Pocenie się to jeden z najważniejszych procesów służących termoregulacji, czyli utrzymaniu właściwej temperatury organizmu. Jego całkowite zablokowanie mogłoby w krótkim czasie doprowadzić do przegrzania organizmu i w skrajnych przypadkach nawet udaru cieplnego. Każdy człowiek posiada przeciętnie od 2 do 4 milionów gruczołów potowych, których intensywność pracy zależy od stanu zdrowia, aktywności fizycznej, pracy układu nerwowego i stylu życia.
O hiperhydrozie mówimy wtedy, gdy ilość wydzielanego potu, nawet w przypadku braku aktywności fizycznej, przekracza ilość niezbędną do utrzymania prawidłowej temperatury ciała. Nadmiernemu poceniu nierzadko towarzyszy uczucie zimna i drętwienia
Najczęstszą odmianą nadpotliwości jest odmiana idiopatyczna (samoistna), uwarunkowana genetycznie i dotykająca wielu członków rodziny. Jeżeli hiperhydroza pojawia się nagle, bardzo prawdopodobne jest, że jej przyczyną są zaburzenia hormonalne (nadczynności tarczycy), metaboliczne (cukrzyca, otyłość, nadwaga), neurologiczne albo infekcja wirusowa lub bakteryjna (malaria, gruźlica, AIDS). Może także powstać na skutek zatrucia.
Jeżeli rygorystyczne przestrzeganie zasad higieny, noszenie przewiewnych ubrań i stosowanie specjalistycznych dezodorantów ze zwiększoną zawartością chlorku glinu nie przynosi poprawy wskazane jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego usunięcia gruczołów potowych, co w większości przypadków definitywnie i długotrwale rozwiązuje problem.
Laserowe leczenie hiperhydrozy
Samoistna odmiana nadpotliwości dotyczy najczęściej jednej lub kilku okolic ciała a prawie w połowie wszystkich przypadków są to pachy. Jedną z metod radzenia sobie z tym problemem jest laserowe usunięcie gruczołów potowych, opracowane przez amerykańskiego lekarza, dr Edwina Ishoo z Boston Cosmetic Surgery Center i stosowana obecnie w klinikach na całym świecie.
Laseroterapia jest z powodzeniem stosowana w okolicach pach, ponieważ znajduje się tam wystarczająca ilość tkanki tłuszczowej, wraz z którą można usunąć zniszczone gruczoły.
Przed zabiegiem oceniana jest ilość, kolor i głębokość zmian skórnych, przebarwienia i wszelkiego rodzaju znamiona barwnikowe, a także indywidualna wrażliwość i reakcje skóry. Pacjenci zakwalifikowani do zabiegu zostają poddani próbie laserowej w celu optymalnego dobrania energii , by przy jak najmniejszej jej ilości uzyskać optymalny efekt.
Zabieg z użyciem lasera przypomina nieco liposukcję - jest wykonywany tym samym typem lasera neodymowo-yagowego (ND:Yag).
Poprzez nacięcia o długości 2-3 mm pod skórę wprowadzana jest końcówka światłowodu będącego tunelem dla światła lasera. Emitowana energia powoduje przegrzanie i zniszczenie wrażliwych na wysoką temperaturę gruczołów potowych w okolicach obu pach. Są one rozpuszczane a następnie odsysane za pomocą ssaka. Pacjent może odczuwać lekki dyskomfort, ale przeprowadzany z znieczuleniu miejscowym zabieg nie jest bolesny.
Procedura prowadzi do całkowitego zniszczenia gruczołów potowych w operowanym rejonie, przez co nie wywołuje zwiększonej potliwości w innych rejonach ciała. W odróżnieniu od terapii z użyciem toksyny botulinowej - wystarczy jeden zabieg laserowy by całkowicie zlikwidować dolegliwość.
Według lekarzy wykonujących zabiegi laserowa redukcja gruczołów potowych to bezpieczna metoda o wysokiej, sięgającej 95% skuteczności.
Nie zaobserwowano występowania po poważniejszych komplikacji pozabiegowych a jedynie niewielkie obrzęki utrzymujące się około tygodnia oraz przejściowe zmniejszenie czucia. Po ok. 2 tygodniach można wrócić do normalnej aktywności.
Koszt laserowej terapii nadpotliwości pach w prywatnej placówce medycznej oscyluje w przedziale 3-6 tys. zł (Euroklinika dr Wielgusa w Katowicach, Centrum Medycyny Estetycznej i Laseroterapii „Bellazone” w Częstochowie).