Medycyna estetyczna jest prężnie rozwijającą się gałęzią medycyny. Jak wynika z danych Amerykańskiego Stowarzyszenia Estetycznej Chirurgii Plastycznej, w 2015r w Stanach Zjednoczonych przeprowadzono prawie 11 tysięcy niechirurgicznych zabiegów poprawiającej urodę, czyli o 2 miliony zabiegów więcej, niż w roku 2014 i o 10 tysięcy więcej niż w roku 1997. Te liczby świadczą o bardzo szybkim rozwoju medycyny estetycznej.
Wybierając się na konsultację do lekarza medycyny estetycznej należy pamiętać o tym, że jest to wizyta wstępna, która służy zorientowaniu się, co można w swoim wyglądzie poprawić, oraz zaplanowaniu zabiegów. Taka wizyta nie zobowiązuje do dalszego korzystania z usług specjalisty, dlatego warto się na nią wybrać nawet wtedy, gdy nie jest się pewnym chęci ingerowania w naturę.
Na czym polega konsultacja w zakresie medycyny estetycznej?
Konsultacja ze specjalistą w dziedzinie medycyny estetycznej sprowadza się zasadniczo do tego, że pacjent przedstawia lekarzowi niedoskonałości swojego ciała, które chciałby usunąć lub zminimalizować. Lekarz z kolei ocenia te problemy i przedstawia sposoby ich zlikwidowania oraz proponuje pacjentowi, jakie zabiegi warto wykonać, aby poprawić jego wygląd i samopoczucie. Konsultacja taka pozwala również lekarzowi na zapoznanie się z ogólnym stanem zdrowia pacjenta, a pacjentowi - na zadawanie pytań i rozwianie wszystkich wątpliwości na temat interesujących go zabiegów.
Najczęściej poddawaną korekcji częścią ciała jest twarz. Podczas konsultacji pacjent powinien powiedzieć lekarzowi o wszystkich elementach swojej twarzy, które chciałby zmienić. Lekarz z kolei, korzystając ze swojej wiedzy i doświadczenia w stosowaniu poszczególnych zabiegów i preparatów, proponuje pacjentowi konkretny zestaw zabiegów, które dają oczekiwany efekt. Oczywiście to, czy zabiegi faktycznie zostaną wykonane, zależy wyłącznie od pacjenta. W obrębie twarzy w zakresie zabiegów medycyny estetycznej możliwe jest m.in. wygładzenie zmarszczek przy pomocy kwasu hialuronowego, tłuszczu pobranego od pacjenta lub toksyny botulinowej, wypełnienie zapadniętych policzków czy powiększenie ust. Przy pomocy peelingów można uzyskać rozjaśnienie i wygładzenie twarzy. Podanie pod skórę osocza bogatopłytkowego pozwala na uzyskanie efektu odmłodzonej, gładkiej twarzy.
W trakcie konsultacji z zakresu medycyny estetycznej można także uzyskać informacje na temat małoinwazyjnych zabiegów modelujących sylwetkę. Jeśli pacjent jest zainteresowany likwidacją miejscowo nagromadzonej tkanki tłuszczowej bez ingerencji chirurgicznej, specjalista medycyny estetycznej może zaproponować mu m.in. szeroki wybór zabiegów z zastosowaniem nowoczesnych urządzeń wyszczuplających (Bella Contour, Vanquish, Coolsculpting) a także rozpuszczanie tkanki tłuszczowej metodą lipolizy iniekcyjnej, czyli wstrzykiwania specjalnych preparatów w problematyczne miejsca. Możliwe jest również zmniejszenie lub usunięcie cellulitu.
Lekarze medycyny estetycznej nie tylko poprawiają wygląd, ale mogą leczyć niektóre schorzenia czy przypadłości. Podczas konsultacji można zapoznać się z informacjami na temat nieinwazyjnych technik leczenia nadpotliwości (która może być leczona m.in. przy pomocy iniekcji toksyny botulinowej) czy bruksizmu, czyli ścierania się wzajemnie zębów w wyniku nadmiernego zaciśnięcia szczęki. Pacjenci z problemem nadmiernego owłosienia czy patologicznie poszerzonych naczynek krwionośnych również mogą omówić sposoby likwidacji tej dolegliwości podczas konsultacji ze specjalistą medycyny estetycznej.
Źródła: www.termedia.pl; www.surgery.org