Laryngologia, nazywana również otolaryngologią lub otorynolaryngologią, jest jedną z ponad 40 podstawowych specjalizacji medycznych. Wywodząca się z greki nazwa dokładnie określa obszar zainteresowań lekarza o tej specjalizacji:
- oto - ucho (oros, otos)
- ryno - nos (rhinos, rynos),
- laryngo - krtań (laryngos)
Nos, gardło i krtań tworzą górny odcinek dróg oddechowych, a poprzez trąbkę słuchową łączą się również z uchem środkowym. Bliskie sąsiedztwo i powiązania anatomiczne powodują wzajemne oddziaływanie na siebie tych narządów - procesy chorobowe, toczące się w jednym z nich, mogą zakłócić czynności pozostałych.
Z jakimi problemami zgłosić się do laryngologa?
Do lekarza otolaryngologa zgłaszają się pacjenci z problemami uszu – zarówno z bólem, uczuciem zatkania, niedosłuchem, szumem usznym, jak i urazami, krwiakami, ropniami wymagającymi interwencji chirurgicznej.
Lekarz otolaryngolog pomoże także w problemach związanych z nosem i zatokami przynosowymi – zarówno ze stanami zapalnymi, jak i krwawieniami z nosa, urazami, złamaniami nosa, zaburzeniami drożności nosa. Lekarz prowadzi badanie nosa za pomocą wziernika nosowego, a także endoskopu. Ponadto kwalifikuje i przeprowadza zabiegi septoplastyki nosa (inaczej plastyki przegrody nosa), endoskopowej operacji zatok przynosowych, czy ablacji małżowin nosowych dolnych.
Leczenie laryngologiczne dotyczy również gardła na wszystkich jego piętach – części nosowej, gdzie znajduje się migdałek gardłowy (tzw. trzeci migdałek), części ustnej oraz krtaniowej gardła, a także samej krtani. Pacjenci zgłaszający się do laryngologa mogą zgłaszać ból gardła, nawracające anginy i zapalenia gardła, uczucie ciała obcego w gardle, chrypkę o różnym czasie trwania, kaszel, chrapanie, nieświeży oddech i kamienie migdałkowe. W zależności od problemu laryngolog prowadzi leczenie farmakologiczne lub operacyjne.
Inne schorzenia, które diagnozuje i leczy laryngolog mogą dotyczyć chorób gruczołów ślinowych, których ujścia znajdują się w jamie ustnej. Dlatego objawy jak na przykład obrzęk szyi lub okolicy podżuchwowej pojawiający się podczas jedzenia, czy ból i obrzęk policzka mogą świadczyć o chorobach tych narządów.
Problemy z zawrotami głowy, zwłaszcza o charakterze wirowania mogą również wymagać diagnostyki laryngologicznej. Ten problem jednak jest bardzo złożony i niekiedy wymaga współpracy z innymi specjalistami.
Wizyta u laryngologa na NFZ wymaga skierowania od lekarza rodzinnego. Coraz większa liczba specjalistów oferuje swoim pacjentom także konsultacje laryngologiczne online.