Kolonoskopia diagnostyczna a zabiegowa

Kolonoskopia to badanie endoskopowe, które umożliwia dokładną ocenę błony śluzowej, a także pozwala na przeprowadzenie niewielkich zabiegów. Badanie końcowego odcinka jelita grubego może być przeprowadzone profilaktycznie, w celu diagnostycznym lub typowo zabiegowym.

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Kolonoskopia diagnostyczna ma na celu precyzyjną ocenę powierzchni błony śluzowej jelita grubego. W trakcie badania lekarz może pobrać materiał do badania histopatologicznego, a także przeprowadzić polipektomię, czyli usunąć niewielkie polipy. 



Polipy to zmiany chorobowe, które są jednymi z najczęściej spotykanych w jelicie grubym. Zmiany takie, jak polipy gruczolakowe i polipy ząbkowane jelita grubego, są zaliczane do inicjatorów raka jelita grubego. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów, choroba ta jest drugim najczęściej wykrywalnym złośliwym nowotworem w Polsce. Każdego roku jest rozpoznawanych aż 14 000 nowych przypadków schorzenia. Rak jelita grubego rozwija się najczęściej z łagodnych zmian tzw. polipów, dlatego warto profilaktycznie wykonywać kolonoskopię diagnostyczną, by zapobiegać tej groźnej dla życia chorobie. Wcześnie wykryty rak jest bardzo często wyleczalny.

Kolonoskopia diagnostyczna i zabiegowa - na czym polegają?

Kolonoskopia diagnostyczna jest wykonywana, gdy pacjent ma takie objawy, jak bóle brzucha, zmiany w oddawaniu stolca (np. biegunka, zaparcia, krwawienia z jelita), utrata wagi czy niedokrwistość, a także po zabiegu usunięcia polipów. Podczas badania wprowadza się przez odbyt do jelita grubego specjalny aparat z kamerą - endoskop. Jeśli w trakcie badania diagnostycznego lekarz zauważy podejrzanie wyglądającą zmianę, wtedy pobiera wycinek do badania histopatologicznego. Podczas przeprowadzania kolonoskopii diagnostycznej możliwe jest także dokonanie różnych, niewielkich zabiegów leczniczych, np. usunięcie polipów lub usunięcie krwawienia.

Kolonoskopia zabiegowa (polipektomia) umożliwia przeprowadzenie za pomocą endoskopu zabiegów w jelicie grubym. Tą metodą można usunąć polipy lub ciała obce, a także poszerzyć zwężenie. Podczas polipektomii endoskopowej drobne, płaskie polipy są usuwane za pomocą kleszczyków biopsyjnych, natomiast przy większych używa się uszypułowanych lub przysadzistych.

Warto wiedzieć: Wycięte polipy są przesyłane do badania histopatologicznego w celu stwierdzenia charakteru zmiany chorobowej.

Profilaktyczne badanie jelita grubego odgrywa kluczową rolę w rozpoznawaniu raka. Jest ono stosowane także u osób zdrowych, bez żadnych objawów chorobowych. Częstość występowania polipów i raka jelita grubego wzrasta z wiekiem, największa liczbę zachorowań występuje u pacjentów po 65 roku życia. Małe polipy, w wielkości do 10 mm, występujące w jelicie grubym, nie dają żadnych objawów, natomiast te większe mogą powodować krwawienie z odbytnicy, niedokrwistość i obecność śluzu w kale.

Kolonoskopię diagnostyczną można przeprowadzić bez znieczulenia, jednak ze względu na negatywne nastawienie pacjentów, często w tego typu zabiegach stosuje się znieczulenie miejscowe lub sedację.

Kolonoskopia diagnostyczna lub zabiegowa jest badaniem najczęściej dobrze tolerowanym przez pacjentów. Jedynymi dolegliwościami zgłaszanymi przez badanych jest uczucie rozpierania i wzdęcia w jamie brzusznej. Czas trwania badania zależy od warunków anatomicznych, reakcji pacjenta a także znalezionych w jelicie zmian. Na ogół badanie takie trwa od 15 do 30 minut.

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Kolonoskopia diagnostyczna

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…