Dzięki zaawansowanym technologicznie laserom naczyniowym zamykanie pajączków jest sprawne i skuteczne, a przy tym bezbolesne. Zazwyczaj do zamknięcia zmian wystarczy jeden zabieg, jeśli jednak zmiany naczyniowe są bardziej rozległe, lekarze zalecają usuwanie ich etapami – podczas kilku seansów przeprowadzanych co 3-4 tygodnie.
Tego typu zabiegi wykonuje dermatolog lub lekarz specjalista chirurg. Terapia jest bezbolesna dzięki wykorzystaniu bardzo krótkich impulsów promienia (rzędu milisekund). Podczas seansu specjalista dobiera indywidualnie ich częstotliwość, aby zapewnić jak największą skuteczność leczenia przy jednoczesnym komforcie pacjenta. Brak dolegliwości bólowych jest również zasługą systemów chłodzących skórę w trakcie zabiegu.
Laserowe zamykanie pajączków na twarzy nie wyłącza z codziennych obowiązków. Podczas samego zabiegu pacjent odczuwa lekkie pieczenie skóry, a później obserwuje niewielkie zaczerwienienie bądź zasinienie obszaru poddanego działaniu systemu. Objawy ustępują w ciągu 1-2 dni.
Teleangiektazje - przyczyny i objawy
Teleangiektazje, znane pod potoczną nazwą pajączków naczyniowych, są defektem kosmetycznym w postaci poszerzonych drobnych naczyń krwionośnych. Najczęściej tworzą się na skórze kończyn dolnych, ale mogą także występować na twarzy (policzkach, czole, brodzie czy nosie).
Przyczyny powstawania teleangiektazji:
- niewłaściwa pielęgnacja skóry,
- nadmierna ekspozycja na słońce,
- uwarunkowania genetyczne.
Jak podaje portal theveins.ca, cierpi na nie ponad 25% kobiet i 18% mężczyzn. Jeżeli oboje rodziców posiada na skórze pajączki, pewność, że ich dziecko również będzie je miało, wynosi 90%.
Narażone na występowanie tego typu zmian naczyniowych są szczególnie kobiety w ciąży oraz osoby z nadwagą. Pajączki naczyniowe zazwyczaj nie są bolesne, stąd spory odsetek dotkniętych nimi osób uważa, że są jedynie defektem kosmetycznym. Nie jest to słuszne podejście, ponieważ w przypadku zmian na kończynach dolnych są pierwszym objawem niewydolności układu żylnego.
Nieleczone, z czasem mogą przerodzić się w żylaki, co pociąga za sobą dolegliwości bólowe i m.in. ryzyko wystąpienia zakrzepicy.
Zamykanie pajączków laserem - procedura i przygotowanie
Metoda polegająca na zamykaniu pajączków laserem naczyniowym nie wymaga długiej rekonwalescencji, a co za tym idzie, pacjent po terapii może szybko powrócić do codziennych obowiązków. Przez miesiąc przed planowanym zabiegiem nie należy się opalać – ani na słońcu, ani w solarium.
Przygotowanie do zabiegu:
- zaprzestanie stosowania zabiegów złuszczających skórę na tydzień przed terapią,
- unikanie stosowania sterydów, antykoagulantów i środków fotouczulających,
- ogolenie skóry maszynką dzień przed zabiegiem.

Sam zabieg trwa średnio ok. 20 minut (jego czas jest uzależniony od rozległości obszaru poddanego działaniu lasera naczyniowego). Jeżeli będzie się odbywać w rejonie twarzy, pacjent nakłada okulary ochronne, po czym lekarz naświetla pajączki specjalną ruchomą głowicą.
Dzięki wbudowanym końcówkom chłodzącym, w jakie wyposażona jest większość systemów, nie ma potrzeby stosowania środków przeciwbólowych. Światło lasera przechodzi przez skórę i w zetknięciu się z hemoglobiną zamienia się w ciepło. Powoduje to obkurczenie, a następnie trwałe zamknięcie naczynia.
Przez kilka godzin po zabiegu można odczuwać lekkie szczypanie bądź pieczenie skóry. Bezpośrednim efektem laseroterapii może być także obrzęk i rumień, który ustępuje w ciągu paru godzin. W okolicy policzków lub nosa może wystąpić świąd, prócz tego pacjent może odczuwać zwiększenie wrażliwości skóry.
Przez parę dni po procedurze nie należy poddawać się peelingom ani innym zabiegom złuszczającym. Należy unikać stosowania kosmetyków na bazie alkoholu, a także nie wycierać obszarów pozabiegowych ręcznikiem lub gąbką (nie podrażniać skóry w okolicy poddanej działaniu lasera).
Przez tydzień nie zaleca się wykonywania intensywnych ćwiczeń fizycznych, a przez 2 tygodnie należy unikać sauny i gorących kąpieli, a także opalania. Przez okres ok. miesiąca należy stosować kremy do twarzy z filtrem co najmniej SPF 30.
Ważne jest, aby przed podjęciem decyzji o zabiegu skonsultować się z lekarzem w celu oceny, czy laseroterapia jest odpowiednią metodą leczenia. Istnieją bowiem przeciwwskazania do jej stosowania, takie jak choroby skóry, ciąża czy stosowanie niektórych leków.
