Kruszenie kamieni nerkowych i moczowodowych metodą ESWL

Nerki i cały układ moczowy to bardzo ważne elementy ciała człowieka. Ich zadaniem jest wytwarzanie oraz usuwanie moczu, jak również produkcja wybranych hormonów oraz dbanie o poprawną gospodarkę wodno-elektrolitową ciała. Dlatego jeśli tylko pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy ze strony tych narządów, należy szybko udać się do lekarza, który przeprowadzi właściwą diagnostykę i zleci odpowiednie leczenie.

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Na choroby nerek cierpi do 15% Polaków - uważa profesor Ryszard Gellert, kierownik Kliniki Nefrologii i Chorób Wewnętrznych Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie. Niestety, organ często nie daje żadnych dolegliwości, dlatego nie jest odpowiednio często badany. Nawet jeśli w nerkach zagnieżdżą się kamienie, o wiele częściej pacjent odczuwa dolegliwości ze strony dróg moczowych, moczowodów czy miedniczek i to one są poddawane leczeniu. A należy wiedzieć, że choroby nerek i układu moczowego znacznie zwiększają ryzyko innych schorzeń i powikłań (przykładowo: kobieta ciężarna mająca problem z nerkami ma aż 7 razy większe ryzyko powikłań niż kobieta mająca nerki zdrowe).

Dlatego też jeśli pijąc regularnie przez 6 godzin nie oddaje się moczu, a skóra staje się nieco ciemniejsza, należy iść do lekarza, który zaleci wykonanie badania ogólnego moczu, morfologię i OB. Gdy wyniki będą niepokojące, konieczne będzie zlecenie dalszej diagnostyki. Co ważne, nie należy czekać na wystąpienie ostrych dolegliwości bólowych, pojawiających się zwłaszcza po wysiłku fizycznym czy w sytuacjach stresowych, ponieważ wtedy choroba ma już wysoki stopień zaawansowania.

Jednym z nowoczesnych sposobów leczenia jest kruszenie kamieni nerkowych i moczowodowych metodą ESWL (Extracorporeal Shock Wave Lithotripsy), falą uderzeniową generowaną zewnątrzustrojowo (litotrypsją wewnątrzustrojową). To małoinwazyjna forma terapii stosowana od lat 80 XX wieku.

Na czym polega kruszenie kamieni metodą ESWL?

Kruszenie kamieni falą uderzeniową generowaną zewnątrzustrojowo to połączenie kilku metod leczenia i obrazowania: ultrasonografii, radiologii oraz akustycznej fali. Pozwala na skuteczne kruszenie kamieni na małe elementy, które są wydalane wraz z moczem w od kilku dni do kilku tygodni po zabiegu.

Leczenie metodą ESWL rozpoczyna się od badań kwalifikacyjnych, w tym od oceny rozmiaru, usytuowania i chemicznego składu kamieni. Po zebraniu informacji urolog określa wielkość energii oraz liczbę impulsów niezbędnych do właściwego rozkruszenia kamieni. Średnio przyjmuje się, że do pełnej efektywności zabiegu potrzebne jest od 2 500 do 3 000 impulsów, których łączny czas emisji wynosi od pół godziny do 50 minut. Następnie pacjent układany jest na stole zabiegowym w wygodnej pozycji. Lekarz wykorzystuje sondę USG lub aparat RTG, precyzyjnie lokalizuje kamień, kierując na niego cykl fal uderzeniowych generowanych wewnątrzustrojowo. Wspomniane fale do organizmu chorego transmitowane są przez wypełniony wodą balon. Po ich zogniskowaniu się w zaplanowanym przez specjalistę miejscu dochodzi do dezintegracji kamienia.

Cały proces kruszenia kamieni metodą ESWL monitorowany jest z poziomu konsoli zlokalizowanej w  pomieszczeniu przy gabinecie zabiegowym, co pozwala na dokonywanie na bieżąco korekt miejsc uderzeń fali. Litotrypsja wewnątrzustrojowa jest zabiegiem bezbolesnym, nie wymaga podawania znieczulenia miejscowego lub ogólnego. Tylko w przypadku 1% chorych w trakcie leczenia podawane są leki przeciwbólowe, które mają zmniejszyć ewentualne dolegliwości. W parę godzin po terapii pacjent jest wypisywany do domu, a w dobę po zabiegu może już wrócić do wykonywania zwykłych czynności. Kamienie będą schodziły wraz z moczem przez kilka dni lub tygodni, a po ich znalezieniu warto je przekazać do analizy w laboratorium.

Ile zapłaci się za kruszenie kamieni nerkowych i moczowodowych metodą ESWL?

Litotrypsja wewnątrzustrojowa to jedna z najpopularniejszych metod usuwania kamieni z dróg moczowych. Jest w pełni refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia, jeśli jednak pacjentowi zależy na czasie, warto poddać się leczeniu prywatnie. W szpitalu SPECJALISTA w Kutnie (ulica 29-go Listopada 37) pierwsze kruszenie kamienia kosztuje 900 złotych, drugie - 800 złotych, a trzecie - 700 złotych. Terapia w Śląskim Centrum Urologii UROVITA (Chorzów, ulica Strzelców Bytomskich 11) kosztuje 950 złotych za każdy zabieg.

Po zabiegu, czyli jak wygląda rekonwalescencja po kruszeniu kamieni metodą ESWL?

Kruszenie kamieni falą uderzeniową generowaną zewnątrzustrojowo to zabieg bezpieczny, mogą jednak po nim wystąpić objawy uboczne. Pierwszym z nich jest krwiomocz, pojawiający się do dwóch dni po terapii, który powinien ustąpić samoistnie. Kolejny objaw to nerkowa kolka, której przyczyną jest schodzenie kamieni. Występuje w kilka dni po leczeniu, a jeśli jest bardzo duża, zaleca się przyjęcie leków przeciwbólowych oraz rozkurczowych. Ostatni z objawów to siniec w miejscu, w którym balon z wodą stykał się z ciałem. Zniknie w ciągu kilku dni.


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Urologia

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…