Z wykorzystaniem komórek macierzystych w medycynie, lekarze wiążą ogromne nadzieje. Dzieje się tak, ponieważ posiadają one zdolność do przekształcania się w inne typy komórek i mają nieograniczone zdolności do podziału. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje komórek macierzystych: zarodkowe i somatyczne. Różnica między nimi polega na tym, że komórki zarodkowe mogą się przekształcić w dowolny typ komórek, a somatyczne tylko w określone rodzaje tkanek.
Lipogems jako kuracja komórkami macierzystymi
Istotą zabiegu Lipogems jest uzyskanie komórek macierzystych z tkanki tłuszczowej i podanie ich w miejsce, które wymaga regeneracji. Pierwszym etapem zabiegu jest wykonanie liposukcji cienkoigłowej, podczas której uzyskiwana jest tkanka tłuszczowa. Uzyskany w ten sposób materiał jest następnie mechanicznie rozdrabniany. W powstałym preparacie oprócz komórek tłuszczowych znajdują się fragmenty włosowatych naczyń krwionośnych wraz z perycytami, czyli komórkami okołonaczyniowymi. Gdy perycyty ulegną uwolnieniu, przekształcają się w mezenchymalne komórki macierzyste.
Z artykułów zamieszczonych w portalu EuroStemCell można się dowiedzieć, że mezenchymalne komórki macierzyste (mesenchymal stem cells - MSC) posiadają zdolność różnicowania się w:
- osteocyty (komórki kości)
- chondrocyty (komórki chrząstki)
- adipocyty (komórki tłuszczowe)
Istnieją podejrzenia, że MSC mogą przekształcać się w inne typy komórek (np. mięśnia sercowego, wątroby czy śródbłonka), jednak nie zostało to jeszcze potwierdzone.
Leczenie chorób stawów komórkami macierzystymi Lipogems
Komórki macierzyste mezenchymalne mają szczególnie korzystne działanie na układ kostno-stawowy. Dzieje się tak, ponieważ posiadają one zdolność do przekształcania się w komórki kości i chrząstki. Właściwości te są wykorzystywane w ortopedii w leczeniu zmian degeneracyjnych występujących w stawach i ścięgnach, w terapii entezopatii oraz do rekonstrukcji tkanek kostnych i chrzęstnych występujących po urazach.
Dodatkową zaletą podawania komórek macierzystych Lipogems jest fakt, że produkują one proteinę LL37, która jest uznawana za naturalny antybiotyk. Jak podaje portal invivogen.com proteina LL37, znana również jako hCAP18 posiada zdolności antybakteryjne i immunomodulujące. Pomaga zmniejszyć stan zapalny w miejscu podania preparatu, co może przyspieszyć proces leczenia i regeneracji.
Wstrzyknięcie komórek macierzystych w uszkodzone miejsce w organizmie prowadzi do zahamowania procesów bliznowacenia, a poprzez budowę sieci naczyń krwionośnych do zwiększenia ukrwienia i natlenowania. Komórki, które mają dostarczoną odpowiednią ilość tlenu nie obumierają, a obecność MSC powoduje przyspieszenie ich regeneracji. Terapia komórkami macierzystymi jest już wykorzystywana w leczeniu stawu biodrowego oraz kolanowego.
Zabieg pobierania i implantacji tkanki tłuszczowej - proces krok po kroku
Pobieranie tkanki tłuszczowej odbywa się przy użyciu cienkiej igły lub kaniuli, podobnie wygląda implantacja uzyskanego preparatu. Zazwyczaj wystarczające jest znieczulenie miejscowe, jednak przy bardziej rozległych zabiegach lub gdy pacjent jest bardzo wrażliwy na ból, istnieje możliwość podania do zabiegu krótkiego znieczulenia drogą dożylną. Sam proces przygotowywania pobranej tkanki tłuszczowej jest krótki, komórki nie muszą być hodowane w laboratorium. Po kilku do kilkunastu minut od pobrania, można podać gotowy preparat. Nie ma konieczności, aby pacjent pozostawał na noc pod opieką specjalisty, już po kilku godzinach może wrócić do domu.
Korzyści z terapii komórkami macierzystymi w medycynie estetycznej
Komórki macierzyste Lipogems oprócz terapii narządu ruchu, są wykorzystywane w medycynie estetycznej. Korzystny efekt dają wszędzie tam, gdzie z upływem lat wystąpiły ubytki tkanki tłuszczowej. Preparat może być podawany w obrębie twarzy do modelowania zapadniętych policzków (lipofilling), jak również do powiększania piersi, pośladków lub do poprawy kształtu łydek.
Źródła:
- Carlo Tremolada, Valeria Colombo, Carlo Ventura, "Adipose Tissue and Mesenchymal Stem Cells: State of the Art and Lipogems® Technology Development" (www.ncbi.nlm.nih.gov), www.ncbi.nlm.nih.gov, 2016
- Francesco De Francesco, Pasquale Gravina, Alice Busato i inni, "Stem Cells in Autologous Microfragmented Adipose Tissue: Current Perspectives in Osteoarthritis Disease" (www.ncbi.nlm.nih.gov), www.ncbi.nlm.nih.gov, 2021
- Umberto Lavagnolo , Sheila Veronese, Stefano Negri, Bruno Magnan, Andrea Sbarbati, "Lipoaspirate processing for the treatment of knee osteoarthritis: a review of clinical evidences" (www.sciencedirect.com), www.sciencedirect.com, 2021
- Rasmus Kramer Mikkelsen, Lars Blønd, Lisbeth Rosenkrantz Hölmich, Cecilie Mølgaard, Anders Troelsen, Per Hölmich, Kristoffer Weisskirchner Barfod, "Treatment of osteoarthritis with autologous, micro-fragmented adipose tissue: a study protocol for a randomized controlled trial" (trialsjournal.biomedcentral.com), trialsjournal.biomedcentral.com, 2021
- Wei Li, Huajuan Guo, Congcong Wang, Yimin Zhang, Jun Wang, "Autologous micro-fragmented adipose tissue in the treatment of atherosclerosis patients with knee osteoarthritis in geriatric population: A systematic review and metaanalysis" (journals.plos.org), https://journals.plos.org/, 2023