Kriostrippng jako metoda leczenia żylaków kończyn dolnych

Przewlekła choroba żylna (CVI, chronic venous insuficjency) jest problemem społecznym, który dotyczy znaczącego odsetka ludzi na całym świecie (w populacji europejskiej występuje u 40-60% kobiet oraz 15-30% mężczyzn). Za rozwój zmian chorobowych w obrębie żył oraz tkanek wokół naczynia odpowiedzialne jest nadciśnienie żylne. Kriostripping to nowoczesna metoda leczenia tej przypadłości, alternatywna do klasycznych sposobów pozbycia się żylaków kończyn dolnych.

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Patogeneza żylaków kończyn dolnych jest uwarunkowana pojawiającymi się zmianami patologicznymi w układzie makro i mikrożylnym  a także w skórze, tkance podskórnej i łącznej kończyn dolnych. Zastój mikrokrążenia doprowadza do adhezji, migracji i aktywacji leukocytów, co w konsekwencji powoduje uszkodzenia mikrokrążenia kończyn w obrębie mikrowłośniczek, które stają się nadmiernie przepuszczalne. 

Występujące zmiany patologiczne mogą być wrodzone lub nabyte, jednak podjęcie leczenia jest konieczne ze względu na fakt, iż przewlekła niewydolność żylna prowadzi do owrzodzenia żylnego goleni u 70-75% badanych (dane wg. art. Pielęgniarstwo Chirurgiczne i Angiologiczne 2016; 1:34-40) oraz do żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Kriostripping, jako nowsza forma strippingu, pozwala szybko i bezpiecznie pozbyć się zmian chorobowych w obrębie kończyn dolnych dzięki wykorzystaniu niskich temperatur. Do tej pory żylaki usuwane były najczęściej metodą skleroterapii (ostrzykiwania), echoskleroterapii (z wykorzystaniem USG), laseroterapii oraz strippingu (usunięcia całej żyły).

Kriostripping jako minimalnie inwazyjna metoda leczenia żylaków nóg

Oprócz wymienionych powyżej  metod  postępowania  chirurgicznego, w zwalczaniu żylaków kończyn dolnych, wyróżniamy  także metodę La Piverte’a, czyli kriostripping. Jest to metoda bezpieczna, ponieważ nie pozwala na wywołanie dogłębnego mrożenia, ze względu na niemożliwość utrzymania niskiej temperatury przez dłuższy czas.

Początki krioterapii

Metoda ta stosowana jest od  kilkunastu lat, zaś początki krioterapii sięgają lat siedemdziesiątych XX wieku, gdy rozpoczęto zastosowanie ciekłego azotu do schładzania ciała (A. Dębiec, A. Skrzek, Wrocław 2012). Tradycyjne sposoby leczenia są skuteczne, jednak aby zminimalizować ryzyko wystąpienia powikłań (choroba zakrzepowo-zatorowa, uszkodzenie nerwów, żył głębokich i tętnic, a także owrzodzenia, zakażenia ran, ból pooperacyjny) wskazane jest rozważenie metod alternatywnych, takich jak  kriostriping. W przypadku choroby żylnej kończyn dolnych leczenie operacyjne jest wykonywane, gdy następuje niedrożność lub zniszczenie zastawek żylnych. Celem przeprowadzanych zabiegów w przypadku postępowania leczniczego żylaków kończyn dolnych jest zniesienie lub  zmniejszenie nadciśnienia żylnego, które leży u podstaw patofizjologii CVI.

Warto wiedzieć: Kriostripping pozwala na unormowanie nadciśnienia żylnego w sposób szybki oraz długotrwały, za pomocą blokowania niską temperaturą.

Jak przebiega leczenie żylaków metodą wymrażania?

W tej technice, poprzez nakłucia wielkości 2-3 mm, do zmienionej chorobowo żyły wprowadzana jest sonda, której końcówka jest zamrożona do temperatury -80 stopni Celsjusza. Niska temperatura podczas zabiegu chirurgicznego sprawia, iż żylak przykleja się do końcówki (następuje zjawisko adhezji) i zostaje on usunięty na zewnątrz poprzez wykonane wcześniej nakłucia. Czas trwania zbiegu wynosi  1,5- 2 godzin, a pacjent po wykonaniu kriostrippingu od razu może udać się do domu. Istotny jest fakt, że metodą kriostripppingu usuwane są zarówno pajączki, jak też szerokie  żylaki i owrzodzenia żylne.

Do przeprowadzenia zabiegu nie jest stosowana narkoza, a pacjent zostaje znieczulony  za pomocą znieczulenia miejscowego. Zastosowanie kriochirurgii żylnej pozwala wyeliminować ryzyko powikłań, takich jak  krwiaki oraz obrzmienia, ponieważ następuje zamrożenie żyły w okolicy dystalnego punktu niewydolności, dzięki czemu newralgiczne tkanki ulegają zredukowaniu i nie powodują krwawień. Sonda powoduje zamrożenie i obkurczenie zmienionej żylakowato bocznicy w zatoce zastawki, dlatego też jest to nowoczesna metoda, która pozwala na eliminację całego zmienionego obszaru przy jednoczesnym zminimalizowaniu opisanych powyżej powikłań.

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Wymrażanie żylaków

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 78

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…