Przyczyny krótkowzroczności
Krótkowzroczność jest jedną z najczęściej występujących wad wzroku i zazwyczaj pojawia się w wieku dojrzewania. Można ją zaobserwować w zmieniającym się zachowaniu dzieci, które zaczynają mocniej pochylać się nad tekstem, książką czy podczas odrabiania pracy domowej. Gdy oglądają telewizję - siadają bardzo blisko odbiornika. Zdarza się, że niechętnie uczestniczą w grach zespołowych i zajęciach plenerowych. Przyczyną takiego zachowania może być właśnie gorsza jakość widzenia.
Krótkowzroczność - zagrożenia
Z badań opublikowanych w 2016 roku przez Bien Holden Vision Institute szacuje się, że w 2050 r. blisko połowa populacji może być dotknięta krótkowzrocznością, a około 1 miliard osób będzie miało wysoką krótkowzroczność. Coraz większą uwagę zwraca się na kwestie społeczne, takie jak zbyt długa praca w bliskiej odległości od ekranu, nadmierne korzystanie z urządzeń cyfrowych, przebywanie w kiepskich warunkach oświetleniowych i coraz krótszy czas spędzany na świeżym powietrzu w godzinach dziennych.
Jest to niepokojące, ponieważ krótkowzroczność to znacznie więcej niż jedynie niedogodności wzrokowe. Każda osoba krótkowzroczna jest narażona na większe ryzyko wystąpienia jaskry, odwarstwienia siatkówki czy makulopatii krótkowzrocznej.
Leczenie krótkowzroczności
W Centrum Okulistycznym Eyemed terapia krótkowzroczności prowadzona jest następującymi metodami. Tamtejsi specjaliści dokonują oceny widzenia, wielkości krótkowzroczności oraz proponują jedną z metod kontroli krótkowzroczności.
Metody korekcji krótkowzroczności
Wśród metod leczenia krótkowzroczności możemy wyróżnić:
- Dobór soczewek okularowych MiYOSMART firmy Hoya. MiYOSMART, to innowacyjne soczewki okularowe przeznaczone do kontroli krótkowzroczności. Zastosowano w nich technologię D.I.M.S. (Defocus Incorporated Multiple Segments), której zadaniem jest rozogniskowanie obrazu.
- Wykorzystanie MiSight 1 day, która jest pierwszą miękką soczewką kontaktową z udowodnioną skutecznością znaczącego spowolnienia progresji krótkowzroczności u dzieci, zmniejszającą ryzyko chorób oczu związanych z krótkowzrocznością w późniejszym życiu.
- Dobór soczewek ORTOK. Ortokorekcja jest to specjalny rodzaj soczewek kontaktowych, które zakłada się na noc. Ich specjalna konstrukcja modeluje rogówkę w czasie spoczynku nocnego, dzięki czemu pacjent nie musi w ciągu dnia nosić żadnej korekcji - ani okularowej, ani soczewkowej.
- Najnowszą metodą laserowej korekcji wzroku jest obecnie metoda mikrosoczewkowa SmartSight® z wykorzystaniem lasera femtosekundowego, polegająca na wytworzeniu wewnątrz rogówki małej soczewki korygującej krótkowzroczność i astygmatyzm, bez ingerencji w przednią powierzchnię rogówki.
- W przypadku bardzo dużej krótkowzroczności, ale nie tylko, stosuje się wszczepienie soczewki ICL pod tęczówkę. Metoda ta daje doskonałe efekty i jest w pełni odwracalna.
Podsumowując, krótkowzroczność jest chorobą cywilizacyjną, a do jej rozwoju przyczynia się technologia, z którą jesteśmy nierozłączni od najmłodszych lat.
Zapobieganie krótkowzroczności
Trudno mieć złudzenia co do zmiany nawyków związanych z korzystaniem ze smartfonów lub komputerów w całym społeczeństwie. Warto jednak zachęcać do kształtowania w dzieciach postaw i zachowań mogących korzystnie wpłynąć na zapobieganie krótkowzroczności. I mowa tu m.in. o zminimalizowaniu czasu spędzanego z telefonem czy tabletem oraz zwiększaniu aktywności na świeżym powietrzu, co wpłynie korzystnie nie tylko na wzrok dziecka.
Warto zatem zaapelować do rodziców: jeśli zauważycie państwo zmiany w zachowaniu dziecka: podsuwanie tekstu pod nos, pochylanie się nad książkami, siadanie w bliskiej odległości czy zniechęcenie do zabaw plenerowych, warto wybrać się z dzieckiem na wizytę kontrolną do lekarza okulisty. Odpowiednio wczesna reakcja może być kluczowa dla przebiegu dalszego leczenia wzroku. Rekomendowana jest też wizyta u specjalisty przed rozpoczęciem edukacji szkolnej i potem, gdy dziecko będzie w wieku 10-11 lat, po to by sprawdzić, czy nie rozwija się u niego wada wzroku.
W Eyemed wykonuje się badania dzieci w kierunku diagnostyki i korekcji wad wzroku. To ważne, ponieważ objawy gorszego widzenia mogą być bardzo trudne do zaobserwowania nawet przez wnikliwie patrzących rodziców.
Źródła:
- Takashima T., Yokoyama T., Futagami S., Ohno-Matsui K., Tanaka H., Tokoro T., et al., "The quality of life in patients with pathologic myopia", Jpn J Ophthalmol., 2001