Jakie są wskazania do zabiegu usunięcia macicy?

Histerektomia jest zabiegiem chirurgicznym, który polega na całkowitym lub częściowym usunięciu macicy. Tego typu operacje są wykonywane przede wszystkim z powodu dysplazji szyjki macicy, endometriozy, wypadania macicy, a także na skutek nieprawidłowych krwawień.

Data aktualizacji
Czas czytania
3 min.

Według danych, przedstawionych podczas XI Krajowej Konferencji Szkoleniowej – Ginekologia i Położnictwo 2014, zorganizowanej w Krakowie, w Polsce co roku wykonuje się około 127 tys. histerektomii, spowodowanych mięśniakami macicy, natomiast tylko 2,6 tys. miomektomii, czyli wycięć macicy drogą dopochwową. Mięśniak macicy występuje u 20-40 % kobiet i uważany jest za niezłośliwy rozrost nowotworowy. W Polsce standardowym leczeniem tego typu problemów zdrowotnych jest zabieg chirurgiczny. 

Usunięcie macicy metodą histerektomii stanowi aż 89% zabiegów leczenia operacyjnego mięśniaków. Co ciekawe, ten zabieg ma już ponad 200 lat, a po raz pierwszy został opisany w 1876 roku, gdy udaną operację przeprowadził włoski chirurg Eduardo Porro.

2024/07/202/GIN
Nie odkładaj zdrowia na później
Kiedy ostatni
raz byłaś
u ginekologa?
Umów się na wizytę ginekologiczną ze zniżką i zadbaj o swoje zdrowie już dziś.

W jakich sytuacjach wykonuje się zabieg usunięcia macicy?

Zabieg usunięcia macicy jest stosowany w różnych sytuacjach medycznych, kiedy inne metody leczenia okazują się nieskuteczne lub gdy stan zdrowia pacjentki wymaga bezpośredniej interwencji chirurgicznej.

Mięśniaki macicy

Zabieg usunięcia macicy jest wykonywany w przypadku, gdy kobieta ma bardzo liczne i powiększające się mięśniaki macicy. Bardzo duże rozrosty mogą powodować silne bóle w podbrzuszu, a także przedłużające się, obfite i krwotoczne miesiączki, trwające nawet do 10 dni.

Wypadanie pochwy

Wskazaniem do histerektomii jest również obniżanie się, a także wypadanie narządu rodnego często występujące u kobiet w podeszłym wieku, które w przeszłości przebyły kilka trudnych porodów lub ciężko pracowały.

Rak macicy

Zabieg usunięcia macicy jest także wykonywany z powodu raka endometrium i raka trzonu macicy. Tego typu nowotwory najczęściej występują u kobiet po 50 roku życia.

Pamiętaj: Wskazaniem do usunięcia macicy mogą być mięśniaki macicy, wypadanie macicy, nowotwór endometrium, a nawet chroniczny ból macicy, gdy przyczyna bólu jest trudna do zidentyfikowania i nie reaguje na inne metody leczenia.

Jakie są metody histerektomii dostępne w Polsce?

Histerektomia może być wykonana na dwa sposoby, obejmujące usunięcie macicy w całości lub częściowo (pozostawiana jest szyjka macicy). W niektórych przypadkach chorobowych konieczne jest usunięcie także jajników i jajowodów, co u młodych kobiet może powodować wcześniejsze klimakterium. W Polsce wykonywane są różne rodzaje histerektomii:

  • całkowita - usunięcie macicy wraz z szyjką macicy (wskazania do tego typu zabiegu to najczęściej rak jajnika i macicy, endometrioza, duże mięśniaki oraz przewlekle bóle miednicy)
  • pochwowa - usunięcie macicy poprzez pochwę (stosowane w przypadku wypadania macicy, rozrostu błony śluzowej macicy, szyjki macicy lub dysplazji)
  • przezpochwowa z asystą laparoskopową - również usunięcie macicy przez pochwę, ale z użyciem laparoskopu (wskazaniami są wczesne postaci nowotworu endometrium i usuwanie jajników)
  • nadpochwowe wycięcie macicy - pozostawiana jest szyjka macicy (tej metody nie stosuje się u kobiet z nieprawidłowymi badaniami cytologicznymi oraz chorującymi na raka szyjki macicy)
  • laparoskopowa histerektomia nadpochwowa - stosowane jest wypalanie, by odciąć szyjkę macicy, natomiast wszystkie inne tkanki są usuwane za pomocą laparoskopu
  • radykalna histerektomia - operacja chirurgiczna, która obejmuje tkanki wokół macicy i wyższe części pochwy (stosowana we wczesnym stadium raka szyjki macicy)
  • usunięcie jajników, jajowodów - wskazaniami do tego rodzaju zabiegu jest rak jajnika, guzy jajnika lub rak jajowodów

Czy wiesz, że: Rodzaj histerektomii jest ściśle związany z diagnozą. W przypadku raka szyjki macicy często zalecane jest usunięcie także szyjki macicy, podczas gdy w przypadku mięśniaków może wystarczyć usunięcie samej macicy bez szyjki.

Przed zabiegiem usunięcia macicy kobieta musi poddać się badaniu ginekologicznemu oraz cytologicznemu. W przypadku podejrzenia nowotworu, wykonywana jest również biopsja, USG i tomografia komputerowa.

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Usunięcie macicy przezpochwowe

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 74

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…