Powieka pokryta jest cienką, delikatną skórą, przez co objawy starzenia są najszybciej widoczne w okolicy oczu. Gdy twarz zaczyna wyglądać na coraz bardziej zmęczoną, pacjenci zaczynają szukać różnych metod korekcji wyglądu powiek. Plastyka powieki górnej jest jedną z najczęściej stosowanych metod odmładzania twarzy, ponieważ pozwala na odzyskanie prawidłowego napięcia skóry i likwiduje powstałe zmarszczki.
Wskazania do plastyki powiek
W warunkach prawidłowych powieka chroni oko przed zanieczyszczeniami oraz zapewnia odpowiednie nawilżenie gałki ocznej. Zdarza się jednak, że struktura ta, zamiast pomagać - wręcz przeszkadza. Dzieje się tak wtedy, gdy powieka zaczyna nadmiernie opadać (np. na skutek procesów starzenia) i powoduje zmniejszenie zakresu pola widzenia - zazwyczaj dotyczy to głównie jego części obwodowej. W takim wypadku zabieg chirurgiczny sprawi, że znikną problemy, związane z jazdą samochodem, czytaniem czy też wykonywaniem innych czynności.
Poza zaburzeniami widzenia, powieka zbyt mocno nachodząca na oko może upośledzać zakładanie soczewek czy utrudniać noszenie okularów. Czasami występować może podrażnienie gałki ocznej, odczuwane m.in. jako pieczenie. Wiele osób borykających się z opadaniem powieki może (czasem nawet nieświadomie) napinać mięśnie odpowiedzialne za jej unoszenie – długotrwała aktywność tych struktur może skutkować występowaniem dyskomfortu. W przypadku opisanych sytuacji zabieg korygujący może pomóc w pozbyciu się występujących problemów.
Korekta powieki górnej wskazana bywa też w sytuacjach, gdy zaburzenia położenia tej struktury są następstwem wcześniej przebytych operacji (np. związanymi z leczeniem zaćmy) czy też po urazach okolicy oka.
Defekty w obrębie powiek mogą zaburzać wygląd twarzy, z tegoż to właśnie względu niektóre osoby decydują się na przebycie blefaroplastyki. Myślą o tym zazwyczaj te osoby, u których nadmierna ilość tkanek budujących te struktury sprawia, że okolica oczu wygląda na opuchniętą oraz zauważalne są oznaki starzenia się.
Blefaroplastyka powiek górnych - na czym polega
Tradycyjna blefaroplastyka powieki górnej polega na wykonaniu nacięć, poprzez które usuwa się się nadmiar skóry oraz tkanki tłuszczowej z okolicy oczu. Blizny, które pozostają po zabiegu, są ukryte w załamaniu powieki i po całkowitym wygojeniu nie są widoczne. W ostatnich latach dominuje trend usuwania mniejszej ilości tkanek, dzięki czemu twarz zyskuje młody, naturalny wygląd bez ryzyka, że przybierze ona zbyt ostre, nienaturalne rysy. Zabieg nie wymaga znieczulenia ogólnego, miejscowe podanie lidokainy oraz epinefryny zmniejsza krwawienie, a sam zastrzyk nie powoduje dużego bólu.
Powikłania po zabiegu chirurgicznej plastyki powiek są rzadkie, a brak satysfakcji z uzyskanych efektów z reguły wiąże się z nierealistycznymi oczekiwaniami pacjenta. Osiągnięte rezultaty są długotrwałe i widoczne nawet przez 15 lat. Ciągły rozwój medycyny i poszukiwania jak najmniej inwazyjnych metod zabiegowych przyczyniły się do odkrywania coraz to nowych zastosowań lasera. Jednym z nich jest możliwość przeprowadzenia laserowej korekty powiek. Jak przebiega taka procedura?
Zalety laserowej plastyki powiek
Chociaż skalpel jest uważany niemal za symbol chirurgii, jego miejsce w wielu przypadkach zajmuje bardziej precyzyjny laser. Po raz pierwszy został zastosowany w 1984 roku przez Bakera, co opisał na łamach czasopisma Ophthalomology. W przypadku zabiegów na tkankach miękkich, jak skóra i tkanka podskórna, laser ma znaczną przewagę nad klasycznym skalpelem, jak pisze lek. B. S. Biesman na witrynie Medscape. Laser łączy tak naprawdę trzy narzędzia chirurgiczne.
Po pierwsze, umożliwia wykonywanie precyzyjnych nacięć, pod drugie – tamuje krwawienie z małych naczyń, a większość z nich w regionie powiek jest cieńsza niż 0,5 mm. Ponadto, zastosowanie lasera umożliwia delikatne rozdzielanie, czyli preparowanie tkanek. Nie tylko operacja jest dzięki temu krótsza, ale również mniej krwawa – zatem, specjaliście łatwiej jest oglądać pole operacyjne. Dlatego laser CO2 w zabiegach plastyki powiek stanowi narzędzie niemal idealne, chociaż wiele zależy od doświadczenia operującego nim chirurga. Dla pacjenta oznacza to lepszy efekt estetyczny zabiegu, a także mniejsze uszkodzenie tkanek – czyli mniejszą opuchliznę, i szybsze gojenie się ran. W tym przypadku laserowa jak i chirurgiczna plastyka powiek jednak niewiele się różnią w kwestii ostatecznego rezultatu tych zabiegów.
