Laserowe leczenie grzybicy paznokci

Grzybica paznokci (drożdżyca paznokci) jest jednym z najczęściej diagnozowanych schorzeń stóp. Niegdyś stanowiła rzadkość, jednak obecnie liczba zachorowań na tę przypadłość drastycznie rośnie. Jak podaje serwis internetowy podiatrytoday.com, z tym problemem styka się ok. 2–3% populacji, a ów odsetek zwiększa się wraz z wiekiem, by sięgnąć poziomu 15% u osób w wieku od 40 do 60 lat.

Data aktualizacji
Czas czytania
7 min.

Czym jest grzybica paznokci?

Grzybica paznokci to schorzenie zakaźne, które wywołują chorobotwórcze grzyby. Leczenie jest długotrwałe i nie zawsze okazuje się skuteczne – niejednokrotnie przypadłość powraca. Oprócz tego część pacjentów nie może przyjmować bądź źle toleruje preparaty przeciwgrzybicze, co dodatkowo utrudnia dobranie skutecznej terapii. Jeśli stosowany środek będzie miał działanie światłouczulające, wystawiona na działanie promieni słonecznych skóra zakażona grzybicą może pokryć się przebarwieniami.

Do nieestetycznych zmian skórnych dochodzi również swędzenie, pieczenie i ból. Nieleczona grzybica może z czasem doprowadzić nawet do miejscowej martwicy tkanek. Na szczęście można ją skutecznie wyeliminować – czemu służy nowoczesna medycyna, oferująca między innymi profesjonalną laseroterapię.

Jakie są objawy grzybicy paznokci?

Kiedy zauważasz, że brzeg płytki Twojego paznokcia zmienia kolor na żółtawy, białawy lub wręcz czarny, po czym dochodzi do stopniowego rozprzestrzeniania się wskazanych zmian na powierzchni całego paznokcia, to najprawdopodobniej masz do czynienia z grzybicą. Pamiętaj o tym, by jej nie lekceważyć, ponieważ jest schorzeniem zaraźliwym, mogącym doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Można ją wyleczyć np. dzięki laseroterapii – metodzie stanowiącej skuteczny i szybki sposób, który nie pozostawia widocznych objawów ubocznych.

Grzybica paznokci – objawy:

  • występowanie przebarwień na paznokciach,
  • odkształcenia paznokci,
  • zgrubienia paznokci,
  • pofałdowania płytki paznokciowej,
  • odklejanie się paznokcia od łożyska,
  • kruchość i łamliwość płytki,
  • nieprzyjemny zapach paznokci,
  • zaczerwienienie,
  • ból i ocielenie skóry wokół paznokcia.

Uwaga: Zmiany mogą występować zarówno na jednym, jak i na wielu paznokciach.

Rodzaje grzybicy paznokci

Grzybica podpaznokciowa bliższa (PSO) – najczęściej dotyczy paznokci rąk; jej rozwój rozpoczyna się od zajęcia wału okołopaznokciowego i obrębka naskórkowego; zazwczyaj stanowi efekt urazu albo chorób przewlekłych, takich jak np. cukrzyca, zaburzenia wydzielania hormonów czy choroby autoimmunologiczne.

Grzybica powierzchowna (SWO) – nazywana również powierzchowną białą onychomikozą; typowe dla niej jest występowanie białego nalotu na płytkach paznokci, choć w niektórych przypadkach nalot ten przyjmuje czarne zabarwienie.

Grzybica podpaznokciowa dalsza i boczna (DLSO) – najpowszechniejsza postać grzybicy paznokciowej; przebarwienia pojawiają się w dalszym brzegu paznokcia i/lub po bokach, po czym rozprzestrzeniają się do środka; DLSO objawia się kremowożółtym zabarwieniem płytki oraz kruchością i łamliwością paznokcia.

Grzybica wewnątrzpłytkowa (EO) – stosunkowo rzadka; bez charakterystycznych początkowych objawów; do rozwoju zakażenie dochodzi bezpośrednio w płytce paznokcia, dopiero z czasem pojawia się typowe blaszkowate złuszczanie.

Grzybica dystroficzna (TDO) – najbardziej zaawansowane stadium grzybicy; zakażenie obejmuje w jej przypadku całą płytkę paznokcia.

Jak powszechny jest to problem i jak z nim walczyć?

