Wskazania do laserowej korekcji wzroku
Laserowa korekcja wzroku jest sprawdzonym rozwiązaniem, gdy pacjent zmaga się z takimi wadami wzroku jak: krótkowzroczność, dalekowzroczność lub astygmatyzm. Zabieg polegający na modelowaniu laserem przedniej powierzchni rogówki poprawia ostrość widzenia i pozwala usunąć wspomniane wcześniej wady.
W klinice Eyemed laserową korekcję wzroku wykonuje się dwoma laserami – Schwind Amaris oraz Schwind Atos, który jest obecnie najnowocześniejszym laserem femtosekundowym na świecie.
Kwalifikacja do zabiegu

Konsultacja i kwalifikacja do zabiegu to etapy, które muszą być przeprowadzone starannie i z należytą uwagą. Szczegółowe badania pozwolą dokładnie określić wadę wzroku, a konsultacja z specjalistami pomoże podjąć właściwą dla siebie i swojego zdrowia decyzję.
W kwestii wykonywanych badań i konsultacji, lekarze z Eyemed starają się być precyzyjni, jak używane prze nich lasery, które wyposażone są w funkcje wykluczające popełnienie błędu. Mowa tu m.in. o systemie eye-tracking, który w czasie rzeczywistym śledzi ruchy operowanej gałki ocznej i niezależnie od chirurga wyłącza wiązkę, gdy uzna to za konieczne.
Co ważne, wszystkie systemy bezpieczeństwa lasera działają o wiele szybciej, niż jego operator.
Na czym polega konsultacja przed laserową korekcją wady wzroku?
W trakcie konsultacji przed laserową korekcją wzroku zostaniemy poinformowani, że na kilka tygodni przed zabiegiem powinniśmy zrezygnować z noszenia soczewek kontaktowych. Mogą one bowiem zmieniać kształt rogówki, który jest istotnym parametrem, sprawdzanym przed korekcją wady wzroku.
Na początku konsultacji przed laserową korekcją wady wzroku lekarz przeprowadza szczegółową rozmowę z pacjentem. Pozwala to wykluczyć osoby, które ze względu na chorobę oczu (jaskra, zaćma) lub ciążę nie powinny się poddawać takiej operacji.
Ważne również, by poinformować o innych chorobach przewlekłych (np. cukrzycy, chorobach tarczycy) lub przyjmowanych lekach, ponieważ niektóre z nich (np. leki przeciwbólowe bez recepty) mogą zaburzać procesy gojenia.
Badanie ostrości wzroku służy ocenie rzeczywistej wady. Krótkowzroczność powyżej -9,0D lub nadwzroczność +5,0D często nie mogą być skorygowane metodą laserową. W takim przypadku okulista może zaproponować wszczepienie soczewki wewnątrzgałkowej.
Kolejne badania (topografia, keratometria, pachymetria) pozwalają ocenić kształt, krzywiznę oraz grubość rogówki, czyli struktury, której kształt jest modyfikowany w trakcie zabiegu. To ważne, ponieważ parametry te mają wpływ na dobór wiązki laserowej, której długość jest nieco inna dla każdego pacjenta.
Pozostałe przeprowadzane badania
Badania okulistyczne takie jak pole widzenia, tonometria (pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego) oraz gonioskopia (badanie kąta przesączania) mają na celu wykluczenie jaskry, która jest chorobą stanowiącą przeciwwskazanie do zabiegu laserowej korekcji wzroku. Badanie dna oka umożliwia również wykluczenie innych chorób narządu wzroku. Przed operacją laserową oczu, okulista przeprowadza pomiary szerokości źrenic przed i po cykloplegii (rozszerzeniu źrenic za pomocą leku w kroplach).
W ramach konsultacji przed laserową korekcją wady wzroku przeprowadza się również badanie USG oka oraz test Schirmera, który mierzy ilość wydzielanych łez.
Ta kompleksowa ocena przedoperacyjna ma na celu zapewnienie bezpiecznego i skutecznego przebiegu zabiegu laserowej korekcji wzroku.
Bezpieczeństwo laserowej korekcji wzroku
Zdecydowanie się na tego rodzaju zabieg to poważna decyzja, dlatego każdy z pacjentów powinien mieć czas na jej podjęcie i pełną wiedzę na temat tego, co będzie się działo na każdym etapie procesu.
Klinika Eyemed gwarantuje najwyższą jakość usług, wykwalifikowaną kadrę medyczną, najlepszej jakości sprzęt i doskonałe warunki.
Klinika może się pochwalić setkami przeprowadzonych zabiegów laserowej korekcji wzroku. To zaś przełożyło się na bardzo duże grono zadowolonych pacjentów.
Źródła:
- Khai Tran and Andrea Ryce, "Laser Refractive Surgery for Vision Correction: A Review of Clinical Effectiveness and Cost-effectiveness" (www.ncbi.nlm.nih.gov), National Library of Medicine, 2018
- The Royal College of Ophthalmologists, "Laser Vision Correction - Patient Information" (www.rcophth.ac.uk), https://www.rcophth.ac.uk/
- JanŁoginoff, PrzemysławMorawski, FilipPactwa, EwaSzymańska, SandraOstaszewska i inni, "Przeciwwskazaniaorazczynnikieliminującepacjentówchętnychnawykonanielaserowejkorekcjiwzroku" (apcz.umk.pl), https://apcz.umk.pl/, 2023
- J. Ortega-Usobiaga, C. Rocha-de-Lossada, A. Llovet-Rausell, F. Llovet-Osuna, "Update on contraindications in laser corneal refractive surgery" (www.sciencedirect.com), ScienceDirect, 2023