- Laser, poza tym, że bywa wykorzystywany w miejsce skalpela, jest również wykorzystywany w małoinwazyjnych zabiegach upiększających, zupełnie różnych od klasycznych operacji chirurgicznej plastyki powiek
- Umożliwia precyzyjne usuwanie skóry warstwa po warstwie, co pozwala od razu spłycić powierzchowne zmarszczki
- W dłuższej perspektywie czasu laser pobudza produkcję kolagenu w skórze, co sprawia, że odzyskuje ona dawne napięcie
- Ponadto zmniejsza blizny, które mogą być pozostałością po zmianach trądzikowych w wieku młodzieńczy
Wykonywane w ten sposób zabiegi nazywa się "laserowym resurfacingiem skóry". Zabieg z użyciem Ultrapulse CO2 laser, jak piszą autorzy publikacji w Lasers in Medical Science ma wiele zalet: obrzęk utrzymuje się jedynie do 2 dni, a zaczerwienienie skóry do 4 dni od zabiegu. Poza zmniejszeniem oznak starzenia się, zaobserwowali również uniesienie linii brwi, która również z wiekiem obniża się wskutek utraty napięcia skóry.
Plastyka powiek górnych - efekty
Ponieważ potrzeby każdego pacjenta są indywidualne, bez konsultacji ze specjalistą chirurgii plastycznej lub medycyny estetycznej trudno jest ustalić, która metoda da najlepsze rezultaty. Dla doświadczonego lekarza wybranie tych pacjentów, którzy wymagają operacji, nie stanowi jednak problemu.
Nowe doniesienia sugerują, że klasyczne operacje powiek można łączyć z mniej inwazyjnymi technikami laserowymi. Skutkiem tego są mniejsze zmarszczki, a co za tym idzie młodszy wygląd, podaje The American Journal of Cosmetic Surgery. Dlatego rozważając wykonanie chirurgicznej czy laserowej korekcji powiek – warto zasięgnąć porady doświadczonego specjalisty.
Plastyka powiek górnych – cena
Odpowiedź na pytanie „laserowa czy chirurgiczna plastyka powiek górnych?” nie jest łatwa, i w każdym przypadku powinna podlegać indywidualnej ocenie. Kluczem do powodzenia zabiegu jest wybór odpowiedniego specjalisty, który ma doświadczenie w danym rodzaju zabiegu. Ceny blefaroplstyki chirurgicznej i laserowej są podobne i zazwyczaj zamykają się w przedziale 3 000 - 4 500 zł. Koszt zabiegu laserem frakcyjnym jest znacznie niższy i wynosi ok. 800 zł.
Źródła:
- Milind N. Naik et al., "Blepharoplasty: An Overview" (www.researchgate.net), Journal of Cutaneous and Aesthetic Surgery, 2009
- Mounir Bashour, "Ptosis Blepharoplasty Treatment & Management" (reference.medscape.com), Medscape
- Franck Marie Leclère 1, Justo Alcolea, Serge Mordon, Pascal Servell, Frédéric Kolb, Frank Unglaub, Mario A Trelles, "Long-term outcomes of laser assisted blepharoplasty for ptosis: about 104 procedures in 52 patients" (pubmed.ncbi.nlm.nih.gov), National Library of Medicine
No właśnie, gdzie w Białymstoku zrobić taki zabieg? Boję się skalpela, więc pomyślałam, że może laser...
Zabieg może i kosztowny ale myślę, że warto zaintesować żeby móc cieszyc sie swoim wyglądem a nie bac patrzeć w lustro tak ja miałam prze kilka lat. Koleżanka poleciła mi świetny gabinet Moja estetyka w Rzeszowie gdzie po kilku wizytach i dokładnym przeanalizowaniu za i przeciw zdecydowałam się i teraz mogę cieszyć się swoim wyglądem. Polecam
Zdecydowanie polecam laserową plastykę powiek. Ja wybrałam gabinet w Rzeszowie Moja estetyka gdzie Panie dokładnie opisały mi na czym polega cały zabieg i profesjonalnie mnie do niego przygotowały. Wszystko poszło bezproblemowo i już po tygodniu mogłam wrócić do codziennych obowiązków ciesząc się świetnym wyglądem.
Ja miałam bardzo duży problem z opadająca powieka, dlatego zdecydowałam się na zabieg plastyki powiek górnych. Jestem bardzo zadowolona z efektu. Oko jest bardziej otwarte, cała twarz prezentuje się znacznie lepiej i wygląda dużo młodziej.