Stosowane coraz częściej w medycynie estetycznej tzw. systemy komputerowej wizualizacji ułatwiają podjęcie decyzji np. o przeprowadzeniu operacji wszczepienia implantów piersi, korekcie kształtu nosa lub innej części ciała, pozwalając realistycznie zaprezentować trójwymiarowy obraz stanu docelowego po zabiegu. W Polskich klinikach do najczęściej wykorzystywanych systemów tego typu należą Vectra XT firmy Canfield Imaging systems oraz Bio Dynamic Breast Analysis amerykańskiego koncernu Allergan – znanego z produkcji implantów silikonowych.
Vectra XT
System umożliwia dokładne zobrazowanie kształtu, konturu oraz barwy wybranych części ciała oraz uchwycenie anatomicznych szczegółów budowy pacjenta w technologii 3D (trójwymiaru) i przedstawienia ich na monitorze komputera. Urządzenie doskonale sprawdza się zarówno przy zabiegach chirurgii twarzy, jak i piersi. Pacjent może obejrzeć trójwymiarowy obraz, który następnie poddawany jest analizie pomiarowej i objętościowej.
W przypadku zabiegów powiększenia biustu symulacja wyników zabiegu uzyskiwana jest w oparciu o automatyczny pomiar piersi i proporcji twarzy, wizualizację sylwetki pacjenta w ubraniu, czy też wizualny dobór implantów spośród modeli dostępnych w bazie (np. Allergan, Mentor, Nagor) z uwzględnieniem ich kształtu, objętości i profilu. Urządzenie uwzględnia indywidualne anatomiczne różnice wielkości piersi pozwalając na ich zachowanie po zabiegu lub korektę.
Vectra XT oferuje także szerokie spektrum obrazowania w zakresie plastyki twarzy. Lekarz może pokazać pacjentowi nie tylko efekty pojedynczego zabiegu, ale także procedur uzupełniających, pozwalających uzyskać lepszy efekt wynikający z połączenia np. plastyki nosa, korekty podbródka oraz liftingu twarzy. Zaawansowane narzędzia pozwalają na symulację efektów zabiegów chirurgicznych i medycyny estetycznej takich jak np. modelowanie grzbietu nosa, wypełnianie policzków czy liposukcja okolic podbródka i szyi. Z kolei narzędzia służące do obrazowania tekstury skóry twarzy umożliwiają symulację zmian powierzchniowych, np. wypełnianie fałd nosowych, zastrzyki z użyciem botoksu czy zabiegi resurfacingu skóry.
"Na polskim rynku wizualizacja przewidywanych wyników zabiegu za pomocą tej technologii stanowi przełom w chirurgii plastycznej. Dzięki temu np. pacjentka może poznać naprawdę dobrze swoje ciało i zobaczyć co może przynieść operacja. Dzięki dokładnej analizie ciała jesteśmy w stanie lepiej zaplanować zabieg. Często bywa tak, że nie zdajemy sobie sprawy np. z asymetrii piersi. Dopiero trójwymiarowa projekcja pokazuje jak naprawdę wygląda nasza sylwetka. Dzięki temu pacjentka może jaśniej określić swoje oczekiwania, a lekarz precyzyjnie dobrać odpowiednie implanty" - opowiada dr n med. Małgorzata Chomicka-Janda, specjalista chirurgii plastycznej ze Szpitala LUX MED.
BioDynamic Breast Analysis
Firma Allergan, jeden z czołowych producentów implantów piersi oferuje własny system ich doboru i wizualizacji efektów pod nazwą Bio Dynamic Breast Analysis. Pozwala on pacjentkom wybrać wysokość, szerokość i wielkość implantu z półtysięcznej palety kształtów zapisanych w bazie danych. W trakcie konsultacji, chirurg plastyczny dokonuje dokładnych pomiarów pacjentki, uwzględniając takie czynniki jak:
- Wysokość, szerokość i projekcja obecnej piersi pacjentki, z uwzględnieniem szerokości klatki piersiowej i jej ewentualnej asymetrii,
- Odległość między obiema piersiami,
- Odległość między brodawką sutkową a obojczykiem,
- Elastyczność skóry piersi.
Na podstawie tych wymiarów, oczekiwań samej pacjentki na temat kształtu i wielkości przyszłego biustu program komputerowy dobiera najwłaściwsze implanty i przeprowadza wstępną wizualizacje efektu pooperacyjnego. Dodatkowo, swoje nowe piersi pacjentka może nie tylko zobaczyć na ekranie monitora, ale także poczuć. W tym celu wybrany przy pomocy urządzenia implant nosi przez jeden dzień w specjalnie dobranym biustonoszu, by upewnić się, że rozmiar i kształt zostały wybrane idealnie.
"Wygląda to tak: najpierw pomiary piersi – czyli standardowa czynność, potem nasze oczekiwania. Dane te lekarz wprowadza do komputera i przyszły efekt widzimy na ekranie monitora. Nic nie musimy sobie więc wyobrażać a co więcej mamy pewność, że lekarz nie pominie żadnego pomiaru bo system jest czujny i przy braku jakiejkolwiek wartości nie zaproponuje implantu" - mówi dr Wojciech Rybak, specjalista medycyny estetycznej z wrocławskiej kliniki medycyny estetycznej Ars Estetica.