Upływający czas zdecydowanie nie jest sprzymierzeńcem młodego wyglądu. Z biegiem lat skóra traci jędrność i elastyczność, pogarszać się może również jej koloryt. Na twarzy pojawiają się kolejne rodzaje zmarszczek, problematyczne może być także obniżenie się brwi czy opadanie powiek.
Jedną ze zmian, która postarza ludzkie twarze, są bruzdy nosowo-wargowe. Stanowią one zagłębienia w obrębie skóry, rozciągające się od skrzydełek nosa aż do kącików ust. Bruzdy te zaczynają się tworzyć stosunkowo wcześnie, bo już nawet około 25. roku życia, i z biegiem lat dochodzi do ich pogłębiania się.
Bruzdy nosowo-wargowe: jakimi sposobami można je likwidować?
Usuwanie zmarszczek nosowo-wargowych można przeprowadzić poprzez przebycie operacyjnego liftingu twarzy. Jest to jednak procedura inwazyjna, po której wymagana jest rekonwalescencja. Oprócz już wymienionych, tego rodzaju operacje są po prostu kosztowne.
Likwidować wspomniany rodzaj zmarszczek można przy pomocy substancji wypełniających. Zastosowanie znajduje w tym celu wiele preparatów, przykładem mogą być różne środki, zawierające związki kwasu hialuronowego. Poza gotowymi produktami, do usuwania bruzd nosowo-wargowych używać można też materiału pochodzącego bezpośrednio od danego pacjenta - mowa tutaj o likwidacji bruzd nosowo-wargowych własną tkanką tłuszczową pacjenta. Usuwanie bruzd nosowo-wargowych przy pomocy wymienionych powyżej środków bazuje na wypełnieniu tych struktur, dzięki czemu ulegają one spłyceniu.
Wspomniane już wcześniej zostały zabiegi liftingujące. Medycyna estetyczna oferuje pacjentom takie rodzaje tych procedur, do których przeprowadzenia nie jest wymagane zastosowanie skalpela. Likwidacja bruzd nosowo-wargowych dokonywana może być np. przy pomocy nici liftingujących. Dostępne są zarówno produkty, które po jakimś czasie ulegają samoistnemu rozpuszczeniu (tzw. nici biowchłanialne), jak i zdecydowanie trwalsze postacie nici, jak choćby te wykonane ze złota. Nici wprowadzane są przy pomocy cienkich kaniul, ich aplikacja związana więc jest z koniecznością drobnego nakłucia tkanek. Możliwe jest jednak również całkowicie nieinwazyjne usunięcie zmarszczek nosowo-wargowych - do tego celu służą zabiegi z wykorzystaniem urządzenia Ulthera. Aparat emituje fale ultradźwiękowe, które powodują wzrost temperatury w obrębie skóry. Efektem bezoperacyjnego liftingu przy pomocy Ulthera jest pobudzenie procesów regeneracyjnych, w tym m.in. wzmożenie produkcji włókien kolagenowych. Po zabiegu dochodzi do wzmożenia jędrności i elastyczności skóry, dzięki czemu bruzdy nosowo-wargowe stają się płytsze.
Kolejnym sposobem usuwania omawianego problemu są zabiegi laserowe. Zastosowanie znajdują zarówno lasery, które - poprzez podniesienie temperatury tkanek - stymulują wspomniane już procesy odnowy w obrębie skóry, jak i te urządzenia, których działanie bazuje na generowaniu mikrouszkodzeń w powierzchniowych warstwach ciała.
Źródła:
- pod redakcją A. Przylipiaka, "Podstawy Medycyny Estetycznej. Podręcznik dla studentów kosmetologii", Białystok, 2014
Dobrym sposobem na bruzdy jest wypełnienie ich kwasem.