Jakie schorzenia leczy ortopeda?

Obecnie w Polsce wyróżnianych jest ponad 70 specjalizacji lekarskich. Tak duża ich ilość może sprawiać, że pacjent doświadczać będzie rozterek odnośnie tego, do jakiego to lekarza powinien się udać ze swoim schorzeniem. W przypadku problemów z ruchomością kończyn, złamań oraz wielu innych problemów związanych z narządem ruchu, pomoc udzielona może zostać przez specjalistów ortopedii i traumatologii.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Greckie słowo orthos tłumaczone jest jako "prosty". Zachowywać taką właśnie, prawidłową postawę ciała pomagają pacjentom ortopedzi - lekarze, którzy po ukończeniu studiów zdecydują się specjalizować w leczeniu schorzeń kości, stawów oraz pozostałych elementów układu ruchu. 

W Polsce rozwój ortopedii rozpoczął się w 1923 roku, kiedy to w Poznaniu powstała pierwsza klinika tej specjalności. Od tamtej pory w kraju powstało wiele innych placówek, często specjalizujących się w leczeniu konkretnego typu schorzeń natury ortopedycznej, czy też przyjmujących pacjentów z określonej grupy wiekowej. Coraz bardziej popularne są także konsultacje ortopedyczne online.

Zakres chorób leczonych przez ortopedów

Pierwszym etapem życia człowieka jest okres noworodkowy i niemowlęcy. Zdarza się, że pomocy ortopedycznej wymagają nawet najmłodsi pacjenci. W tej grupie wiekowej występują takie schorzenia, jak wrodzone wady stawu biodrowego (np. dysplazja z towarzyszącym objawem wyważania oraz przeskakiwania) czy defekty w obrębie stopy, jak tzw. stopa końsko-szpotawa. Osobny problem stanowią defekty narządu ruchu, które powiązane są z obecnym u dziecka porażeniem mózgowym.

Poza chorobami wrodzonymi, dzieci czasami nabywają w trakcie życia stanów zapalnych kości oraz stawów. Nieleczone, jednostki te mogą mieć tendencję do przejścia w postać przewlekłą. Kolejną grupę stanowią nowotwory rozwijające się z tkanki kostnej czy chrzęstnej, które niestety występują również w populacji dziecięcej. W diagnozowaniu i leczeniu wszystkich wymienionych zaburzeń biorą udział właśnie ortopedzi.

W dowolnie wybranej grupie wiekowej spotkać się można z zaburzeniami postawy (takimi jak skolioza czy nadmierne skrzywienia kręgosłupa pod postacią pogłębionych lordoz czy kifoz). Poza nimi, podobna sytuacja dotyczy złamań, które najczęściej zaopatrywane w gips są właśnie przez specjalistów ortopedii.

Ze względu na rosnącą liczbę osób w wieku podeszłym, wzrasta rozpowszechnienie chorób typowych dla tego okresu życia. Mowa tutaj o takich schorzeniach, jak zmiany zwyrodnieniowe dotyczące rozmaitych elementów kośćca oraz reumatoidalne zapalenie stawów. Pacjenci w wieku starszym są też bardziej predysponowani do pojawiania się u nich zmniejszenia gęstości mineralnej kości (osteoporozy), która wiąże się ze zwiększoną tendencją do pojawiania się złamań. Osoby borykające się z wymienionymi problemami powinny rozważyć konsultację u ortopedy.

Lekarze ze specjalizacją ortopedyczną zajmują się wdrażaniem leczenia zachowawczego (np. farmakoterapii w przewlekłych zespołach bólowych), poza tym decydują o konieczności skierowania pacjenta na leczenie u fizjoterapeuty. Ortopeda może także zalecić przebycie specjalnych zabiegów leczniczych (pod postacią krio- czy laseroterapii).

Poza wymienionymi czynnościami, wielu ortopedów przeprowadza też zabiegi operacyjne. Wśród nich często wyróżnia się lekarzy, którzy zajmują się głównie chirurgią ręki – podział wynika z tego, że zabiegi operacyjne w tej części ciała wymagają niezwykłej wręcz precyzji oraz dokładnej znajomości budowy anatomicznej elementów budujących kończynę górną.  

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Konsultacja ortopedyczna

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…