Laserowe leczenie inkontynencji

Inkontynencja, czyli nietrzymanie moczu, jest problemem powszechnym. Borykają się z nim głównie kobiety. Zastosowanie lasera stwarza nowe możliwości terapii oferując bezpieczny i nieinwazyjny zabieg uwalniający od tego wstydliwego problemu.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Ocenia się, że problem nietrzymania oczu dotyczy około 25% kobiet. Dla wielu z nich są to przejściowe dolegliwości np. po porodzie, natomiast stale z powodu inkontynencji cierpi 10-12% kobiet. U kobiet przeważa wysiłkowe nietrzymanie moczu. Polega ono na trudności w kontrolowaniu pęcherza moczowego, w wyniku których dochodzi do mimowolnego przeciekania moczu.

Do popuszczania dochodzi podczas zwiększenia ciśnienia w jamie brzusznej, czyli podczas wysiłku, kaszlu, śmiechu lub kichania. Osoby otyłe są bardziej narażone na te dolegliwości. Do nietrzymania moczu predestynują porody, przebyte urazy okolic intymnych, rozluźnienie tkanek miednicy mniejszej związane z wiekiem.

Nietrzymanie moczu - nieinwazyjne zabiegi laserem frakcyjnym

Leczenie inkontynencji z wykorzystaniem lasera ma wiele zalet. Zabieg jest nieinwazyjny, niebolesny i nie wymaga pobytu w szpitalu. Do leczenia laserowego kwalifikowane są kobiety z łagodnym lub umiarkowanym wysiłkowym lub mieszanym nietrzymaniem moczu. Zabieg IncontiLase wykonuje się przy użyciu lasera Er-YAG brytyjskiej firmy Fotona. W zabiegu MonaLisaTouch wykorzystuje się laser frakcyjny CO2 produkowany przez włoską firmę DEKA. Światło lasera penetruje tkanki, skraca włókna kolagenowe i stymuluje do wytwarzania nowego kolagenu i produkcji kwasu hialuronowego. Po zabiegu dochodzi obkurczania tkanek poddanych zabiegowi (pochwa, ujście cewki moczowej), co prowadzi do zmniejszenia kąta nachylenia cewki moczowej i przywraca kontrolę nad czynnościami fizjologicznymi.

2024/07/202/GIN
Nie odkładaj zdrowia na później
Kiedy ostatni
raz byłaś
u ginekologa?
Umów się na wizytę ginekologiczną ze zniżką i zadbaj o swoje zdrowie już dziś.
Laserowe leczenie inkontynencji nie wymaga specjalnego przygotowania pacjentki. Zabieg przeprowadzany jest ambulatoryjnie w warunkach gabinetu ginekologicznego. Średni czas trwania zabiegu wynosi 30 minut. Efekty zabiegu widoczne są najczęściej dopiero po miesiącu. U większości kobiet wystarczy jeden zabieg, u niektórych pacjentek wymaga on powtórzenia po około trzech miesiącach. U kobiet młodszych efekt jest bardziej trwały, a poprawa utrzymuje się przez wiele lat - najczęściej do następnego porodu, podczas którego dochodzi do ponownego rozciągnięcia włókien kolagenowych. U kobiet w wielu okołomenopauzalnym lub po menopauzie wynik leczenia zależny jest od dodatkowej farmakoterapii i fizykoterapii (ćwiczenie mięśni Kegla). Niemniej jednak badania kliniczne pokazują, że aż 94% kobiet po zabiegu odczuwa poprawę, a u 68% nietrzymanie moczu ustępuje całkowicie.

Zabieg laserowego leczenia inkontynencji można wykonać w wielu gabinetach ginekologicznych. Mogą go jednak przeprowadzać jedynie przeszkoleni i certyfikowani lekarze. Koszt zabiegu wynosi ok. 2 tysięcy zł.

Opracowanie nowoczesnych metod leczenia nietrzymania moczu z wykorzystaniem lasera stworzyło alternatywę dla skutecznych, ale obciążających zabiegów operacyjnych. Dzięki temu więcej kobiet decyduje się na wczesne rozpoczęcie leczenia, a problem inkontynencji przestaje być pomijany milczeniem.

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Laserowe leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…