Hemoroidy, zwane inaczej guzkami krwawniczymi lub żylakami odbytu, są niewielkimi strukturami anatomicznymi znajdującymi się wewnątrz odbytu. Schorzenie dotyka często osoby prowadzące siedzący tryb życia (bardzo często występują u zawodowych kierowców) oraz ludzi, którzy przekroczyli 50. rok życia. Zadaniem hemoroidów jest utrzymywanie szczelności odbytu, ale powiększone stają się przyczyną wielu dolegliwości bólowych i dyskomfortu. Do głównych czynników przyczyniających się do powstania hemoroidów należy ciąża (szczególnie poród siłami natury), sprzyja im także otyłość, niezdrowy tryb odżywiania, zaparcia, nadużywanie alkoholu i kawy oraz czynności zwiększające ciśnienie w jamie brzusznej, czyli m.in. dźwiganie ciężkich przedmiotów.
Objawy choroby hemoroidalnej to:
- świąd
- krew pojawiająca się przy oddawaniu stolca
- uczucie niecałkowitego wypróżnienia
- ból i wypadanie żylaków (w zaawansowanych stadiach schorzenia)
Nowoczesne metody leczenia hemoroidów
Współcześnie istnieje kilka metod leczenia hemoroidów, począwszy od klasycznego chirurgicznego usunięcia guzków, a skończywszy na małoinwazyjnych technikach zabiegowych. Do jednej z najnowocześniejszych metod leczenia żylaków odbytu należy laseroterapia, polegająca na naświetlaniu zmienionych chorobowo guzków krwawniczych za pomocą wprowadzonego do ich wnętrza światłowodu, zasilanego światłem lasera. Lasery w terapii leczenia hemoroidów wykorzystuje się od 1989 roku – właśnie wtedy przeprowadzono pierwszy zabieg usunięcia żylaków odbytu przy pomocy lasera CO2. Obecnie podczas leczenia hemoroidów stosuje się 2 rodzaje urządzeń: laser CO2 oraz laser neodymowo-yagowy (Nd:YAG). Działanie pierwszego systemu polega na odparowaniu zewnętrznych części guzka poza odbytem, natomiast laser Nd:YAG służy do wywołania fotokoagulacji u podstawy hemoroidu i spowodowania tym sposobem jego martwicy.
Laseroterapia w leczeniu hemoroidów
Przed wykonaniem zabiegu chirurg proktolog przeprowadza badanie USG Doppler, dzięki któremu może określić pozycję naczyń krwionośnych. W zależności od stopnia rozwoju choroby, zabieg z użyciem lasera określa się mianem HeLP (wykonywany przy leczeniu hemoroidów I i II stopnia) bądź LHP (polegający na usunięciu guzków w III i IV stopniu stadium rozwoju). Pierwsza technika należy do minimalnie inwazyjnych zabiegów i jest najprostszą spośród obecnie dostępnych metod leczenia żylaków odbytu. Procedurę z zastosowaniem lasera przeprowadza się w warunkach ambulatoryjnych – trwa ok. 15 minut i jest bezbolesna. Pacjent zostaje znieczulony miejscowo, a po zabiegu pozostaje na obserwacji przez ok. kwadrans, po czym może opuścić klinikę. Przy HeLP nie usuwa się tkanek, a jedynie zamyka tętniczki hemoroidalne bez konieczności stosowania klipsów lub nici. Zabieg polega na laserowej koagulacji odgałęzień tętnicy odbytniczej oraz częściowym obkurczeniu tkanek otaczających i śluzówki. Przepływ tętniczo-żylny zostaje zmieniony, dzięki czemu w ciągu kilku dni następuje wycofanie się hemoroidów. Już po tygodniu powiększone guzki krwawnicze powinny zniknąć bez śladu. Zaletą zabiegu przeprowadzonego tą metodą jest jego prostota i bezpieczeństwo, precyzja, minimalne ryzyko wystąpienia dyskomfortu po operacji oraz szybki powrót do normalnej aktywności.
Usuwanie hemoroidów laserem - metoda LHP
Technika LHP polega na obliteracji (zamknięciu) guzków krwawniczych od wewnątrz, bez uszkadzania zwieracza i śluzówki. W przypadku konieczności redukcji wypadających poduszek hemoroidalnych zabieg jest lepszym rozwiązaniem niż klasyczna operacja chirurgiczna – dolegliwości bólowe po laseroterapii są mniejsze, a czas rekonwalescencji krótszy. Procedura LHP wymaga tylko małego nakłucia guzka krwawniczego. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, w krótkim znieczuleniu ogólnym lub zewnątrzoponowym, przy użyciu światłowodu LHP, który emituje światło obwodowo. Podśluzówkowa emisja światła wywołuje kurczenie się masy hemoroidu, tkanka łączna odnawia się, „przyklejając” śluzówkę do leżących pod spodem tkanek, przez co niweluje się ryzyko ponownego wypadania guzka. Zabieg przywraca naturalną strukturę anatomiczną hemoroidu. Podczas przeprowadzania procedury LHP nie stosuje się cięć i nie ma potrzeby zszywania ran, więc proces leczenia jest szybki, a pacjenci mogą wrócić do normalnej aktywności w ciągu kilku dni. Prócz tego światło lasera jest na tyle precyzyjne, że lekarz wykonujący zabieg ma pełną kontrolę nad efektem tkankowym.
Źródła:
- Luigi Brusciano et al., "Postoperative discomfort and pain in the management of hemorrhoidal disease: laser hemorrhoidoplasty, a minimal invasive treatment of symptomatic hemorrhoids" (www.researchgate.net), 2019
- Paola De Nardi, P. Giamundo, "Intestinal obstruction following a hemorrhoid laser procedure (HeLP)" (www.researchgate.net), 2016
Laserowe leczenie żylaków odbytu zyskuje w ostatnim czasie coraz większą popularność. Nic więc dziwnego, że decyduje się na nie coraz większa część chorujących. Co prawda nie należy ono do najtańszych zabiegów, ale hemoroidy mogą być dla niektórych na tyle nieprzyjemnym schorzeniem, że wyleczenie ich jest sprawą priorytetową. Laserowa metoda leczenia żylaków odbytu jest ciągle udoskonalana co sprawia, że jest ona skuteczna i pomocna w leczeniu zarówno tych łagodniejszych przypadków chorobowych, jak i tych nieco poważniejszych.
Co za dziennikarz porównuje ceny u nas i zagranicą....
Nie jest tańsze. Zarobki za granica są kilkukrotnie wyższe.
Jeden zabieg 500zl,co to znaczy jeden zabieg?
no jeden z 5 :) czyli 2500zł całość :)_
Za granicą z tego co wiem są dochody o wiele wyższe niz u nas.