Kwas hialuronowy to związek wszechobecny, występuje bowiem u wszystkich żyjących organizmów. Jest naturalnym polimerem, zaliczanym do związków z grupy tzw. glikozaminoglikanów. Został odkryty w 1934 roku przez Johna Palmera i Karla Meyera.
Związki kwasu hialuronowego w medycynie po raz pierwszy zastosowano w 1961 roku. Niespełna 20 lat później (w 1980 roku) preparaty na jego bazie zaczęły być używane w celu poprawiania urody. Mimo upływu lat kwas hialuronowy nadal cieszy się ogromnym zainteresowaniem pacjentów i wciąż znajduje zastosowanie w zabiegach medycyny estetycznej.
Rola kwasu hialuronowego w medycynie estetycznej
O zainteresowaniu preparatami na bazie kwasu hialuronowego przekonać mogą liczby: według zestawienia opracowanego przez American Society for Aesthetic Plastic Surgery w 2015 roku w samych Stanach Zjednoczonych przeprowadzono ponad 2 miliony zabiegów z jego wykorzystaniem.
Omawiana substancja ma zdolność przyłączania do siebie innych cząsteczek. Wyjątkowo znany jest jej potencjał do wiązania wody: jedna jej cząsteczka może związać nawet 4 000 razy więcej wody niż wynosi jej masa. Kwas hialuronowy posiada również możliwość zakotwiczania włókien kolagenowych oraz elastycznych.
Pacjentów może zastanawiać jedna rzecz: skoro kwas hialuronowy jest naturalnie obecny w ludzkim organizmie, po co dodatkowo wprowadzać go do ciała? Z wiekiem jego ilość w obrębie tkanek stopniowo się zmniejsza – zjawisko jest jednym z głównych czynników odpowiedzialnych za pojawianie się oznak starzenia. Wiele z nich można zwalczyć właśnie przy pomocy iniekcji kwasu hialuronowego.
Aplikacja preparatów kwasu hialuronowego pozwala zlikwidować różnego rodzaju zmarszczki, między innymi bruzdy nosowo-wargowe. Związek jest stosowany podczas mezoterapii, z jego użyciem można także odmłodzić wygląd szyi, twarzy czy rąk.
Iniekcje kwasu hialuronowego stosowane są również u osób chcących powiększyć pewne części swojego ciała. Wypełniacz może posłużyć do zmiany wyglądu i wielkości ust oraz miejsc intymnych (warg sromowych czy penisa), ponadto przy jego pomocy można wymodelować kontury twarzy. Kwas hialuronowy stosuje się w zabiegach wypełniających i uzupełniających (np. przy uzupełnianiu ubytków tkankowych u osób po urazach).
Z uwagi na stałe zainteresowanie świata medycznego zastosowaniami kwasu hialuronowego informacje o nim można znaleźć w wielu specjalistycznych publikacjach. Wiedzą na ten temat dzielą się również lekarze mający z nim styczność na co dzień.
Źródła: www.webmd.com; www.surgery.org; "Podstawy Medycyny Estetycznej". Podręcznik dla studentów kosmetologii pod redakcją A. Przylipiaka, Białystok 2014