KIedy wykonuje się badanie genetyczne płci poro­nionego płodu

Badanie genetyczne płci poronionego płodu wykonuje się w sytuacji, gdy ciąża zakończyła się na wczesnym etapie i nie da się podczas badania lekarskiego określić płci dziecka. Podstawowym wskazaniem jest życzenie rodziców, którym łatwiej jest pogodzić się ze stratą po poznaniu płci dziecka. Drugim wskazaniem są powody formalne. Dopiero po określeniu płci poronionego płodu można dokonać rejestracji urodzenia dziecka i otrzymać urlop macierzyński oraz zasiłek pogrzebowy. Poszerzenie badania o określenie kariotypu płodu, pozwala na ocenę szans urodzenia zdrowego dziecka podczas kolejnej ciąży.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Poronienie jest to utrata poczętego dziecka przed upływem 24. tygodnia ciąży. Zjawisko to jest stosunkowo częste: poronieniu ulega 11% ciąż kobiet w wieku 20- 24 lata, a częstość wzrasta wraz z wiekiem kobiety, aż do osiągnięcia 93% wśród kobiet powyżej 45 roku życia. 

Nie każdy wie, że matka, która urodziła martwe dziecko, ma możliwość skorzystania z urlopu macierzyńskiego. Trwa on maksymalnie 8 tygodni, licząc od dnia porodu. Rodzice dziecka mają również prawo do pobrania zasiłku pogrzebowego od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w kwocie 4 000 zł, jeśli zdecydują się na pochówek.

2024/07/203/GIN
Porozmiawiaj z lekarzem
Czy antykoncepcja,
którą przyjmujesz
wciąż jest dla
Ciebie odpowiednia?

W jakich sytuacjach wykonuje się badanie genetyczne określające płeć poro­nionego płodu?

Aby skorzystać z urlopu macierzyńskiego lub zasiłku, konieczna jest rejestracja urodzenia dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego, właściwym dla miejsca urodzenia. Do rejestracji potrzebne są dowody osobiste rodziców dziecka, skrócony odpis aktu małżeństwa (procedura wygląda nieco inaczej, gdy rodzice nie są małżeństwem) oraz pisemne zgłoszenie urodzenia dziecka, które jest wystawiane przez placówkę służby zdrowia. Dziecko zostaje zarejestrowane poprzez sporządzenie aktu urodzenia.

W akcie urodzenia, oprócz miejsca i daty urodzenia dziecka oraz danych rodziców i zgłaszającego, musi znaleźć się również imię i płeć dziecka. Jeśli poronienie następuje po ukończeniu 16 tygodnia ciąży, lekarz jest zwykle w stanie organoleptycznie określić płeć dziecka. Jeśli natomiast poronienie nastąpiło wcześniej, do ustalenia płci płodu jest konieczne przeprowadzenie badań genetycznych.

Drugim częstym powodem do określania płci płodu z wykorzystaniem genetyki jest życzenie rodziców. Wielu z nich łatwiej przechodzi żałobę po poznaniu płci dziecka i nadaniu mu imienia. Możliwe jest wówczas urządzenie pogrzebu i pożegnanie się z nim.

Badanie genetyczne płci poronionego płodu wykonuje się, wykorzystując fragmenty tkanek płodu lub część kosmówki (jednej z błon płodowych). Istotą badania jest uwidocznienie chromosomów dziecka i określenie, czy spośród chromosomów płci występują wyłącznie chromosomy X (wówczas jest to dziewczynka), czy chromosomy X i Y (chłopiec). Na tym można zakończyć badanie, jednak jeśli rodzice sobie tego życzą, można określić kompletny kariotyp płodu (zestaw wszystkich chromosomów człowieka) i określić, czy do poronienia doszło z powodu wad chromosomalnych płodu. Ma to znaczenie w przypadku planowania potomstwa - pomaga określić szanse na urodzenie zdrowego dziecka w kolejnej ciąży.

Żródła: www.rodzicielski.gov.pl; www.usc.pl; www.zus.pl; www.ciąża.mp.pl

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Badanie genetyczne płci poro­nionego płodu

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…