) do przegrody. Zabieg kończy się założeniem specjalnych płytek, które pełnią funkcję stabilizującą oraz zapobiegają zrostom – są one usuwane po 7-14 dniach od zabiegu. W razie potrzeby septoplastyka może zostać uzupełniona konchoplastyką, czyli zmniejszeniem objętości przerośniętych małżowin nosowych dolnych. Efektem zabiegu, oprócz poprawy estetyki nosa, jest również poprawa jego drożności, komfortu oddychania i lepsza wentylacja zatok przynosowych.

Ograniczenia dotyczą dzieci, u których wzrost kości jeszcze się nie zakończył. W ich przypadku operacja powinna być wykonywana jedynie w razie zaistnienia poważnych wskazań medycznych.

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Operacja przegrody nosa

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…