Nietrzymanie moczu w ciaży i po porodzie

Okres ciąży, jak również sam poród, to czynniki sprzyjające występowaniu nietrzymania moczu. Kobiety dotknięte tym problemem często odczuwają z jego powodu skrępowanie. To właśnie wstyd sprawia, że panie unikają wizyty u lekarza. Przełamanie lęku może jednak przynieść nieocenione korzyści, ponieważ współcześnie dostępne są małoinwazyjne i bezpieczne sposoby leczenia nietrzymania moczu, które zapewniają satysfakcjonujące rezultaty.

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

U przyszłych mam rozwijający się płód powoduje ucisk na pęcherz moczowy, przez co może dochodzić do pojawiania się popuszczania moczu w ciąży. Stan ten jest przejściowy, jednak zdarza się, że inkontynencja powstaje również na skutek porodu. Przechodzenie noworodka przez kanał rodny, szczególnie jeżeli dziecko jest duże, może bowiem spowodować uszkodzenie struktur przepony moczowo-płciowej oraz innych elementów, zaangażowanych w proces oddawania moczu. 

Nietrzymanie moczu a ciąża

O ile nietrzymanie moczu w ciąży w wielu przypadkach ustępuje po rozwiązaniu, zdarza się również, że problem ten pozostaje. Dotyczy to zwłaszcza kobiet, które rodziły wielokrotnie, lub których dzieci miały dużą masę urodzeniową. Jeśli więc problemy z oddawaniem moczu w ciąży nie ustąpią w ciągu 6. tygodni od dnia porodu, warto zgłosić się do lekarza.

2024/07/203/GIN
Porozmiawiaj z lekarzem
Czy antykoncepcja,
którą przyjmujesz
wciąż jest dla
Ciebie odpowiednia?

Pomocną rolę w uporaniu się z problemem z trzymaniem moczu po porodzie mogą odgrywać ćwiczenia mięśni Kegal oraz unikanie picia napojów moczopędnych. Metody te nie zawsze jednak przynoszą oczekiwane rezultaty, dlatego zdarza się, że pacjentki szukają alternatywnych rozwiązań.

Nietrzymanie moczu po porodzie - zabieg laserowy

Laserowe leczenie nietrzymania moczu po porodzie polega na naświetlaniu okolic zwieracza cewki moczowej. Wielokrotne, punktowe poddawanie działaniu lasera wymienionego obszaru doprowadza do wzmocnienia struktur zaangażowanych w wydalanie moczu. Osiągane jest to dzięki włóknom kolagenowym, które pod wpływem ciepła ulegają pobudzeniu do reorganizacji, a co więcej, nasilana jest też synteza nowych postaci tych białek. Wymienione zjawiska doprowadzają do wzrostu wytrzymałości przepony moczowo-płciowej oraz zwiększenia napięcia zwieracza cewki moczowej.

Warto wiedzieć: laserowe leczenie nietrzymania moczu to procedura małoinwazyjna, a bezpośrednio po niej pacjentka może wrócić do domu.

Dolegliwości bólowe w trakcie terapii są rzadko spotykane, częściej pojawia się odczucie pieczenia czy lekkiego dyskomfortu. Uważa się, że do uzyskania pełnego efektu wystarczają 2-3 sesje terapeutyczne. Jeden zabieg zajmuje około 30 minut.

Do jakiego lekarza udać się z nietrzymaniem moczu po porodzie?

U kobiet po porodzie najczęściej występuje wysiłkowe nietrzymanie moczu, które wiąże się z mimowolnymi mikcjami w trakcie m.in. śmiechu, kaszlu czy kichania. Leczenie tej postaci zaburzenia zostało poddane ocenie przez autorów pracy "Novel Minimally Invasive VSP Er:YAG Laser Treatments in Gynaecology", opublikowanej w Journal of The Laser and Health Academy. 115 pacjentek leczonych było laserem IncontiLase firmy Fotona. Odsetek wyleczeń uzyskanych dzięki tej terapii sięgał od prawie 90 do 97%, a na różnice wpływał stopień ciężkości wysiłkowego nietrzymania moczu występującego u pacjentek.

Nietrzymanie moczu po ciąży i porodzie to dolegliwość znacznie uprzykrzająca życie, ale możliwa do wyleczenia. Objawy mogą nie tylko zaburzać odczuwanie radości z macierzyństwa, ale i sprzyjać występowaniu zakażeń układu moczowego na skutek utrudnionego utrzymania właściwej higieny miejsc intymnych. Pomoc uzyskać można u lekarza rodzinnego, ginekologa czy w gabinecie medycyny estetycznej - do tego ostatniego kierować mogą się te pacjentki, które rozważają laserowe leczenie nietrzymania moczu.

Źródła:

Inne przydatne linki


Skomentuj ten artykuł

Komentarze (1)

Ekspert TENA Lady 8 lata temu

Warto dodać, że dla prawidłowego utrzymywania higieny intymnej ważne jest korzystanie ze specjalistycznych wkładek, dedykowanych kobietom z NTM. Są to cienkie, ale bardzo chłonne wkładki, które oprócz zapewnienia pacjetce poczucia suchości i komfortu, zapobiegają również powstawaniu nieprzyjemnego zapachu. Łącząc używanie wkładek ze szczególną dbałością o higienę intymną, możemy nieomal całkowicie wykluczyć ryzyko infekcji, a co za tym idzie - nieprzyjemnych powikłań. Można kupić je w drogeriach, aptekach oraz w sklepach internetowych. Odpowiedz

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Laserowe leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…