Istotą badania endoskopowego jest wprowadzenie do wnętrza ciała sond wyposażonych w optykę i oświetlenie, umożliwiające obejrzenie od wewnątrz danego narządu poprzez transmisję obrazu na zewnętrzny monitor. W przypadku diagnostyki układu pokarmowego tradycyjny endoskop w kształcie giętkiej rury umożliwiał obejrzenie jedynie jego górnego odcinka (przełyku, żołądka i dwunastnicy) oraz jelita grubego. Dokładne zbadanie jelita cienkiego metodą tradycyjnej endoskopii nie jest możliwe z powodu jego długości (5–7 m) i licznych zakrętów (pętli jelita), które uniemożliwiają wprowadzenie endoskopu.
Rozwiązaniem problemu okazało się wprowadzenie pod koniec ubieglego wieku metody endoskopii kapsułkowej (ang. Video Capsule Endoscopy, VCE). Rolę endoskopu pełni w tym przypadku niewielka kapsułka wyposażona w cyfrowy aparat, która po połknięciu przez pacjenta przechodzi przez jego cały przewód pokarmowy, wykonując w czasie trwającego ok. 8 godzin badania kilkadziesiat tysięcy wysokiej jakości zdjęć.
MiroCam – nowoczesna endoskopia kapsułkowa
Do najbardziej zaawansowanych rozwiązań służących przeprowadzaniu endoskopii kapsułkowej zalicza się obecnie MiroCam koreańskiej firmy IntroMedic, będąca najmniejszym tego typu urządzeniem na rynku.
Kapsuła wymiarach 24x10,8 mm zawiera: soczewkę, kamerę cyfrową, źródło światła, nadajnik, antenę oraz pojemną baterię. Całość zestawu obejmuje dodatkowo: mocowany do ciała rejestrator z kompletem anten oraz stację roboczą, która wczytuje dane pod postacią sekwencji filmowych zapisanych w rejestratorze podczas badania. Urządzenie posiada wysoką rozdzielczości (HD) oraz możliwość wykonania 4 zdjęć na sekundę co przy czasie badania ok. 11 godzin daje ok. 120 tysięcy zdjęć przewodu pokarmowego. Uzyskane obrazy przekazywane są, za pośrednictwem fal radiowych, przez zestaw 8 anten przyklejonych na brzuchu pacjenta, do rejestratora danych, który pacjent nosi na pasku zapiętym wokół pasa. Sygnały wysyłane przez kapsułkę umożliwiają także określenie jej przybliżonej pozycji w jamie brzusznej.
Połknięta przez pacjenta kapsułka przemieszcza się biernie przez przewód pokarmowy poruszana ruchami jelit a po zakończeniu badania zostaje wydalona drogą naturalną. Jest ona jednorazowa i nie nadaje się do ponownego użycia. W trakcie badania pacjent może wykonywać codzienne czynności. Większość chorych poddannych endoskopii kapsułkowej uważa, że procedura jest nieuciążliwa.
Wskazaniami do przeprowadzenia badania są m.in. przewlekle krwawienia z przewodu pokarmowego, niedokrwistość, zaburzenia wchłaniana, niezdiagnozowane bóle brzucha, biegunki, utrata masy ciała. Przy użyciu metody endoskopii kapsułkowej można rozpoznać między innymi: Chorobę Crohna, chorobę trzewną, polipy i nowotwory jelita cienkiego. Pamiętać należy jednak, że badanie nie zastępuje gastroskopii i kolonoskopii, nie daje również możliwości pobrania wycinków.
Procedura nie jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia a koszt jej przeprowadzenia w prywatnej placówce wynosi ok. 2,5 tys. zł.