Plastyka brzucha (abdominoplastyka) jest dość popularną procedurą z zakresu oferty chirurgów plastycznych. Jako potwierdzenie można podać statystyki, opracowane przez American Society of Plastic Surgeons (ASPS). W samym 2015 roku u amerykańskich pacjentów przeprowadzono prawie 130 tysięcy procedur chirurgicznych, poprawiających wygląd brzucha. Bardziej imponujące mogą być dane liczbowe, odnoszące się do przeszłych lat, okazuje się bowiem, że liczba wykonywanych abdominoplastyk między 2014 a 2015 rokiem wzrosła o 9%, a kiedy porównano liczby zabiegów w 2000 i 2015 roku, to wzrost wynosił aż 104%.
Wydawać by się mogło, że przebieg różnych abdominoplastyk jest zasadniczo taki sam, pomiędzy zabiegami przeprowadzanymi u różnych pacjentów istnieją jednak pewne różnice. Dotyczyć one mogą chociażby rozległości i lokalizacji nacięcia tkanek, ale i tego, które struktury brzucha podlegają tak naprawdę ingerencjom chirurgicznym.
Abdominoplastyka z plastyką mięśni: kiedy wykonuje się ten zabieg?
Plastyka brzucha zazwyczaj przeprowadzana jest według jednej z dwóch głównych metod: mowa tutaj o pełnej lub o częściowej abdominoplastyce. Drugi z wymienionych zabiegów jest procedurą mniej inwazyjną, ale i o zdecydowanie mniejszym zakresie - wszelkie działania chirurgiczne skupiają się w tym przypadku jedynie na skórze i tkance podskórnej. Częściowa plastyka brzucha może przynieść zadowalające efekty, jednakże nie u wszystkich pacjentów - u niektórych z nich dla satysfakcjonujących rezultatów konieczny jest rozleglejszy zabieg.
Abdominoplastykę z plastyką mięśni można by tak naprawdę określać również jako pełną plastykę brzucha. W przypadku tej procedury chirurgiczne ingerencje skupiają się na trzech elementach, wpływających na wygląd brzucha pacjentów: na skórze, podskórnej tkance tłuszczowej oraz właśnie na mięśniach.
Wskazaniem do pełnej abdominoplastyki jest przede wszystkim współistnienie - razem z nadmiarem skóry i tkanki tłuszczowej - osłabienia przedniej ściany jamy brzusznej i budujących ją struktur mięśniowych. Mięśnie mogą stawać się nadmiernie rozciągnięte i przez to mniej wytrzymałe np. na skutek procesów starzenia się organizmu. Stanem typowym dla kobiet, który również może wskazywać na wybranie do modelowania brzucha abdominoplastyki z plastyką mięśni, jest osłabienie mięśni brzucha występujące na skutek (zwłaszcza licznych) ciąż i porodów.
W grupie pacjentów, u których przeprowadzana jest pełna plastyka brzucha, do samego modelowania struktur mięśniowych podczas operacji dochodzi u różnych pacjentów zasadniczo w tym samym momencie. Pierwszym krokiem wśród wszystkich służących wymodelowaniu brzucha zabiegów jest dokonanie nacięcia tkanek (zwykle rozciąga się ono w podbrzuszu i sięga od biodra do biodra). Następnie chirurg plastyczny odseparowuje skórę oraz tkankę podskórną, dzięki czemu uzyskuje dostęp do przedniej ściany jamy brzusznej oraz do budujących ją mięśni. Właśnie wtedy możliwe staje się przeprowadzenie plastyki mięśni podczas abdominoplastyki - dokonuje się tego chociażby poprzez wzmocnienie powięzi mięśniowej czy dzięki zbliżeniu do siebie (z wykorzystaniem szwów) brzegów obu mięśni prostych brzucha.
Źródło: www.tuckthattummy.com; www.americanboardcosmeticsurgery.org; www.plasticsurgery.org; www.sciencedaily.com