Alternatywne metody leczenia
Oprócz laseroterapii, istnieją inne metody leczenia pajączków naczyniowych. Skleroterapia jest jedną z nich i polega na wstrzyknięciu specjalnego środka chemicznego bezpośrednio do naczynka, co prowadzi do jego zamknięcia. Jest to metoda często stosowana w przypadku zmian na kończynach dolnych.
Terapia intensywnym światłem pulsacyjnym (IPL) to kolejna opcja, która wykorzystuje szerokopasmowe światło do zamykania naczyń, również skuteczna w leczeniu zmian naczyniowych na twarzy.
Technologie laserowe w zamykaniu pajączków
Obecnie na polskim rynku medycznym istnieje kilka systemów laserowych wykorzystywanych do terapii zmian naczyniowych. Jednym z nich jest laser KTP QuadroStar+ (w wersji 532 nm), wyposażony w skaner umożliwiający leczenie dużych obszarów. Posiada system chłodzenia, dzięki któremu zabiegi cechują się delikatnością, a czas gojenia jest znacznie krótszy.
Dużym powodzeniem cieszy się również laser VariLite Iridex o podwójnej długości fali. System wytwarza wiązkę podczerwoną o długości 940 nm oraz wiązkę zieloną o długości 532 nm, co zwiększa jego funkcjonalność i umożliwia optymalizację parametrów w zależności od konkretnych wskazań klinicznych.
Zastosowanie i korzyści
Zastosowanie wiązek lasera VariLite Iridex:
- wiązka podczerwona – terapia głębiej położonych naczyń krwionośnych i większych naczyń,
- wiązka zielona – leczenie zmian skórnych, naczyniopochodnych oraz barwnikowych,
- terapia trądziku różowatego.

Wiązka podczerwona jest wykorzystywana w terapii głębiej położonych naczyń krwionośnych (w tym zmian naczyniowych na nogach) bądź naczyń o większych rozmiarach – od 0,3 do 1,5 mm średnicy. Z kolei wiązka zielona jest stosowana w leczeniu zmian skórnych, naczyniopochodnych oraz barwnikowych. Wykorzystuje się ją również w terapii trądziku różowatego.
Jeszcze jednym laserem naczyniowym, jaki można znaleźć w polskich klinikach, jest Cutera Excel V. On także jest wyposażony w system podwójnej długości fali lasera, co umożliwia leczenie szerokiego spectrum schorzeń, począwszy od powierzchownych uszkodzeń naczyń, a skończywszy na głębokich bliznach.
Dzięki precyzyjnemu dostosowaniu parametrów do indywidualnych potrzeb chorego pozwala na skuteczną terapię wszelkiego rodzaju zmian naczyniowych. Excel V wykorzystuje nowoczesną technologię chłodzenia zapewniającą pacjentowi komfort podczas zabiegu.
Nowoczesne lasery naczyniowe są stale udoskonalane, co pozwala na jeszcze skuteczniejsze i bezpieczniejsze leczenie. Warto również dopytać specjalistę o najnowsze dostępne technologie i ich możliwości, aby wybrać najbardziej odpowiedni dla siebie zabieg.
Efekty terapii i skuteczność
Współcześnie można zamknąć pajączki przy pomocy nowoczesnych systemów laserowych – wykorzystuje je wiele polskich klinik. Innowacyjne lasery naczyniowe cechują się dużą skutecznością w leczeniu zmian naczyniowych. Jak podaje serwis internetowy infoplasticsurgery.com, po każdym zabiegu z użyciem lasera można zaobserwować poprawę sięgającą 70%-80% w przypadku pajączków na twarzy oraz 30%-40% na nogach.
Terapia laserowa jest najbardziej skuteczna w przypadku pajączków małych i średniej wielkości, z kolei duże teleangiektazje zamykane są przy wykorzystaniu skleroterapii. Zróżnicowanie długości fal lasera umożliwia lekarzom zoptymalizowanie parametrów leczenia w zależności od wskazań klinicznych.
Mechanizm działania
Dzięki temu mogą precyzyjnie zamykać zarówno drobne teleangiektazje, jak i większe zmiany naczyniowe. Można nim zamykać naczynka bez naruszenia ciągłości skóry dzięki odpowiednio dobranej długości fali promienia lasera, która jest pochłaniana wyłącznie przez hemoglobinę, czyli barwnik krwi.
W efekcie następuje proces zwany fototermolizą (kontrolowane oparzenie), który kończy się trwałym zamknięciem zmienionego chorobowo naczynia. Dodatkowo nowoczesne lasery naczyniowe są wyposażone w systemy chłodzenia zapewniające efektywność zabiegu bez ryzyka poparzenia tkanek.
Przed podjęciem decyzji o zabiegu warto również zasięgnąć opinii kilku specjalistów, aby upewnić się o jego zasadności oraz wybrać najodpowiedniejszą metodę leczenia dostosowaną do indywidualnych potrzeb pacjenta.
Źródła:
- Iwona Krysiak-Zielonka, Olga Kałużna, "Problemy cery naczyniowej – charakterystyka i niwelowanie zmian" (aestheticcosmetology.com), https://aestheticcosmetology.com, 2019
- Cintia Cristina Santi Martignago, Mirian Bonifacio i inni, "Efficacy and safety of intense pulsed light in rosacea: A systematic review" (ijdvl.com), Indian Journal of Dermatology, Venereology and Leprology, 2024
- Lin Gao, Huanhuan Qu, Ni Gao i inni, "A retrospective analysis for facial telangiectasia treatment using pulsed dye laser and intense pulsed light configured with different wavelength bands", PubMed, 2020