Jakie schorzenia leczy laryngolog?

Laryngolog jest lekarzem, zajmującym się diagnostyką i leczeniem chorób ucha, nosa, gardła i krtani oraz innych narządów głowy i szyi. Postępowanie prowadzone przez tego specjalistę może być leczeniem zachowawczym – za pomocą dostępnych środków farmakologicznych lub leczeniem operacyjnym – lekarz laryngolog jest chirurgiem głowy i szyi.

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Laryngologia, nazywana również otolaryngologią lub otorynolaryngologią, jest jedną z ponad 40 podstawowych specjalizacji medycznych. Wywodząca się z greki nazwa dokładnie określa obszar zainteresowań lekarza o tej specjalizacji:

  • oto - ucho (oros, otos)
  • ryno - nos (rhinos, rynos), 
  • laryngo - krtań (laryngos)

Nos, gardło i krtań tworzą górny odcinek dróg oddechowych, a poprzez trąbkę słuchową łączą się również z uchem środkowym. Bliskie sąsiedztwo i powiązania anatomiczne powodują wzajemne oddziaływanie na siebie tych narządów - procesy chorobowe, toczące się w jednym z nich, mogą zakłócić czynności pozostałych. 

Z jakimi problemami zgłosić się do laryngologa?

Do lekarza otolaryngologa zgłaszają się pacjenci z problemami uszu – zarówno z bólem, uczuciem zatkania, niedosłuchem, szumem usznym, jak i urazami, krwiakami, ropniami wymagającymi interwencji chirurgicznej.

Lekarz otolaryngolog pomoże także w problemach związanych z nosem i zatokami przynosowymi – zarówno ze stanami zapalnymi, jak i krwawieniami z nosa, urazami, złamaniami nosa, zaburzeniami drożności nosa. Lekarz prowadzi badanie nosa za pomocą wziernika nosowego, a także endoskopu. Ponadto kwalifikuje i przeprowadza  zabiegi septoplastyki nosa (inaczej plastyki przegrody nosa), endoskopowej operacji zatok przynosowych, czy ablacji małżowin nosowych dolnych.

Leczenie laryngologiczne dotyczy również gardła na wszystkich jego piętach – części nosowej, gdzie znajduje się migdałek gardłowy (tzw. trzeci migdałek), części ustnej oraz krtaniowej gardła, a także samej krtani. Pacjenci zgłaszający się do laryngologa mogą zgłaszać ból gardła, nawracające anginy i zapalenia gardła, uczucie ciała obcego w gardle, chrypkę o różnym czasie trwania, kaszel, chrapanie, nieświeży oddech i kamienie migdałkowe. W zależności od problemu laryngolog prowadzi leczenie farmakologiczne lub operacyjne.

Inne schorzenia, które diagnozuje i leczy laryngolog mogą dotyczyć chorób gruczołów ślinowych, których ujścia znajdują się w jamie ustnej. Dlatego objawy jak na przykład obrzęk szyi lub okolicy podżuchwowej pojawiający się podczas jedzenia, czy ból i obrzęk policzka mogą świadczyć o chorobach tych narządów.

Problemy z zawrotami głowy, zwłaszcza o charakterze wirowania mogą również wymagać diagnostyki laryngologicznej. Ten problem jednak jest bardzo złożony i niekiedy wymaga współpracy z innymi specjalistami.

Wizyta u laryngologa na NFZ wymaga skierowania od lekarza rodzinnego. Coraz większa liczba specjalistów oferuje swoim pacjentom także konsultacje laryngologiczne online.

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Konsultacja laryngologiczna

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…