Kłykciny kończyste - leczenie laserem

Kłykciny kończyste są chorobą weneryczną wywoływaną przez wirus brodawczaka ludzkiego. Objawiają się naroślami i wykwitami w okolicach zewnętrznych narządów płciowych, które osiągają czasami na tyle duże rozmiary, że niezbędne staje się ich chirurgiczne usunięcie. Jedną z najefektywniejszych dostępnych metod zabiegowych jest wtedy odparowanie zmian chorobowych laserem CO2.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV – Human Papillomavirus) jest jednym z najczęstszych schorzeń przenoszonych drogą płciową (w tym również przez seks oralny). Z ponad 100 znanych typów wirusa ok. 30 rozpowszechnia się w ten właśnie sposób. Jak szacują lekarze, nosicielami HPV może być nawet 8 na 10 osób na całym świecie – chociaż u zdecydowanej większości z nich (98-99%) zakażenie przebiega bezobjawowo.

Efektem zakażenia, przeważnie wirusem odmiany HPV6 lub HPV11, może być wystąpienie w okolicach narządów płciowych zmian skórnych w postaci brodawek i grudek, zwanych kłykcinami kończystymi (albo brodawkami płciowymi lub wenerycznymi), będącymi efektem bardzo szybkiego rozrostu komórek skóry.

Kłykciny rozwijają się zwykle w miejscach ciepłych i wilgotnych: pod napletkiem, w rowku zażołędnym, ujściu cewki moczowej, na trzonie prącia, na sromie, kroczu u kobiet, ścianie pochwy i szyjce macicy. U homoseksualistów kłykciny często występują w okolicy odbytu i odbytnicy. W rzadkich przypadkach mogą pojawić się na języku, błonie śluzowej gardła, wargach lub krtani. Od zakażenia wirusem HPV do pojawienia się pierwszych zmian upływa przeważnie od 1 do 6 miesięcy.

Zmiany mają zwykle wygląd małych, drobnych, miękkich, różowych lub czerwonych grudek, czasami o kalafiorowatym kształcie. Niekiedy występują pojedynczo, jednak częściej spotyka się je w grupie. W rzadszych przypadkach narośla mogą objąć (zwłaszcza u kobiet) cały obszar krocza aż do odbytu. Drobne zmiany wewnątrz odbytu mogą powodować świąd, pieczenie, uczucie wilgotności, niekiedy niewielkie krwawienie. Objawy występujące w kłykcinach czasami są mylone przez zgłaszających się pacjentów z chorobą hemoroidalną. Nieleczone brodawki mogą utrzymywać się całymi latami, prowadząc niekiedy do komplikacji w postaci utrudnionego oddawania moczu lub naciekania struktur wewnętrznych. Uznawane są także za czynnik ryzyka w rozwoju raka kolczystokomórkowego - jednego ze złośliwych nowotworów skóry.

Leczenie kłykcin kończystych laserem CO2

Terapia zakażeń kłykcinami kończystymi polega w pierwszym rzędzie na podaniu leków zewnętrznych w formie maści i kremów, hamujących podziały komórkowe (cytoastatyki lub zawierające podofilotoksynę). Stosowane są także metody elektrokoagulacji lub wymrażania ciekłym azotem, jednak w przypadku zmian o dużych gabarytach niezbędne staje się ich wycięcie w trakcie zabiegu chirurgicznego. Najczęstszą ze stosowanych wtedy technik jest odparowanie zmian laserem CO2. Wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym a rana goi się w ciągu 7-14 dni, najczęściej nie pozostawiając blizny. Zaletą lasera CO2 jest precyzja z jaką wykonuje się zabieg i usuwa zmienioną przez wirus skórę, małe ryzyko pozostawienia szpecącej blizny, szybkość i bezkrwawość procedury oraz stosunkowo dobre gojenie. Czasami może zaistnieć potrzeba powtórzenia terapii po upływie kilku tygodni. Usunięcie części zmian może spowodować, podobnie jak w przypadku innych brodawek, samoistne ustąpienie pozostałych. Podczas leczenia należy zaprzestać aktywności seksualnej do czasu ukończenia leczenia.

Zabiegi brodawek dostępne są w większości prywatnych placówek o profilu dermatologii laserowej i dermatochirurgii. Szczecińskie kliniki oferują usuwanie kłykcin kończystych laserem CO2 w cenie od 250 zł (ostatecznych koszt zależy od ich ilości), natomiast w warszawskich placówkach cena zabiegu zaczyna się od 500 zł.

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Kłykciny kończyste - usuwanie laserem

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…