Wraz z upływem lat na skórze pojawia się coraz większa ilość zmarszczek, a jej powierzchnia staje się mniej elastyczna. Zbyt mała ilość snu, alkohol i zmęczenie dodatkowo przyspieszają te procesy, wpływając negatywnie na kondycję i wygląd skóry wokół oczu oraz całej twarzy.
Jedną z bardziej charakterystycznych okolic, w której powstają zmarszczki, jest skóra wokół oczu. Pojawiają się tam zmarszczki mimiczne zwane kurzymi łapkami, które dodają lat i sprawiają, że twarz wygląda na zmęczoną. Na szczęście istnieje wiele metod zmniejszania lub likwidowania kurzych łapek, które charakteryzują się wysoką skutecznością przy jednoczesnym niskim poziomie inwazyjności.
Metody usuwania kurzych łapek

Kurze łapki to zmarszczki w okolicy zewnętrznego kącika oka. Aby zmniejszyć ich widoczność, można wypełnić powstałe zagłębienia w celu wyrównania poziomu całej skóry. W tym celu wykorzystuje się preparaty kwasu hialuronowego. Zastosowanie tej metody daje natychmiastowy efekt, choć przez kilka dni może się utrzymywać opuchlizna.
Zalety kwasu hialuronowego
Inne korzyści z zastosowania kwasu hialuronowego:
- zmniejszenie lub usunięcie cieni pod oczami,
- wypełnienie doliny łez,
- efekt utrzymuje się przez około 12 miesięcy,
- możliwość powtórzenia zabiegu po tym czasie.
Chcąc zlikwidować zmarszczki wokół oczu, można również usunąć przyczynę ich powstawania, czyli skurcz mięśnia okrężnego oka. W tym celu do mięśnia wstrzykuje się preparat toksyny botulinowej, która poprzez blokadę przewodnictwa nerwowo-mięśniowego uniemożliwia skurcz mięśnia.
Zastosowanie toksyny botulinowej
Efekt usuwania kurzych łapek toksyną botulinową zaczyna być widoczny po kilku dniach od zabiegu i utrzymuje się przez 3-8 miesięcy, w zależności od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Co ważne, toksyna botulinowa nie likwiduje zmarszczek, tylko je spłyca i zapobiega ich pogłębianiu. Popularne jest także łączenie toksyny botulinowej i kwasu hialuronowego dla zapewnienia najbardziej optymalnego efektu.
Alternatywne techniki i ich efektywność

Spłycenie zmarszczek oraz efekt odmłodzenia okolicy oczu można uzyskać także stosując rozpuszczalne nici PDO. Wszczepia się je w okolicę mięśnia okrężnego oka, co powoduje wygładzenie zmarszczek. Przy pomocy tej metody można również podnieść opadającą powiekę oraz zminimalizować utratę napięcia skóry.
Korzyści z nici PDO
Do najważniejszych korzyści należą:
- stymulacja syntezy kolagenu i elastyny,
- wzrost stężenia kolagenu i elastyny w tkankach,
- nici rozpuszczają się po około 8 miesiącach,
- efekt widoczny przez około 2 lata.
Na podobnej zasadzie działa zabieg laserowego spłycania kurzych łapek. Światło lasera pobudza tkanki w okolicy oczu do syntezy kolagenu i elastyny, a jednocześnie powoduje skracanie obecnych w skórze włókien kolagenowych. Te zmiany prowadzą do wzrostu napięcia skóry wokół oczu i jej wizualnego odmłodzenia.
Zabieg Pelleve
Na rynku jest dostępny również zabieg wygładzania zmarszczek i odmładzania twarzy Pelleve. Podczas zabiegu stosuje się jednoczesne chłodzenie skóry specjalnym żelem oraz podgrzewanie tkanek znajdujących się pod skórą przy pomocy fal radiowych (radiofrekwencji).
W efekcie, skróceniu i napięciu ulegają włókna kolagenowe, zmarszczki zostają spłycone, a skóra twarzy ujędrniona. Efekt pojawia się stopniowo podczas kilku tygodni od zabiegu i utrzymuje się przez około 2 lata.
Łączenie metod i profilaktyka
Opisane powyżej metody zabiegowe można z sobą łączyć, aby uzyskać najbardziej optymalny efekt. W zależności od stopnia nasilenia zmian konieczne może być zastosowanie kilku technik, a u osób młodych, które nie mają jeszcze rozwiniętych zmarszczek, zabiegi mogą być wykonywane profilaktycznie, dla przedłużenia młodego wyglądu.
Wpływ typu skóry i wieku pacjenta
- starsza skóra może wymagać intensywniejszych zabiegów,
- cienka skóra może potrzebować innych metod niż grubsza,
- ważna jest konsultacja z doświadczonym specjalistą z zakresu medycyny estetycznej.
Warto także pamiętać o codziennej pielęgnacji skóry oraz stosowaniu kremów z filtrami przeciwsłonecznymi, które mogą zapobiegać przedwczesnemu starzeniu się skóry. Regularne nawilżanie oraz stosowanie kosmetyków wzbogaconych w witaminy C i E może wspierać zdrowy wygląd skóry wokół oczu.
Źródła:
- L. Baumann, S. Saghari, E. Weisberg, "Dermatologia estetyczna", PZWL, 2012
- Paulina Siastała, "Metody rewitalizacji okolic oczu toksyną botulinową z punktu widzenia lekarza okulisty" (aestheticcosmetology.com), https://aestheticcosmetology.com, 2019
- Alastair Carruthers, Jean Carruthers i inni, "Treatment of crow’s feet lines and forehead lines with Botox (onabotulinumtoxinA): Development, insights, and impact" (pmc.ncbi.nlm.nih.gov), PubMed, 2023