W leczeniu żylaków kończyn dolnych wykorzystywać można zarówno procedury bardziej, jak i mniej inwazyjne. Wśród tych pierwszych wymienić można klasyczne, operacyjne usuwanie poszerzonych patologicznie naczyń żylnych, przedstawicielem drugiej grupy są z kolei procedury laserowego usuwania żylaków nóg.
Kiedy wykonać laserowe leczenie żylaków nóg?
Teoretycznie zabiegowe leczenie żylaków można by przeprowadzać o dowolnej porze roku, w praktyce okazuje się, że lekarze preferują jednak wykonywanie ich w ściśle wybranych przedziałach czasowych. Związane jest to zarówno z komfortem pacjentów w okresie już po przebyciu zabiegu, jak i ze zmniejszaniem ryzyka występowania powikłań po leczeniu.
Laserowe leczenie żylaków kończyn dolnych najlepiej przeprowadzać w okresie jesienno-zimowym. Związane jest to z tym, że wtedy ciała pacjentów nie są narażane na wysokie temperatury. Ciepło sprzyja bowiem chociażby poceniu się, a to zjawisko zwiększałoby ryzyko rozwoju zakażenia poddawanych zabiegowi tkanek.
Usuwanie żylaków latem
Innym czynnikiem jest z kolei to, że po procedurze pacjentom zaleca się - przez różny czas - nosić bandaże czy specjalne rajstopy uciskowe. Korzystanie z nich letnią porą mogłoby prowadzić do dyskomfortu u pacjentów, jeżeli jednak zabieg laserowego leczenia żylaków nóg przeprowadzany jest w chłodniejszych miesiącach, to ryzyko występowania nieprzyjemnych doznań maleje, a szansa na przestrzeganie przez pacjenta zaleceń po zabiegu rośnie.
Laserowe usuwanie żylaków a miesiączka
Nie zaleca się wykonywania żadnych planowych zabiegów w trakcie miesiączki. Właśnie dlatego, mimo iż laseroterapia jest procedurą małoinwazyjną, lepiej wyznaczyć jej termin tak, aby nie wypadała podczas menstruacji. W tym czasie organizm kobiety może być bardziej wrażliwy na ból, dlatego zabieg mógłby nie być dla pacjentki w pełni komfortowy.