Kiedy warto wykonać plastykę uszu? Rozmowa z drem n. med. Dominikiem K. Boligłową

Kiedy warto wykonać plastykę uszu? Rozmowa z drem n. med. Dominikiem K. Boligłową

Plastyka uszu to zabieg, na który decydują się przede wszystkim osoby z problemem odstających uszu. Operacja pozwala im pozbyć się kompleksów i pozytywnie wpływa na samoocenę. Jak przebiega zabieg i rekonwalescencja po nim? O plastyce uszu rozmawiamy z drem n. med. Dominikiem K. Boligłową z ArtClinique.

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Kliniki.pl: Jakiego rodzaju operacje plastyczne uszu są najczęściej przez Pana przeprowadzane?

Dr n. med. Dominik K. Boligłowa: Zdecydowanie najczęściej wykonuję, mówiąc kolokwialnie, korekcję odstających uszu.
Odstające uszy często wiążą się z kompleksami i zaniżoną samooceną.

Czy operacja pozwala się uporać z tym problemem raz na zawsze?

- Myślę, że tak. Korekcja uszu jest zabiegiem o bardzo wysokim poziomie zadowolenia wśród pacjentów.

Na rynku dostępne są np. specjalne plastry, z pomocą których można sobie "przykleić uszy" do głowy. Dlaczego mimo to warto się zdecydować na operację?

- Nie słyszałem nic o takich plastrach. Czytałem kiedyś w prasie medycznej, że niektórzy rodzice i lekarze skutecznie formują uszy u noworodków, zakładając im specjalne opatrunki, natomiast nie wierzę w możliwość nieoperacyjnego formowania uszu u starszych dzieci i dorosłych. Chrząstka ma swoją pamięć, więc odkształcona będzie się starała wrócić do pierwotnego stanu.

A na czym polega zabieg modelowania kształtu ucha?

- Jest kilka metod formowania uszu. Najbardziej popularne są techniki Stenstroma, Mustarde’a, Furnasa, Lucketta i Converse’a/Wood-Smitha.Osobiście prawie zawsze stosuję metodę Mustarde’a i często łączę ją z metodą Furnasa. Techniki te polegają na uformowaniu ucha permanentnym szwami i pozwalają na precyzyjne wymodelowanie zachyłków, a przez to utworzenie prawidłowej anatomii ucha. Ponadto nie pozbywamy się chrząstki poprzez jej wycięcie, jak np. w metodzie Lucketta. Później może się ona przydać np. w plastyce nosa czy rekonstrukcji stawów po wypadkach. Co więcej, w przeciwieństwie do innych metod, gdyby efekt zabiegu nie był satysfakcjonujący, jego ewentualna korekta jest bardzo łatwa. Na szczęście do takich sytuacji nie dochodzi zbyt często. Oczywiście znam chirurgów plastyków, którzy stosują inne techniki niż ja i też mogą pochwalić się bardzo dobrymi rezultatami.

Osoby, które kiedyś nosiły tak zwane tunele i chciałyby się pozbyć po nich śladów, również mogą poprawić sobie kształt płatka ucha. Jak przebiega taka operacja?

- Zabieg zamknięcia dziury po “tunelach” polega najczęściej na kompletnym przecięciu płatka ucha i uformowaniu powstałych płatów oraz rekonstrukcji pierwotnego kształtu ucha przy ich użyciu. Czasem nie trzeba przerywać płatka - można jedynie wyciąć naskórek z brzegów otworu po tunelu i zszyć go koncentrycznie. Bardzo rzadko konieczne jest uciekanie się do bardziej skomplikowanych metod.

A co w przypadku, gdy płatek ucha zostanie rozerwany, np. wskutek szarpnięcia za kolczyk? Czy po operacji można ponownie przebić ucho?

- Tak, oczywiście, choć zalecam poczekać 6 miesięcy, aby blizna dobrze się zagoiła. Zdarzyło mi się, iż rozerwany płatek zrekonstruowałem w taki sposób, aby kolczyk mógł zostać włożony natychmiastowo, gdyż było to pacjentce potrzebne w celach zawodowych.

Z jak długim czasem rekonwalescencji wiążą się operacje uszu?

- Opatrunek zdejmujemy po 2-7 dniach, jednak przez kolejne 3 tygodnie pacjenci powinni nosić opaskę elastyczną na uszach. Przez kolejny miesiąc zalecam noszenie opaski tylko na noc. Nie jest to bardzo uciążliwe, gdyż szczególnie u kobiet taka opaska może być odebrana jako ozdoba i stać się po prostu częścią garderoby. Mężczyźni też znajdują wytłumaczenie do ciągłego noszenia opaski - w zimie choćby poprzez fakt, że jest zimno.

Kto nie może poddać się operacji uszu? Jakie są przeciwwskazania do takiego zabiegu?

- Plastyce uszu może poddać się praktycznie każdy, choć nie podejmuję się zabiegów u dzieci poniżej 7. roku życia. Paradoksalnie w tym wieku operuje się dużo dzieci, gdyż wiąże się to z rozpoczęciem nauki w szkole. Ewidentnie rodzice boją się stygmatyzacji i chcą, aby ich pociecha poszła do szkoły już z przyległymi uszami. Jak przy każdym zabiegu chirurgicznym, przeciwwskazane jest przyjmowanie leków rozrzedzających krew, w tym wszechobecnych suplementów.

Dr n med. Dominik K. Boligłowa przyjmuje pacjentów w krakowskiej klinice ArtClinique (ul. Krakowska 39).


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…