Efekty karboksyterapii

Cellulit to zmora ponad 80% kobiet. Dolegliwość polega na niewłaściwym rozmieszczeniu łącznej tkanki oraz na niedoborach w niej. Dochodzi do tego zaburzenie w przepływie limfy oraz krwi, jak również powstawanie złogów tłuszczowych i tych z ubocznych produktów przemiany materii. W efekcie na skórze kobiety pojawiają się zagłębienia i grudki określane jako pomarańczowa skórka.

Data aktualizacji
Czas czytania
4 min.

Firma Fenice sp. z o.o. w 2017 roku stworzyła raport "Misja: medycyna estetyczna". Wynika z niego, że klienci gabinetów medycyny estetycznej to w 96% panie i tylko w 4% panowie, a większość to pacjentki i pacjenci w wieku 35-60 lat. Nadal jednak w całym polskim społeczeństwie po zabiegach medycyny estetycznej jest tylko 34% osób.

Czego obawia się pozostała grupa? Według raportu przede wszystkim nienaturalnego efektu terapii (34% badanych). Innych zniechęca możliwość pozostania przebarwień oraz blizn (25% badanych), konieczność kilkukrotnego powtarzania wizyt w gabinecie (15% badanych), ryzyko uzależnienia się od zabiegów (8% badanych) czy nieakceptacja takich rozwiązań przez osoby z najbliższego otoczenia (6% badanych).

Bezpieczne zabiegi medycyny estetycznej

Warto jednak wiedzieć, że istnieją bezpieczne zabiegi, które nie zostawiają blizn, gwarantują naturalny efekt estetyczny i nie pozostawiają przebarwień. Należy do nich na przykład karboksyterapia, której zadaniem jest m.in. redukcja cellulitu. Warto podkreślić, że terapia działa na pomarańczową skórkę w trzeciej fazie rozwoju, czyli w tej, w której grudki tłuszczowe mają średnicę do nawet 20 milimetrów, skóra jest widocznie pofałdowana, a niekiedy występuje bolesność zmian.

Informacja: Karboksyterapia jest szczególnie skuteczna w późniejszych fazach cellulitu, ale może być stosowana również profilaktycznie.

Według badań klinicznych karboksyterapia likwiduje do 89% zmian skórnych spowodowanych cellulitem. Jednakże, aby potwierdzić tę skuteczność, konieczne jest odniesienie do konkretnych badań lub źródeł naukowych. Zabieg ten, mówiąc w skrócie, polega na iniekcji pod skórę dwutlenku węgla, co powoduje uszkodzenia adipocytów oraz wzrost lipozy.

Efekty działania karboksyterapii to:

  • rozluźnienie struktur włókien,
  • zwiększenie przepływów kapilarnych,
  • usprawnienie przepływów limfatycznych.

Mechanizm działania karboksyterapii

Karboksyterapia - proces aplikacji dwutlenku węgla
Proces aplikacji dwutlenku węgla

Podstawą zabiegu jest dwutlenek węgla (CO2), który aplikuje się śródskórnie bądź podskórnie przy wykorzystaniu np. mezoterapii igłowej. Po iniekcji gaz rozchodzi się równomiernie w tkankach, rozszerzając znajdujące się w nich naczynka krwionośne i limfatyczne, powodując lepsze natlenienie tkanek oraz wzmacniając wewnątrzkomórkową przemianę materii.

Na poziomie komórkowym CO2:

  • zwiększa uwalnianie tlenu z hemoglobiny,
  • poprawia dotlenienie tkanek.

Efekty zabiegu

Wszystko opiera się na terapii bodźcowej, czyli stymulacji przez dany czynnik procesów naprawczych i regeneracyjnych. Prowadzi to do usunięcia zalegających w skórze toksyn, zlikwidowania obrzęków i usunięcia stanów zapalnych. Pacjent zyskuje elastyczną, lepiej napiętą skórę, która staje się bardziej odżywiona i wygładzona.