Jak podaje serwis grzybica paznokci.info, około 20% Polaków cierpi na grzybicę – zdiagnozowaną lub nie. Niejednokrotnie problem ten jest bagatelizowany, ponieważ przez długi czas nie sprawia bólu (póki nie dojdzie do ukruszenia płytki i zwiększenia wrażliwości skóry). Grzybica atakuje skórę i paznokcie, a nieleczona rozprzestrzenia się na kolejne palce, doprowadzając do zniekształcenia płytki, swędzenia i pieczenia.

Aby jednak móc wdrożyć odpowiednią metodę leczenia, należy najpierw poznać rodzaj grzybów, jakie zaatakowały danego pacjenta. W tym celu należy udać się do dermatologa, który wykona posiew. Przy zakażeniu drożdżakami wynik badań można poznać po 7 dniach, zaś przy infekcji wywołanej przez dermatofity trzeba poczekać 3 tygodnie.

Znaczenie odpowiedniego leczenia

W przeszłości wielu lekarzy traktowało grzybicę paznokci jako defekt kosmetyczny, którego stan należy monitorować, lecz nie ma potrzeby leczyć. Współczesne badania wykazały jednak, że to błędne podejście, tym bardziej że u 75% ludzi dotkniętych grzybicą paznokci występują również zaburzenia psychospołeczne. Takie osoby unikają korzystania z publicznych pryszniców, wizyt na basenie, nie kupują też obuwia z odkrytymi palcami.

Zahamowania wywołane wstydem mogą rzutować na życie intymne i kontakt z najbliższymi, a także powstrzymywać przed wizytą u specjalisty. Blokadę przed odwiedzeniem lekarza może również stanowić wciąż funkcjonujący w społeczeństwie mit o tym, że grzybicę wywołuje brak odpowiedniej higieny. Tymczasem jest to tylko jeden z kilku czynników mogących wywołać infekcję grzybiczą.

Wybrane powikłania grzybicy paznokci

Rozprzestrzeniania się infekcji na inne paznokcie, skórę oraz inne osoby na skutek bezpośredniego kontaktu.

Uszkodzenia paznokci, czyli ich deformacja, rozwarstwienie i zgrubienie oraz zwiększona łamliwość, a w skrajnych przypadkach nawet oderwanie się od łożyska.

Infekcja wtórna bakteryjna poprzez przedostanie się bakterii do uszkodzonych tkanek i wywołanie stanu zapalnego, bolesności, opuchlizny i zaczerwieniania.

Kto jest narażony na grzybicę paznokci?

Według ekspertów portalu ogrzybicypaznokci.pl w grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim:

  • osoby młode,
  • osoby prowadzące stresujący tryb życia,
  • ludzie zażywający niektóre rodzaje leków,
  • miłośnicy słodkich, gazowanych napojów, kawy i papierosów.
  • Uznaje się natomiast powszechnie, że czynniki ryzyka rozwoju grzybicy paznokcia to w szczególności:
  • anemia,
  • otyłość,
  • cukrzyca,
  • przyjmowanie sterydów i długotrwała antybiotykoterapia,
  • używanie zakrytych ciasnych butów i skarpet z tworzyw sztucznych,
  • zbyt krótkie obcinanie paznokci,
  • zakładanie niezdezynfekowanego wypożyczanego obuwia,
  • niezakładanie klapek na basenach,
  • choroby układu odpornościowego,
  • choroby układu hormonalnego,
  • zaburzenia żołądkowo-jelitowe,
  • zaburzenia układu krążenia,
  • przebyta chemioterapia,
  • współdzielenie np. ręcznika z osobą zakażoną,
  • korzystanie z usług kosmetyczek, które nie sterylizują prawidłowo sprzętu.

Jak można leczyć grzybicę paznokci?

Wśród metod leczenia grzybicy można wymienić farmakologię oraz sposoby zachowawcze, polegające na stosowaniu preparatów przeciwgrzybiczych. Dużym zainteresowaniem pacjentów cieszy się też laseroterapia z użyciem lasera neodymowo-yagowego. Zabieg laserowy stanowi alternatywę dla terapii z zastosowaniem lakierów przeciwgrzybiczych lub preparatów przyjmowanych doustnie. Podczas seansu z wykorzystaniem lasera infekcja grzybicza zostaje usunięta bez ryzyka wystąpienia efektów ubocznych, a sama terapia polega na naświetlaniu płytki paznokcia oraz tkanek okalających wiązką lasera.

