Choroba hemoroidalna rodzi nie tylko dolegliwości bólowe uprzykrzające normalne funkcjonowanie dotkniętej nią osoby, ale i wstyd. Wielu pacjentów odwleka wizytę u proktologa aż do momentu, w którym ból jest tak dotkliwy, że nie da się go zniwelować środkami farmakologicznymi. Nierzadko stan zaawansowania schorzenia jest wtedy tak poważny, iż wydaje się, że interwencja chirurgiczna będzie koniecznością.
Współcześnie istnieje kilka metod leczenia hemoroidów, zwanych też guzkami krwawniczymi. Prócz chirurgicznego wycięcia przy użyciu skalpela lekarze wykorzystują mniej inwazyjne techniki zabiegowe, począwszy od gumkowania i wymrażania zmian, a skończywszy na terapii z zastosowaniem systemów laserowych. Zabieg z użyciem lasera cechuje się wysokim poziomem skuteczności, brakiem konieczności poddawania pacjenta znieczuleniu ogólnemu, a także możliwością szybkiego powrotu do codziennych obowiązków. Nic więc dziwnego, że laseroterapia hemoroidów cieszy się stale rosnącym zainteresowaniem chorych.
Laseroterapia hemoroidów
Leczenie guzków krwawniczych przy pomocy lasera określane jest jako metoda LHP® (Laser hemorrhoidoplasty). Przez wykorzystujących ją proktologów jest uważana za minimalnie inwazyjną technikę leczenia hemoroidów III i IV stopnia. Terapia z wykorzystaniem energii lasera jest bezbolesna, a polega na wytworzeniu za pomocą włókna laserowego kontrolowanego promieniowania. Działając na guzek od wewnątrz, wywołuje w efekcie jego zmniejszenie się i stopniowe zamknięcie.
Niewielka inwazyjność techniki laserowej pozwala na wykonanie jedynie małego nakłucia hemoroidu. W porównaniu z ingerencją chirurgiczną zabieg nie pozostawia dużej powierzchniowo rany, nie wymaga cięć ani szwów. Nie ulegają uszkodzeniu błona śluzowa ani anoderma (nabłonek wyścielający kanał odbytu cechujący się dużym unerwieniem).
Do zalet laserowego leczenia hemoroidów należy minimalizacja ryzyka uszkodzenia zwieracza odbytu, a także znaczące zmniejszenie dolegliwości bólowych towarzyszących okresowi rekonwalescencji. Jest przeprowadzana w krótkim znieczuleniu ogólnym, miejscowym lub zewnątrzoponowym. Wykonuje się ją w ramach Chirurgii Jednego Dnia, dzięki czemu pacjent nie musi pozostawać w szpitalu dłużej niż 2-24 godziny.
Terapia przyczynia się do ograniczenia ryzyka nawrotów guzków krwawniczych i jest bezpieczna – została rzetelnie przebadana klinicznie.