Tomografia komputerowa (TK) jest badaniem, które już powszechnie wykonuje się na całym świecie, chociaż dostępność urządzeń (tomografów) jest ciągle niska w niektórych krajach. Jak wynika z danych OECD (Organization for Economic Co-operation and Development), w Polsce na 1000 mieszkańców przypada średnio 17,2 tomografów, podczas gdy na przykład w Australii - 53,6, w Stanach Zjednoczonych – 43,5, a na Łotwie – 34,8.
Pierwszy na świecie tomograf to dzieło angielskiego inżyniera z firmy EMI, Goodfreya Newbolda Hounsfielda, który skonstruował urządzenie w 1972 roku. Na początku wykonywano jedynie tomografię głowy, którą, dla bezpieczeństwa, otaczała woda. W Polsce pierwszy tomograf pojawił się w 1978 roku i był użytkowany w Poznaniu. Od tamtego czasu technika została znacznie rozwinięta, a najnowocześniejsze tomografy w małym stopniu przypominają te sprzed lat. Dziś wykonuje się tymi urządzeniami wiele badań, w tym TK klatki piersiowej, do rekonstrukcji obrazu wykorzystując różne metody (sumacyjną, iteracyjną, analityczną).
Tomografia klatki piersiowej – kiedy przeprowadza się badanie?
Tomografia komputerowa to badanie, które pozwala uzyskać obraz struktur wielu narządów i kości w różnych częściach ciała. Badanie jest przeprowadzane na zlecenie lekarza, ale analizę zdjęcia wykonuje lekarz radiolog. W Polsce można korzystać z tomografów zarówno w szpitalach publicznych, jak i w prywatnych placówkach medycznych.
Tomografia komputerowa klatki piersiowej jest badaniem, zlecanym w przypadku bardzo wielu różnych schorzeń. Przeprowadza się je miedzy innymi przy zmianach nowotworowych płuc i oskrzeli (zarówno łagodnych, jak i złośliwych), jak również w przypadku innych chorób płuc, takich jak różnego rodzaju urazy, azbestoza (pylica azbestowa), fibroza czy sarkoidoza (choroba ziarniniakowa), histocytoza lub zator tętnicy płucnej. Powodem przeprowadzenia tomografii klatki piersiowej mogą być także schorzenia i wady serca lub choroby naczyniowe, podejrzenie kardiomiopatii (choroba mięśnia sercowego) i tętniaka aorty, a także podejrzenie zapalenia osierdzia, nowotworów (pierwotnych, przerzutowych) lub urazów klatki piersiowej. Tomograf to również nieocenione narzędzie do diagnozowania wszelkich zmian w opłucnej, a także w ścianie klatki piersiowej oraz w stanach zapalnych jej narządów. Do takiego badania kwalifikują również zmiany popromienne.
Samo badanie klatki piersiowej za pomocą tomografu nie jest w żaden sposób uciążliwe. Pacjent leży wygodnie na ruchomym stole, który przesuwany jest do wnętrza urządzenia, gdzie lampa, wytwarzająca promienie rentgenowskie, porusza się dookoła ciała na specjalnej ramie. W niektórych przypadkach, jak przy badaniu serca lub innych dużych naczyń śródpiersia, podaje się pacjentowi dożylnie jodowy środek cieniujący, czyli tzw. kontrast, który ułatwia zidentyfikowanie zmian patologicznych. Badając tkankę płucną, używa się tomografii komputerowej wysokiej rozdzielczości (HRCT), ale bez kontrastu.
Tomografia komputerowa klatki piersiowej jest badaniem refundowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia, jednaka na jego wykonanie czeka się średnio aż 89 dni w skali całego kraju. W prywatnych ośrodkach medycznych można to zrobić właściwie od ręki. W Katowicach na przykład, cena tomografii komputerowej klatki piersiowej to od 200 do 270 zł.
Źródła: www.data.oecd.org; www.kolejkoskop.pl