Laseroterapia jako sposób leczenia grzybicy paznokci

Laserowe leczenie grzybicy paznokci to innowacyjna metoda leczenia wstydliwej przypadłości. Zabieg polega na działaniu promienia laserowego na powierzchni zaatakowanej przez grzybicę. Infekcja jest usuwana szybko i bezboleśnie, bez ryzyka uszkodzenia paznokcia i skóry palca. Zabiegowi mogą się poddać pacjenci z grzybicą typu Trichophyton rubrum, Candida species, a także z innymi rodzajami schorzenia.

Jak można przeczytać na stronie sterishoe.com, w 2012 roku grupa naukowców z Alberty dokonała gruntownej analizy wszelkich dostępnych prac poświęconych laserowemu leczeniu drożdżycy paznokci. Wśród badanych dokumentów znalazła się analiza 42 przypadków, u których wykazano 100% skuteczności terapii po upływie 12 miesięcy, a także praca, w której udowodniono, że 85% pacjentów odczuło poprawę po 4 zabiegach z użyciem lasera, przeprowadzonych w ciągu 6 miesięcy. Analizowane przypadki pozwoliły naukowcom wysnuć wniosek, że laseroterapia grzybicy paznokci to najbardziej skuteczna metoda leczenia istniejąca obecnie na rynku.

Jaki dokładnie laser jest wykorzystywany podczas terapii?

Mimo że leczenie grzybicy paznokci przy wykorzystaniu lasera to stosunkowo nowa technika, można ją znaleźć w ofercie wybranych polskich klinik. Podczas terapii najczęściej stosowanym urządzeniem jest laser neodymowo-yagowy, choć niektóre placówki wykonują zabiegi również przy pomocy innych systemów.

Laser neodymowo-yagowy to system wyposażony w najgłębiej penetrujący promień i zaawansowany system bezpieczeństwa, co umożliwia wykorzystującym go lekarzom wykonywanie szybkich zabiegów przy jednoczesnym zminimalizowaniu ryzyka uszkodzenia tkanek. Terapia leczenia grzybicy paznokci polega na naświetlaniu płytki paznokcia oraz tkanek okalających odpowiednio dostosowaną wiązką lasera. W konsekwencji zabiegu dochodzi do zniszczenia komórek grzyba.

Warto wiedzieć: Seans naświetlania laserem jest krótki i bezbolesny, pacjenci odczuwają jedynie ciepło na powierzchni poddanej działaniu urządzenia.

Jak się przygotować do laserowego leczenia grzybicy?

Terapia grzybicy paznokci z użyciem lasera wymaga kilku przygotowań. Chory powinien odkazić obuwie, przez 4 tygodnie przed zabiegiem nie należy się opalać, a tydzień przed wizytą u lekarza zaleca się odstawienie leków typu antykoagulanty, sterydy i środki fotouczulające. Można je zacząć stosować po 14 dniach po seansie z wykorzystaniem lasera. W dniu zabiegu nie wolno spożywać alkoholu, należy również zmyć wszelkie kosmetyki z powierzchni, na której będzie przeprowadzana procedura.

Przebieg laserowego leczenia grzybicy paznokci

Zabieg laserowego leczenia grzybicy paznokci polega na naświetlaniu płytki – głowica lasera nie dotyka powierzchni, tylko przesuwa się ponad nią na wysokości ok. 1–2 cm. Odpowiednio dostosowane parametry systemu oddziałują termicznie na strzępki grzyba, doprowadzając do ich zniszczenia. Procedura trwa ok. 10–20 minut i nie wymaga znieczulenia. Terapia jest zazwyczaj dzielona na etapy, powtarzane co ok. 6 tygodni. Jeżeli odrastająca płytka paznokcia nie nosi śladów bytowania grzybów, kolejny zabieg nie jest konieczny. Rezultaty leczenia paznokci u stóp są widoczne zazwyczaj po 3 miesiącach ze względu na powolny wzrost płytki.

Zalecenia pozabiegowe

Po terapii przez okres ok. 2 tygodni nie zaleca się korzystania z gorących kąpieli oraz sauny. 2 razy dziennie przez 3 miesiące należy stosować specjalne kremy przeciwgrzybicze. Jeżeli grzybica zaatakowała paznokcie u stóp, środek trzeba stosować na powierzchni płytek oraz na skórze aż do kostek w celu wyeliminowania ryzyka ponownego zakażenia. Wszystkie stosowane wcześniej skarpetki należy wyrzucić, ponieważ znajdują się w nich grzyby. O ile to możliwe, zaleca się chodzenie w obuwiu z odkrytymi palcami. Nie należy korzystać z tych samych ręczników, co pozostali członkowie rodziny.