Przygotowanie do zabiegu

Na kilka dni przed wykonaniem karboksyterapii zaleca się rezygnację z przyjmowania leków obniżających krzepliwość krwi (w tym aspiryny). Dobrze jest też wzmocnić poddawaną terapii okolicę za pomocą maści z witaminą K. Sam zabieg trwa od 15 minut do pół godziny, zależnie od wielkości leczonego obszaru.

Podczas jego wykonywania pacjent może odczuwać lekkie rozpieranie tkanek związane z wprowadzaniem dwutlenku węgla, jednak nie są to większe dolegliwości bólowe powodujące konieczność podania znieczulenia. Po kilku minutach powyższe uczucie zniknie, może jedynie pozostać lekki obrzęk, po którym po średnio dniu nie będzie śladu.

Na kilka dni od momentu terapii odradza się opalanie i kąpiel w gorącej wodzie czy chodzenie do sauny. Należy też uważać, by nie doszło do zakażenia skóry.

Ilość i częstotliwość zabiegów

W przypadku małych zmian cellulitowych (cellulit w fazie pierwszej) wystarczy jednokrotne poddanie się karboksyterapii. Jednak gdy problem jest większy, należy powtórzyć zabieg kilkukrotnie, zachowując 1-2-tygodniowe odstępy. Później wystarczy wykonać raz do roku jeden zabieg podtrzymujący efekty.

Uwaga: Efekty karboksyterapii mogą utrzymywać się od kilku miesięcy do roku, w zależności od indywidualnych cech pacjenta oraz stylu życia.

Potencjalne korzyści i skutki uboczne

Karboksyterapia jest uważana za bezpieczną metodę, jednak jak każdy zabieg medyczny, może wiązać się z pewnymi skutkami ubocznymi. Najczęściej występującymi dolegliwościami są lekkie zasinienia, obrzęki czy uczucie swędzenia w miejscach iniekcji. Te objawy zazwyczaj ustępują w ciągu kilku dni po zabiegu.

Ważne: Przed podjęciem decyzji o karboksyterapii warto skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć wszelkie przeciwwskazania.

Warto też podkreślić, że efekty karboksyterapii mogą być różne w zależności od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Dla uzyskania optymalnych rezultatów zaleca się współpracę z doświadczonym specjalistą, który dostosuje plan terapii do potrzeb pacjenta.

Przeciwwskazania do karboksyterapii

Cellulit na udach

Jak każdy zabieg medyczny, karboksyterapia ma swoje przeciwwskazania. Należą do nich:

  • ciąża i okres karmienia piersią,
  • niektóre choroby serca i płuc,
  • niewydolność nerek,
  • nowotwory,
  • infekcje skórne w miejscu zabiegu,
  • zaburzenia krzepnięcia krwi.

Porównanie z innymi metodami leczenia cellulitu

Karboksyterapia jest jedną z wielu metod walki z cellulitem, obok takich jak:

Każda z tych metod ma swoje unikalne mechanizmy działania i może być bardziej odpowiednia w zależności od stanu pacjenta oraz oczekiwanych efektów.

Czy wiesz, że: Karboksyterapia wyróżnia się nieinwazyjnością i brakiem konieczności stosowania znieczulenia, co może być jej atutem w porównaniu z bardziej skomplikowanymi zabiegami.

Zalecenia po zabiegu karboksyterapii

Karboksyterapia to zabieg z grupy wysokoskutecznych. By osiągnąć jeszcze lepsze efekty, warto zadbać o kilka prostszych czynności. Pierwszą z nich jest zmiana diety na mniej tłustą i zawierającą mniej węglowodanów. Kolejna kwestia to ustabilizowanie masy ciała, a w dłuższej perspektywie - stabilne chudnięcie.

Ważny jest także tryb życia, zmiana tego siedzącego na zdecydowanie bardziej aktywny. Regularna aktywność fizyczna, która wspomaga krążenie i metabolizm, także może przyczynić się do trwałości efektów zabiegu. Warto również unikać palenia papierosów oraz nadmiernego spożycia alkoholu, które mogą negatywnie wpływać na kondycję skóry i jej regenerację.

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Karboksyterapia

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…