Jakimi metodami lekarze usuwają kurzajki?

Kurzajki mogą pojawić się na skórze zarówno u dzieci jak i u dorosłych. Należy do chorób zakaźnych, wirus może zostać przeniesiony choćby przez kontakt z zakażonymi powierzchniami. Celem pozbycia się tych nieestetycznych zmian można poddać się jednej z wielu oferowanych przez lekarzy procedur zabiegowych.

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Potocznie określane kurzajkami brodawki zwykłe są związane z infekcją wirusową. Wywołuje je ludzki wirus brodawczaka (HPV), najczęściej typu 2. 

Zmiany te najczęściej lokalizują się na palcach rąk i w okolicy paznokci (te ostatnie mogą wywoływać dolegliwości bólowe). Przybierają formę grudek o nierównej powierzchni i innym zabarwieniu niż otaczająca skóra. Mogą być pojedyncze, często jednak się grupują. Choć ustępują samoistnie (po upływie około dwóch lat, czasami wcześniej), ze względu na ich nieestetyczny charakter wiele osób decyduje się na ich usunięcie. Zabieg usuwania kurzajek można przeprowadzić w gabinecie dermatologicznym.

Sposoby usuwania brodawek

Wśród zabiegowych metod usuwania kurzajek dużą popularnością cieszy się krioterapia. Ciekły azot aplikowany jest w okolicy skóry zdrowej otaczającej kurzajkę. Powstaje w ten sposób pęcherz, który po pewnym czasie ulega złuszczeniu wraz ze zmianą. By uzyskać pełny efekt, procedurę trzeba powtarzać z odstępami około tygodnia, ilość koniecznych zabiegów ustalana jest indywidualnie.

Kolejne metody leczenia wymagają zastosowania znieczulenia miejscowego. Elektrokoagulacja często połączona jest z łyżeczkowaniem. Przy pomocy prądu dochodzi do denaturacji białek w obrębie zmiany, natomiast druga technika polega na mechanicznym złuszczeniu zmienionej chorobowo skóry. Szczególnie przydatne są one przy usuwaniu dużych zmian.

Wykorzystanie w leczeniu brodawek znalazł także laser, najczęściej używany jest ten zawierający CO2. Technika należy do kosztownych, zarezerwowana jest w zasadzie do usuwania zmian dużych oraz tych o charakterze nawracającym. Czasami wystarcza jeden zabieg, może jednak pojawić się konieczność jego powtórzenia.

Możliwe jest oczywiście także chirurgiczne usunięcie kurzajek, jednak obecnie metoda nie znajduje się w powszechnym użyciu.

Przed zastosowaniem metod zabiegowych, często podejmowane są próby leczenia brodawek w inny sposób. Dają efekt przy niewielkich, pojedynczych zmianach. Dostępne są między innymi:

  • maści z kwasem salicylowym (mające działanie rozpuszczające oraz złuszczające naskórek);
  • substancje pobudzające układ immunologiczny (imikwimod, zwiększający uwalnianie przeciwwirusowego interferonu).

Niekoniecznie należy leczyć wszystkie obecne u pacjenta brodawki w trakcie jednej sesji zabiegu. Istnieją doniesienia, że przy obecności wielu zmian, usunięcie jednej z nich czasami powoduje samoistny zanik pozostałych. Nie są znane przyczyny takiego zjawiska, sugeruje się, że jest to skutek pobudzenia układu odpornościowego do zwalczenia ognisk chorobowych.

Wybór leczenia zależy od preferencji pacjenta oraz umiejscowienia zmian. W przypadku brodawek obecnych na stopach należy pamiętać o tym, że do ich wyleczenia nierzadko potrzebnych jest więcej sesji zabiegu niż przy tych zlokalizowanych na rękach. Co najważniejsze - zmiany wywołuje wirus, który nie ma potencjału onkogennego - oznacza to, że brodawki tego typu nie złośliwieją. Stanowią jednak potencjalne źródło zakażenia innych osób, wyglądają nieestetycznie - warto więc skonsultować się z lekarzem celem ich usunięcia.

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Usunięcie brodawki wirusowej / kurzajki

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…