Ile zabiegów wyeliminuje grzybicę paznokci?

Lekarze stosujący tę metodę leczenia zalecają pacjentom poddanie się serii 5 zabiegów w odstępach 3–4-dniowych. Ich liczba natomiast powinna być ustalana wraz ze specjalistą odpowiedzialnym za realizację procedury zabiegowej.

Źródła:

Inne przydatne linki


Skomentuj ten artykuł

Komentarze (11)

Barbara 9 lata temu

Jeśli ktoś tak jak ja zaraził się grzybicą paznokci to zamiast marnować czas i pieniądze na daremne leczenie farmakologiczne niech skorzysta odrazu z zabiegów laserowego leczenia grzybicy paznokci. Ja teraz żałuje, że wcześniej nie skorzystałam z tej możliwości pewnie dlatego, że nie dowierzałam w jej skuteczność. Dopiero po kilku miesiącach od wystąpienia grzybicy, wykupienia w aptekach różnego rodzaju środków koleżanka mi doradziła żebym udała się do jej zaufanej doktor. Wykupiłam serie 7 zabiegów ponieważ 4 zabiegi trzeba było wykonać w odstępach 7 dni. a kolejne 3 raz w miesiącu. Po terapii po grzybicy nie ma śladu także moi drodzy nie popełniajcie mojego błędu! Odpowiedz

sobixxx 8 lata temu

Moja siostra odwiedziła ostatnio gabinet medycyny estetycznej i powiększyła sobie tam usta. Jest bardzo zadowolona i teraz mnie namawia a ja już jestem po wstępnej rozmowie konsultacyjnej. Odpowiedz

Adam 8 lata temu

W artykule porównania cen są całkiem niedorzeczne. Koszt jednego zabiegu pomieszane z pełnym leczeniem. Tzn wyleczeniem. Odpowiedz

zugmunciku 9 lata temu

Mój mąż miał ogromne problemy z grzybicą stóp. Zaczął stosować gotowaną kapustę na okłady więc tym większe było nasze zdziwienie gdy po dwóch tygodniach problem znikł całkowicie :) Odpowiedz

arnolcia 9 lata temu

ja też poradziłam sobie z problemem grzybicy stóp Odpowiedz

jom 9 lata temu

Najlepiej jest przypalić paznokiec rozgrzanym pretem. Grzyb ginie natychmiast. A 300pln zostaje w kieszeni. Odpowiedz

apli2 9 lata temu

Beznadziejnie głupia argumentacja w części dotyczącej ceny leczenia za granicą. To oczywiste, że jest drożej, bo wszystko jest droższe, a poziom życia wyższy. Więcej kosztują naprawy hydrauliczne, drożej kosztuje naprawa samochodu i droższa jest żywność i nieruchomości. Po co pisać takie pierdoły? . Odpowiedz

Kasia30 10 lata temu

Ja mam grzybicę od 3,5 lat. Zaraziłam się najpierw grzybicą stóp na basenie. Wówczas wtedy nie wiedziałam co mi jest a po 0,5 roku przeniosło się na duży palec ale wtedy byłam w ciąży i chodziłam na basen. Dzisiaj mam zarażone 3 a miałam 4 bo udało mi się wyleczyć jednego ale musiałam przerwać leczenie bo zaszłam w drugą ciążę . Dzisiaj nie mam już z przeciwwskazań zeby to leczyć i coś czuję że laserowe leczenie mnie nie ominie. Trzeba się ratować ostatnią deską ratunku... Odpowiedz

Kaska 10 lata temu

słyszałam wczesniej o laseroterapii, mi się udało tym zwalczyć chorobę. Nawrotu nie ma ale chętnie bym się dowiedziała czy sa inne sposoby. Odpowiedz

pawel 10 lata temu

Ale który laker jest skuteczniejszy? Odpowiedz

garot 10 lata temu

Ja się właśnie leczę, bo na basenie się zaraziłem. Lekarz mi powiedział, że jest dobra skuteczność. Mega profeska :) Odpowiedz

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Grzybica paznokci - usuwanie laserem

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…