Kriolipoliza efekty

Często zdarza się, że mimo regularnych ćwiczeń i dbania o zgrabną sylwetkę, nie możemy pozbyć się opornych fałdek tłuszczu z obszarów takich jak brzuch, okolice bioder czy pośladki. Klasyczna liposukcja może być skuteczna, lecz jest kosztowna, niesie ze sobą ryzyko powikłań i konieczność kilkutygodniowej rehabilitacji. Dla osób preferujących mniej inwazyjne rozwiązania wartą rozważenia alternatywą są zabiegi kriopolizy, czyli wymrożenia komórek tłuszczowych. Do ich przeprowadzenia wykorzystuje się najczęściej urządzenia Coolsculpting Zeltiq lub LipoCryo.

Data aktualizacji
Czas czytania
4 min.

Kriolipoliza, zwana także kriolizą lub lipokriolizą, to metoda modelowania sylwetki wykorzystująca zjawisko krystalizacji lipidów wypełniających komórki tłuszczowe (przechodzenie ze stanu ciekłego w stały) pod wpływem niskiej temperatury, na którą są one wrażliwsze od komórek innych tkanek. Przejście lipidów w stan stały powoduje jednocześnie zwiększenie ich objętości i w przypadku rozerwania błony komórkowej prowadzi do zniszczenia komórki tłuszczowej.

Powstający jednocześnie przejściowy stan zapalny tkanki podskórnej powoduje aktywację metabolicznych procesów oczyszczania, w przebiegu których martwe i uszkodzone komórki usuwane są z organizmu.

Pamiętać należy jednak, że zabieg nie jest metodą leczenia otyłości, a jedynie sposobem modelowania "opornych" partii ciała z miejscowo nagromadzoną tkanką tłuszczową. Kriolipoliza jest szczególnie skuteczna w przypadku osób z niewielkim nadmiarem tłuszczu, które mimo diety i ćwiczeń nie mogą pozbyć się tłuszczu z pewnych partii ciała.

Jak działa kriolipoliza?

Zabiegi kriolipolizy obejmują najczęściej rejony brzucha, wewnętrznych części ud, talii, pośladków, a także łydek, ramion i podbródka. Przeprowadzane są przy użyciu specjalnych aparatów wyposażonych w głowicę chłodzącą oraz układy kontroli temperatury i innych parametrów pracy. Wykorzystywanymi urządzeniami mogą być np. Coolsculpting Zeltiq oraz system  LipoCryo.

Po zabiegu kriolipolizy pacjent może doświadczyć:

  • lekkiego zaczerwienienia,
  • obrzęku,
  • wrażliwości w miejscu zabiegowym,
  • które zwykle ustępują w ciągu kilku dni.
Pamiętaj: Unikaj intensywnego wysiłku fizycznego bezpośrednio po zabiegu, aby zminimalizować obrzęki.

Ważne jest, aby pacjenci pamiętali, że rezultaty nie są natychmiastowe. Proces eliminacji uszkodzonych komórek tłuszczowych trwa kilka tygodni, a pełne efekty mogą być widoczne dopiero po kilku miesiącach.

Ponadto, należy unikać ekspozycji na słońce i ekstremalne temperatury bezpośrednio po zabiegu, aby nie zakłócać procesu gojenia i osiągnięcia optymalnych rezultatów.

Coolsculpting Zeltiq i jego zastosowania

Urządzenie Coolsculpting Zeltiq

Amerykański Coolsculpting (wcześniej znany jako Zeltiq) firmy Zeltiq Aesthetic to aparat, który został zatwierdzony przez FDA (Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków) jako rozwiązanie w zakresie nieinwazyjnej redukcji tkanki tłuszczowej oraz zastosowań związanych z chłodzeniem skóry podczas zabiegów dermatologicznych. Posiada także certyfikat bezpieczeństwa CE, dopuszczający go do użytku na terenie Unii Europejskiej.

Urządzenie wyposażone jest w kilka wymiennych głowic roboczych różnej wielkości, przypominających nieco końcówkę odkurzacza, które delikatnie zasysają skórę wraz z tkanką tłuszczową na wybranym obszarze i przytrzymują ją pomiędzy dwoma panelami chłodzącymi. Jest ona następnie schładzana przez określony czas (zwykle ok. 60 minut) pod stałą kontrolą układu czujników monitorujących połączonych z panelem sterującym umożliwiającym regulację chłodzenia w trakcie trwania procedury.

Ciekawostka: Coolsculpting został opracowany na podstawie badań nad dziecięcym zapaleniem tkanki tłuszczowej wywołanym spożywaniem lodów.

