Obecność i tworzenie się nieestetycznym fałd w obrębie powłok ciała wpływa u wiele osób negatywnie na poczucie własnej wartości. Za tzw. otyłość brzuszną uznaje się obwód, wynoszący co najmniej 94 cm u mężczyzny i 80 cm u kobiety. Za drugi stopień otyłości brzusznej uznaje się wartości wynoszące 102 cm u mężczyzny i 88 u kobiety.
Należy przy tym pamiętać, że nadwaga i otyłość brzuszna są nie tylko problemami natury kosmetycznej, ale i zdrowotnej. Stany te mogą prowadzić m.in. do rozwoju nadciśnienia tętniczego, cukrzycy czy chorób układu krążenia. Poza metodami zachowawczymi, nadmiar tkanki tłuszczowej z okolicy brzucha usunąć można za pomocą takich zabiegów jak liposukcja, która stanowi najpopularniejszy zabieg w tym zakresie.
Skuteczne usuwanie tłuszcz z brzucha
Liposukcja, znana również, jako „odsysanie tłuszczu”, jest zabiegiem, który polega na pozbyciu się nadmiarowej tkanki tłuszczowej poprzez jej odessanie za pomocą specjalnej kaniuli, która podłączona jest do aparatu ssącego. Żeby ułatwić przebieg całej procedury często przed zabiegiem stosuje się metody, których celem jest rozbicie tkanki tłuszczowej. Wykorzystywane w tym celu są m.in. fale ultradźwiękowe. Zabiegi liposukcji mogą być przeprowadzane zarówno w znieczuleniu miejscowym, jak i w pełnej narkozie. W tych okolicach naszego ciała, które mają tendencję do nadmiernego gromadzenia tkanki tłuszczowej m.in. brzuch czy biodra, efekty przeprowadzonej liposukcji są najlepsze.
Jedną ze stosowanych odmian liposukcji jest tzw. metoda WAL (Water-jet assisted liposuction), w której to wykorzystuje się specjalny roztwór wodny do wypłukania tkanki tłuszczowej. Wprowadzony przy pomocy kaniuli roztwór ma za zadanie osłabić i rozluźnić strukturę tkanki tłuszczowej, co ułatwia pozyskanie jej komórek, które mogą być następnie ponownie wykorzystane przy modelowaniu innych okolic ciała. Metoda liposukcji brzucha WAL charakteryzuje się minimalną inwazyjnością, a ewentualny ból i dyskomfort towarzyszący całej procedurze są zredukowane do minimum.
Kolejną techniką, która służy do usuwania nadmiaru tkanki tłuszczowej z okolic brzucha pacjenta, jest liposukcja laserowa. W metodzie tej w bezpośrednią okolice tkanki tłuszczowej pacjenta wprowadzony zostaje cienki światłowód, przez który emitowane jest światło lasera o dokładnie ustalonej energii i długości fali. Wiązka takiego lasera ma zdolność do rozbijania błon komórek tłuszczowych, co ułatwia następnie ich odessanie. Liposukcja laserowa brzucha wpływa dodatkowo korzystnie na stan skóry poprzez jej stymulację do produkcji większej ilości włókien kolagenowych.
Coraz większym zainteresowaniem cieszy się również liposukcja ultradźwiękowa Vaser Lipo. Zastosowanie energii ultradźwięków i specjalnych płynów nasiękowych skutkuje rozbiciem tkanki tłuszczowej i jej przekształceniem w emulsję, którą operator może łatwo usunąć za pomocą kaniuli. Zaletą tej metody jest możliwość dokładnego modelowania okolicy brzucha. Dzięki odpowiedniemu modelowaniu tkanki tłuszczowej można sprawić, aby mięśnie brzucha uległy optycznemu uwypukleniu. Z kolei odzyskane komórki tłuszczowe mogą posłużyć do modelowania innych okolic ciała. Energia ultradźwięków działa wybiorczo na tkankę tłuszczową i nie doprowadza do uszkodzenia nerwów czy naczyń krwionośnych.
Metoda EAT™ SkinShock łączy w sobie odpowiednie wykorzystanie fal elektrycznych i akustycznych, które poprzez specjalną głowicę oddziałują z tkankami naszego ciała. Synergistyczne wykorzystanie obu rodzajów energii wpływa m.in. na redukcję cellulitu, ujędrnienie i poprawę elastyczności skóry okolicy brzucha, ud czy ramion pacjenta. Są to zabiegi nieinwazyjne, a efekty widoczne są już po pierwszej sesji. Najczęściej jednak, aby uzyskać jak najlepszy efekt kosmetyczny, wymagane jest przeprowadzenie serii czterech zabiegów.
Pacjenci powinny pamiętać, że żaden zabieg usuwania tkanki tłuszczowej z okolic brzucha nie zastąpi odpowiedniej diety i regularnych ćwiczeń fizycznych, które to w sposób naturalny poprawiają naszą sylwetkę i stan zdrowia.
Bibliografia: www.surgery.org