Mianem przepukliny (łac. hernia) określa się stan, w których dochodzi do nieprawidłowego przemieszczenia składowych jamy brzusznej poza jej obręb. Wyróżnia się wiele typów tego schorzenia, m.in. postać pachwinową, brzuszną czy pępkową. Część przepuklin pojawia się już w trakcie życia, inne z kolei mogą mieć charakter wrodzony.
Przepukliny mogą nie powodować żadnych dolegliwości, zawsze jednak istnieje ryzyko pojawiania się komplikacji związanych z ich obecnością. Najgroźniejszą jest uwięźnięcie, czyli stan, w którym dochodzi do zablokowania dopływu krwi do elementów worka przepuklinowego, co grozi wystąpieniem martwicy. Zapobiec temu można poddając się operacji przepukliny.
Operacja przepukliny na NFZ - ile sie czeka?
Operacyjne leczenie przepuklin znajduje się w ramach świadczeń refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Oznacza to, że celem podjęcia terapii schorzenia należy po prostu zgłosić się do placówki, która ma podpisany kontrakt z NFZ. Zanim jednak pacjent będzie mógł ustalić termin planowanego zabiegu, konieczne jest podjęcie kilku działań.
Aby móc zostać przyjętym do szpitala i być leczonym w ramach opłacanej składki zdrowotnej, istnieje potrzeba posiadania przez pacjenta skierowania. Dokument ten wystawiany jest przez różnych lekarzy: można go otrzymać od swojego lekarza rodzinnego, czasami pacjent jest kierowany na leczenie dopiero po wizycie u chirurga.
Operacja przepukliny rozworu przełykowego na NFZ
W przypadku większości przepuklin pacjenci są kwalifikowani przez specjalistów do operacji - wyjątkiem jest przepuklina rozworu przełykowego, którą często leczy się farmakologicznie. Skierowanie na zabieg chirurgiczny otrzymują pacjenci, u których leczenie zachowawcze nie przynosi satysfakcjonujących efektów lub osoby, które nie tolerują otrzymywanych leków.
Warto pamiętać, że operacje przepuklin to nie tylko zabiegi planowe: zdarzają się również sytuacje pilne. Taką właśnie jest stan określany mianem uwięźnięcia, objawiający się m.in. silnym bólem, zaczerwienieniem skóry w miejscu przemieszczonych tkanek oraz nudnościami. Powikłania to jest traktowane jako stan nagłego zagrożenia życia i wymaga pilnego zabiegu chirurgicznego. U takich pacjentów zabieg jest również wykonywany w ramach NFZ, jedynym warunkiem jest opłacanie przez chorego składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Zabiegi w placówkach prywatnych
W związku z tym, że leczenie przepuklin może być wykonywane w ramach NFZ, przy tego typu operacjach zasobność portfela pacjenta raczej nie stanowi przeszkody w podjęciu terapii - takową może być jednak czas. Korzystanie ze świadczeń publicznej służby zdrowia nierzadko związane jest bowiem z długim czasem oczekiwania na operację: powodem są głównie narzucone placówkom limity, które z kolei generują powstawanie kolejek. Pacjenci bardziej zamożni, którzy nie chcą czekać, mogą skorzystać z szerokiej oferty placówek prywatnych, oferujących operacyjne leczenie przepuklin.
Czas oczekiwania na operację przepukliny na NFZ w Warszawie
Na operację przepukliny na NFZ (dane z lutego 2020 r.) czeka się zaledwie kilka dni - dotyczy to m.in. Szpitala na Solcu oraz Wojskowego Instytutu Medycznego. Osoby, które chciałyby umówić się na zabieg do Szpitala Grochowskiego będą musiały uzbroić się w cierpliwość - najbliższy termin wypada bowiem w kwietniu. Jeszcze dłużej trzeba czekać na operację w Szpitalu Wolskim - pierwsze wolne terminy są dopiero w czerwcu.
Ile czeka się na operację przepukliny w Krakowie?
Chcąc udać się na operację przepukliny w ramach NFZ w Krakowie, średnio należy poczekać około miesiąc lub półtora (dane z lutego 2020 r.). Pierwsze wolne terminy w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej MSWiA pojawiają się dopiero w kwietniu. Jeszcze dłużej trzeba czekać na zabieg w Szpitalu Zakonu Bonifratrów św. Jana Grandego. Największe kolejki dotyczą Szpitala Specjalistycznego im. Ludwika Rydygiera - wolne terminy wypadają tam dopiero w sierpniu.
Jak długo trzeba poczekać na operację przepukliny we Wrocławiu?
Czas oczekiwania na operację przepukliny we Wrocławiu w ramach NFZ jest bardzo długi (dane z lutego 2020 r.). Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA pierwsze wolne terminy ma dopiero w lipcu. Jeszcze dłużej, bo aż do października, należy poczekać na zabieg, jeśli miałby on być wykonany w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Jana Mikulicza-Radeckiego. Osoby, które chciałyby poddać się operacji w Dolnośląskim Szpitalu Specjalistycznym im. T. Marciniaka, muszą się liczyć z ponad roczną kolejką!
Czas oczekiwania na operację przepukliny w Poznaniu?
Terminy zaproponowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia w stolicy Wielkopolski są całkiem przyjazne pacjentom (dane z lutego 2020 r.). Czas oczekiwania na operację przepukliny w Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego UM im. Karola Marcinkowskiego czy Szpitalu Miejski im. Franciszka Raszei wynosi maksymalnie 10 dni. W cierpliwość muszą natomiast uzbroić się osoby, które chciałyby wybrać się na zabieg do Szpitala Wojewódzkiego - pierwsze wolne terminy są tam dostępne dopiero w listopadzie.
Ile trzeba poczekać na operację przepukliny na NFZ w Łodzi?
Na operację przepukliny w Łodzi należy średnio poczekać od dwóch tygodni do 10 miesięcy (dane z lutego 2020 r.). Najkrótsze terminy dotyczą Wojewódzkiego Wielospecjalistycznego Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika. Około 1,5 miesiąca trzeba poczekać na zabieg w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego. Czerwcowe terminy dotyczą SP ZOZ Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Wojskowej Akademii Medycznej UM - Centralnego Szpitala Weteranów.
Opracowano na podstawie: www.emedicinehealth.com; www.nfz.gov.pl