KTG, czyli kardiotokografia, jest badaniem przeprowadzanym u kobiet w ciąży, którego celem jest odpowiednio wczesne wykrywanie i rozpoznawanie zaburzeń pracy serca płodu. Kardiotokografia łączy w sobie zarówno cechy kardiografii, jak i tokografii, a więc równoczesnego zapisu częstości akcji serca płodu i skurczów macicy.
KTG umożliwia zatem ocenę m.in. tzw. częstości podstawowej akcji serca płodu, a także obecności i charakteru akceleracji (przyspieszeń akcji serca płodu) czy deceleracji(spowolnień akcji serca płodu). Stwierdzone w tym badaniu nieprawidłowości świadczyć mogą m.in. o niedotlenieniu płodu czy obecności zaburzeń ze strony układu krążenia.
Pregnabit, czyli telemedyczny system KTG
Dzięki opracowaniu systemu Pregnabit możliwe stało się zdalne monitorowanie, zbieranie i ocenianie danych, uzyskiwanych dzięki badaniom KTG. Zamiast standardowo przeprowadzanego w szpitalach i gabinetach ginekologiczno-położniczych badania KTG, system Pregnabit pozwala na zdalne przesyłanie zebranych danych do odpowiedniej platformy informatycznej. Wszystko to wpływa m.in. na wygodę użytkowania i na zmniejszenie poziomu stresu u przyszłej matki.
Cały system zawdzięczamy dr Patrycji Wizińska-Socha, absolwentce Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, która jest pomysłodawczynią tego projektu. Aparat powinien być dostępny w sprzedaży jeszcze w tym roku, początkowo wyłącznie w prywatnych placówki opieki zdrowotnej.
Bibliografia: www.rynekzdrowia.pl; www.pregnabit.com