Autorzy publikacji "Wokół operacji plastycznej piersi: oczekiwania i efekty" postanowili sprawdzić, jak ważne dla kobiety jest podjęcie decyzji o powiększeniu piersi. Spośród takich wydarzeń, jak narodziny dziecka, kupno mieszkania, zamążpójście czy powiększenie biustu właśnie, kobiety miały wybrać te dwa, które były dla nich najważniejsze. Co ciekawe, decyzja o poprawie wyglądu piersi zajęła drugie miejsce za narodzinami dziecka, wyprzedzając pierwszą miłość, śmierć bliskiej osoby czy wyjście za mąż.
W tym samym badaniu poproszono kobiety o ocenę swoich oczekiwań co do operacji, a następnie oceniono rezultaty po zabiegu. Okazało się, że zmiany wyobrażenia o sobie spodziewało się 85%, a uzyskało ją tylko 33%, natomiast rezultaty przerosły oczekiwania kobiet jeśli chodzi o poprawę życia seksualnego, zmianę wewnętrzną oraz o zmianę funkcjonowania społecznego.
Wykorzystanie symulacji 3D w doborze implantów piersiowych
Aby operację plastyczną piersi uznać za udaną, konieczny jest dobór odpowiedniego implantu tak, by satysfakcjonował pacjentkę zarówno pod względem rozmiaru, jak i kształtu. Przez wiele lat decyzja była podejmowana w ten sposób, że pacjentka wkładała do biustonosza różnej wielkości implanty i oglądała się w lustrze, czy taki obraz jej odpowiada. Dobieranie implantów w ten sposób obarczone jest dużym marginesem błędu. Lekarz może nie być w stanie przekazać słownie pacjentce, jak będzie wyglądał jej biust. Przymiarka w staniku również nie daje konkretnych i bezpośrednich informacji co do wyglądu nowych piersi.
Aby umożliwić kobietom bardziej obiektywny dobór implantów piersiowych, stworzono systemy komputerowe, symulujące powiększenie piersi konkretnym kształtem i rozmiarem implantu. Przy pomocy aparatów fotograficznych i cyfrowej obróbki uzyskanych zdjęć, urządzenie tworzy wizualizację klatki piersiowej pacjentki na ekranie komputera. Specjalny program umożliwia stworzenie obrazu piersi pacjentki po powiększeniu ich implantami. Kobieta może ocenić, czy wybrany rozmiar i kształt protezy jej odpowiada, czy woli zdecydować się na inny.
Wizualizacja 3D pozwala zapełnić dziurę, spowodowaną błędami w komunikacji między lekarzem a pacjentką. Podczas doboru implantów w standardowy sposób może dojść do nieporozumień, ponieważ sformułowania takie jak "duży biust" lub "średnie piersi" używane przez pacjentki mogą być w różny sposób interpretowane przez lekarza. System 3D ułatwia więc komunikację oraz poprawia satysfakcję pacjentek z przeprowadzonego zabiegu, ponieważ wiedzą one dokładnie, na jaki efekt mogą liczyć. Dodatkową zaletą symulacji 3D podczas doboru implantów piersiowych jest to, że pozwala ona na dokładne uwidocznienie asymetrii piersi pacjentki. Dysproporcja piersi może być niezauważona podczas klasycznego badania, a zastosowanie jednakowych implantów może sprawić, że będzie ona bardziej widoczna. Uwidocznienie asymetrii na monitorze pozwala na zaplanowanie wszczepienia implantów o różnej wielkości i uzyskanie piersi równej wielkości.
Symulacja 3D może być pomocna w przypadku tych kobiet, które nie są pewne, czy chcą się poddać operacji, czy nie. Podczas wizualizacji widoczne są naturalne piersi pacjentki oraz ich obraz po wszczepieniu implantów. Kobieta ma wówczas możliwość podjęcia świadomej zgody na zabieg lub odstąpienia od niego całkowicie, albo na rzecz zabiegu małoinwazyjnego.
Należy jednak pamiętać o tym, że uzyskany obraz jest wynikiem działania programu komputerowego i może się w pewien sposób różnić od efektu, uzyskanego drogą operacji. Jednak niewątpliwie rozsądne korzystanie z tego udogodnienia pomaga zarówno lekarzowi, jak i pacjentkom.
Źródła: "Wokół operacji plastycznej piersi: oczekiwania i efekty" T. Rzepa, M.Pastucha, W. Grzesiak, A. Modrzejewski, T. Leoński; www.canfieldsci.com; www.surgery.com; www.termedia.com