Usuwanie tkanki tłuszczowej LipoCryo

LipoCryo przeznaczone jest do usuwania nadmiaru miejscowo skoncentrowanej tkanki tłuszczowej z "trudnych" obszarów, takich jak: brzuch, uda, łydki, pośladki, okolice bioder i ramiona. Standardowy zabieg trwa od 35 do 45 minut i polega na przyłożeniu do wybranego miejsca specjalnej głowicy wyposażonej w płytki chłodzące o temperaturze roboczej ok. +3 °C. Wytwarzane przez głowicę podciśnienie powoduje zassanie skóry z warstwą tkanki tłuszczowej, dzięki czemu przylega ona równomiernie do płytek.

Głowica o wymiarach 170x50 mm umożliwia jednorazowo poddanie zabiegowi obszaru ok. 150 cm2. Za bezpieczeństwo odpowiada system podwójnej kontroli nad temperaturą oddziaływującą na skórę, naczynia krwionośne i nerwy.

Bezpieczeństwo i skutki uboczne kriolipolizy

Kriolipoliza jest uważana za bezpieczną procedurę, jednak jak każdy zabieg medyczny, może wiązać się z pewnymi skutkami ubocznymi. Najczęstsze z nich to zaczerwienienie, lekkie zasinienia, obrzęk czy uczucie mrowienia w miejscu zabiegu. Te objawy są zazwyczaj łagodne i przemijają w ciągu kilku dni. Bardziej poważne skutki uboczne są rzadkie, ale mogą obejmować trwałą utratę czucia w miejscu zabiegowym lub miejscowy wzrost tkanki tłuszczowej, znany jako hiperplazja adypocytów.

Przeciwwskazania do zabiegu obejmują:

  • choroby skóry w obszarze zabiegowym,
  • zimną pokrzywkę,
  • ciężkie choroby układu krążenia,
  • ciężką nadwagę,
  • kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Konsultacja specjalistyczna przed zabiegiem

Zamrażanie tkanki tłuszczowej

Przed przystąpieniem do kriolipolizy, zaleca się konsultację z wykwalifikowanym specjalistą, który oceni, czy pacjent jest odpowiednim kandydatem do zabiegu oraz odpowie na wszelkie pytania dotyczące procedury. Regularne kontrolowanie zdrowia i dbanie o właściwą dietę oraz aktywność fizyczną po zabiegu może pomóc w utrzymaniu i poprawie uzyskanych rezultatów.

Wyniki i powtarzanie zabiegów

Optymalne wyniki kriolipolizy mogą wymagać kilku sesji, zwykle od jednej do trzech, w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta. Monitorowanie efektów jest istotne, a w razie potrzeby zabieg można powtórzyć.

Alternatywne metody

Alternatywne metody redukcji tkanki tłuszczowej obejmują:

Wybór odpowiedniej techniki powinien być dostosowany do potrzeb i oczekiwań pacjenta, a decyzję należy podejmować po konsultacji z lekarzem specjalistą.

Informacja: Zawsze należy poinformować lekarza o wszelkich istniejących schorzeniach przed przystąpieniem do kriolipolizy.

Źródła:

  • Nils Krueger, Sophia V. Mai, Stefanie Luebberding, Neil S. Sadick, "Cryolipolysis for noninvasive body contouring: clinical efficacy and patient satisfaction", Clinical, cosmetic and investigational dermatology, 26(7), 201–205, 2014
  • John Hetzel, Nardin Awad, Vishnu Bhupalam, Mark Nestor, "Cryolipolysis in the United States", Journal of Cosmetic Dermatology, 2023
  • Eric F. Bernstein, "Long-term efficacy follow-up on two cryolipolysis case studies", Journal of Cosmetic Dermatology, 15(4), 561-564, 2016

Inne przydatne linki


Skomentuj ten artykuł

Komentarze (2)

alalaa 8 lata temu

polecam, zrobiłam zabieg 5 tygodni temu, od 2 są widoczne efekty i uważam że naprawdę warto.. chociaż wiadomo że nic samo się nie zrobi, więc powoli włączam diete i ruch:) Odpowiedz

Monika34 do alalaa 6 lata temu

Miałam okazję korzystać z kriolipolizy :) W zasadzie zdecydowałam się na ten zabieg ponieważ chciałam się bardzo pozbyć się boczków. Udało się na efekty czekałam do 5 tygodni ale dzisiaj uważam, że warto było. Kriolipoliza jest naprawdę pomocna w procesie odchudzania. Odpowiedz

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Kriolipoliza - odchudzanie / modelowanie ciała zimnem

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…