Na czym polega kantopeksja?
Celem kantopeksji jest wzmocnienie napięcia kącika zewnętrznego oka, poprzez umocowanie jego końca do kostnego brzegu oczodołu. Procedura wiąże się zatem z koniecznością przecięcia dolnej odnogi więzadła bocznego oraz, niejednokrotnie, przerwania ciągłości mięśnia okrężnego oka z usunięciem jego fragmentu i uwolnienia tych struktur od tarczki oka, która stanowi swego rodzaju rusztowanie dla powieki. Po usunięciu tkanek tylnej powierzchni oka, więzadło zewnętrzne oka zostaje przytwierdzone szwami niewchłanialnymi do brzegu oczodołu. W ten sposób problem opadającej powieki zostaje zlikwidowany.
Wskazania do kantopeksji
Kantopeksja może stanowić uzupełnienie blefaroplastyki, czyli tradycyjnej operacji plastycznej powiek, poprzez wzmocnienie napięcia tkanek w wymiarze poziomym. Zabieg warto rozważyć, gdy:
- zewnętrzny kącik oka jest naturalnie położony niżej niż wewnętrzny
- zewnętrzny kącik oka zaczyna "opadać" pod wpływem procesu starzenia
- znaczna utrata napięcia skóry wokół oczu staje się widoczna
Szczegóły zabiegu i zalecenia lekarskie
Kantopeksja wykonywana jest zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym, a dzięki temu, że po zabiegu nie występują uporczywe dolegliwości bólowe, nie ma potrzeby stosowania silnych środków przeciwbólowych. Blizna po cięciu chirurgicznym jest zlokalizowana tuż pod brzegiem rzęskowym a jej najbardziej zewnętrznie wysunięta część chowa się w naturalnej zmarszczce przy zewnętrznym kącie oka, przez co jest ona praktycznie niewidoczna.
W pierwszych dniach po zabiegu na operowaną okolicę naklejane są niewielkie plasterki, których zadaniem jest odciążenie delikatnego rusztowania "nowej powieki". W tym czasie obecne są zasinienia i obrzęki, co jest naturalną konsekwencją interwencji chirurgicznej. W okresie dwóch pierwszych tygodni po zabiegu należy unikać wysiłku fizycznego i wszelkich sytuacji, które prowadzą do podwyższenia ciśnienia tętniczego, a zatem również gorących kąpieli czy pobytu w saunie. Opuchlizna powinna ustąpić najdalej po 14 dniach, jednak ostateczne efekty kantopeksji można ocenić dopiero po upływie 3 miesięcy.
Kantopeksja a kantoplastyka
Kantopeksja i kantoplastyka są często ze sobą mylone, jednak zabieg kantopeksji jest zdecydowanie mniej inwazyjny i obarczony minimalnym ryzykiem wystąpienia ewentualnych powikłań. Nieco inne są również wskazania do obu procedur. W przypadku kantoplastyki jest to przede wszystkim charakterystyczne wywinięcie powieki na zewnątrz lub przepuklina tłuszczowa pod oczami.
Kantopeksja - cena zabiegu
Zarówno kantopeksja, jak i kantoplastyka to operacje uzupełniające plastykę powiek. Efekty obu procedur utrzymują się nawet kilkanaście lat i poprawiają ogólny wygląd twarzy, która po operacji wydaje się radośniejsza i bardziej wypoczęta. Ceny kantopeksji w polskich klinikach są bardzo zróżnicowane i wynoszą z reguły od 2000 do 5000 zł. Kantoplastyka jest droższa - za taki zabieg zapłacimy od 3000 do 7000 zł.
Źródła:
- Nabeel Malik et al., "Canthopexy and canthoplasty: Technique and indications" (www.researchgate.net), British Journal of Oral and Maxillofacial Surgery, 2007
- Katarina Andjelkov, Marcos Sforza, "A canthopexy to begin with" (www.researchgate.net), Journal of Plastic Reconstructive & Aesthetic Surgery, 2011
- ISAPS, "ISAPS Global Survey Results 2020" (www.isaps.org), ISAPS Global Statistics