Konsultacja laryngologiczna - jaki jest jej przebieg?

Otolaryngolodzy to specjaliści chorób uszu, nosa, gardła i krtani. Przeprowadzane przez nich badanie laryngologiczne wyróżnia się wśród innych badań lekarskich m.in. używanymi do tego celu narzędziami. Choć mogą one wzbudzać niepokój, konsultacji laryngologicznej nie trzeba się bać - wszelkie wątpliwości i lęki powinny zostać rozwiane dzięki zapoznaniu się z tym, jak taka konsultacja przebiega.

Data aktualizacji
Czas czytania
3 min.

Laryngologia stanowi jedną z podstawowych specjalizacji medycznych. Lekarze, zajmujący się tą dziedziną, interesują się głównie stanem zdrowia i chorobami struktur, zlokalizowanych w obrębie głowy i szyi. Diagnozują oni i leczą zaburzenia dotyczące krtani czy gardła, zajmują się też problemami związanymi z uszami. 



Lekarze otolaryngolodzy badają i oceniają stan struktur zlokalizowanych w obrębie głowy i szyi. Ponadto kwalifikują i wykonują zabiegi w tym obszarze, gdy stan zdrowia tego wymaga. W wielu przypadkach jednak pomocna może się okazać konsultacja laryngologiczna online.

Jak przebiega konsultacja laryngologiczna?

Konsultację laryngologiczną można podzielić na dwie części: badanie podmiotowe, czyli wywiad lekarski oraz badanie przedmiotowe. Pierwsze z wymienionych stanowi początkowy etap wizyty. Poprzez wywiad lekarz uzyskuje informacje, z jakim problemem dana osoba się zgłasza. Specjalista zadaje szereg pytań, które pomogą w określeniu czasu trwania, nasilenia i ciężkości problemu, a także postawienia rozpoznania.  Nad pewnymi aspektami warto się zastanowić jeszcze przed przekroczeniem progu gabinetu lekarskiego, na przykład:

  • od kiedy występuje dany problem,
  • jakie objawy są z nim związane,
  • czy są jakieś czynniki, które przynoszą ulgę lub nasilają dolegliwości,
  • czy podobny stan wystąpił kiedykolwiek w przeszłości,
  • czy występują u pacjenta choroby przewlekłe, czy przyjmuje leki lub jest na jakieś lek uczulony.

Po przeprowadzeniu wywiadu wykonywane jest badanie przedmiotowe. Kolejność poszczególnych czynności może być różna w zależności od tego, jaki problem występuje u chorego. Badanie laryngologiczne składa się z badania uszu, nosa, gardła i krtani.

Badanie uszu wykonuje się za pomocą otoskopu – urządzenia wyposażonego we wziernik uszny, źródło światła i powiększenie, co daje szczegółowy obraz drobnych struktur tworzących ucho.
Badanie nosa, nazywane rynoskopią, wykonywane jest przy użyciu wziernika nosowego oraz źródła światła z lampy czołowej. Wziernik nosowy może wyglądać niepokojąco, ale użycie go przez specjalistę jest bezbolesne i ma na celu poprawę widoczności struktur ocenianych w jamie nosowej (przegrody nosa, małżowin nosowych, zmian naczyniowych, wydzieliny).

Badanie jamy ustnej i gardła przeprowadza się przy użyciu szpatułki. Może być ono nieprzyjemne zwłaszcza przy obecności nasilonego odruchu gardłowego (zwanego potocznie odruchem wymiotnym). Podczas tego etapu badania lekarz ocenia stan jamy ustnej, uzębienia, ujść ślinianek, migdałków podniebiennych, podniebienia czy tylnej ściany gardła.

Badanie krtani, nazywane laryngoskopią, jest badaniem najtrudniejszym i najbardziej złożonym zarówno dla lekarza, jak i pacjenta. W klasycznym badaniu laryngolog używa lusterka krtaniowego (uprzednio podgrzanego, aby nie parowało podczas badania) i źródła światła. Podczas badania lekarz musi przytrzymać język, aby móc uwidocznić krtań, ponadto poprosi podczas badania o powiedzenie głoski „y” lub „i”. Podczas laryngoskopii oceniane są fałdy (struny) głosowe i struktury przyległe. Jest to bardzo ważne badanie w przypadku przewlekłej lub ostrej chrypki, zaburzeń głosu, można także zobaczyć cechy refluksu żołądkowo-przełykowego

Badanie laryngologiczne może być przeprowadzone za pomocą endoskopu. Jest to kamera, którą można obejrzeć bardzo szczegółowo wszystkie opisane wyżej narządy. Badanie endoskopowe jest obecne standardem w przypadku oceny migdałka gardłowego (tzw. trzeciego migdałka) u dzieci.

Otolaryngolog jest także specjalistą zajmującym się leczeniem gruczołów ślinowych (ślinianek) – zarówno zapaleń, kamicy, jak i zmian nowotworowych. Często w diagnostyce ślinianek posiłkuje się badaniem USG dla zobrazowania tych narządów.

Dodatkowym badaniem często koniecznym w praktyce laryngologicznej jest badanie słuchu (audiogram tonalny, tympanometria i inne) zarówno w przebiegu niedosłuchów u dorosłych, jak i dzieci. Laryngolog może kwalifikować do aparatowania słuchu czy prowadzić diagnostykę słuchu u dzieci od urodzenia. Innym badaniem jest badanie błędnika VNG w przypadku zawrotów głowy związanych z dysfunkcją tej części ucha wewnętrznego.

Konsultacja laryngologiczna może odbywać się w ramach NFZ, a także prywatnie. W tym drugim przypadku koszty konsultacji pokrywa pacjent, a ceny wizyty wahają się w zależności od regionu Polski.

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Konsultacja laryngologiczna

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…