Laserowe leczenie trądziku – efektywność i przebieg zabiegu

Leczenie trądziku wymaga indywidualnego doboru planowanej terapii. Czasami wystarczająca okazuje się farmakoterapia, a w wybranych przypadkach niezbędne jest wdrożenie innych sposobów na pozbycie się tej uporczywej przypadłości. Uznaje się, że jedną z najlepszych metod usuwania trądziku jest laseroterapia. Polega ona na oddziaływaniu na skórę wiązką laserową, która likwiduje stany zapalne i niszczy w ten sposób skupiska bakterii w ujściach gruczołów łojowych. W rezultacie dochodzi do ograniczenia produkcji sebum oraz do ogólnej poprawy wyglądu skóry. Co ważne, jest to metoda bezpieczna i skuteczna. Istnieje tylko kilka przeciwwskazań uniemożliwiających podjęcie takiej kuracji.

Data aktualizacji
Czas czytania
4 min.

Jakie są przyczyny trądziku?

Trądzik, w zależności od rodzaju, może mieć m.in. podłoże hormonalne – dotyczy to w szczególności młodych osób, u których problem ten znika nierzadko samoistnie. Trądzik może również wynikać z genetyki, zachodzących w organizmie procesów immunologicznych, nieodpowiedniej diety, zaburzenia procesu rogowacenia czy braku odpowiedniej higieny. Przyczyną jego powstawania mogą być również niedobory w organizmie oraz przyjmowanie niektórych leków czy obecność wybranych chorób.

Czy warto leczyć trądzik laserem?

Laserowe leczenie trądzik wykazuje dużą skuteczność, natomiast istotne jest to, z jakim dokładnie rodzajem zmian skórnych boryka się dany pacjent. Wiązka światła laserowego jest wysyłana w głębokie warstwy skóry, gdzie oddziałuje na wielu różnych płaszczyznach. W rezultacie dochodzi do wywołania szeregu efektów terapeutycznych, a w tym do zredukowania blizn i przebarwień. Następuje wówczas:

  • odkażenie skóry,
  • zmniejszenie wydzielania sebum,
  • zlikwidowanie bakterii przyczyniających się do powstawania trądziku,
  • zmniejszenie rozszerzonych porów i wygładzenie skóry,
  • zwiększenie produkcji kolagenu,
  • zniwelowanie blizn potrądzikowych.

Warto wiedzieć: Laseroterapia nie tylko pomaga wyleczyć trądzik, ale i spłyca delikatnie zmarszczki i poprawia ogólną kondycję skóry.

A dlaczego leczenie trądziku za pomocą lasera lub innych dostępnych metod jest tak istotne? Brak terapii może doprowadzić do trwałych zmian skórnych, takich jak blizny i przebarwienia. Należy mieć przy tym na uwadze, że przypadłość ta często powraca, nawet po leczeniu zakończonym sukcesem. Dlatego tak ważny jest dobór odpowiedniej metody i stała kontrola specjalisty – dermatologa czy kosmetologa. Istotne przy tym, by zastosować kompleksowe leczenie, uwzględniające wszystkie potrzeby danej skóry.

Ważne: Leczenie trądziku opiera się przede wszystkim na ograniczeniu produkcji sebum, likwidacji bakterii wywołujących zmiany skórne oraz na eliminacji czopów blokujących ujścia gruczołów łojowych.

Dla kogo jest zabieg laserowego usuwania trądziku?

Metoda laserowego leczenia trądziku przeznaczona jest dla osób borykających się zarówno z trądzikiem młodzieńczym, jak i trądzikiem grudkowym, torbielowatym, różowatym i cywilizacyjnym. I w zależności właśnie o rodzaju zmian skórnych laser może działać na różne sposoby. Przykładowo – w przypadku trądziku różowatego, dla którego typowe są zaczerwienienia, tłusta cera i ewentualnie wypryski, laser oddziałuje na jego przyczynę. Na skutek terapii dochodzi do zamknięcia i obkurczenia naczynek krwionośnych, a tym samym do redukcji zaczerwienień. Laser może również zlikwidować bakterie odpowiedzialne za istniejące stany zapalne.

Pamiętaj: Laserowe leczenie trądziku polecane jest osobom borykającym się zarówno z trądzikiem, jak i stanami zapalnymi, ropniami i rumieniem skóry.

Jakie są wskazania do laserowego leczenia trądziku?

  • Trądzik grudkowy
  • Trądzik torbielowaty
  • Trądzik różowaty
  • Trądzik cywilizacyjny
  • Trądzik pospolity, tzw. młodzieńczy

Uwaga: Laseroterapia jest szczególnie skuteczna w przypadku trądziku różowatego.

Laserowe usuwanie trądziku – przeciwwskazania do zabiegu

  • Ciąża
  • Aktywne stany zapalne na skórze
  • Cukrzyca
  • Stosowanie leków sterydowych
  • Świeża opalenizna
  • Stosowanie kosmetyków z witaminą A
  • Epilepsja
  • Łuszczyca
  • Rozrusznik serca
  • AZS (atopowe zapalenie skóry)
  • Bielactwo
  • Stosowanie leków fotouczulających
  • Stosowanie ziół światłouczulających (np. nagietka, rumianku, dziurawca)
  • Choroba nowotworowa

Jaki laser jest wykorzystywany w leczeniu trądziku?

W gabinetach medycyny estetycznej w leczeniu pacjentów z trądzikiem wykorzystywany jest przede wszystkim laser frakcyjny CO2 oraz światło IPL. W przypadku pierwszej z wymienionych metod precyzyjnie dobrana wiązka lasera niszczy bakterie odpowiedzialne za rozwój trądziku. Światło dociera do głębszych warstw skóry, zabezpieczając przy tym zdrową tkankę. Efekt zabiegu zauważalny jest już po pierwszej sesji.

Również światło IPL, znacznie bardziej powszechne w leczeniu trądziku, pozwala na uzyskanie poprawy wyglądu skóry już po pierwszym zabiegu. Należy natomiast podkreślić jedną, bardzo ważną kwestię. Naświetlanie IPL jest czasami błędnie włączane  trądziku, to nie należy łączyć tego zabiegu bezpośrednio z działaniem lasera.

Uwaga: Laser frakcyjny CO2 jest szczególnie polecany w przypadku zmarszczek i przebarwień skóry, natomiast sprawdza się również u pacjentów borykających się z trądzikiem.

Czy wiesz, że: Zastosowanie lasera frakcyjnego jest obecnie najskuteczniejszą i najmniej inwazyjną metodą leczenia blizn i przebarwień potrądzikowych.

Jak się przygotować do takiego zabiegu leczenia trądziku?

Zaleca się, by na 4 tygodnie przed zabiegiem unikać opalania skóry, a na 3 tygodnie przed wizytą odstawić leki i zioła fotouczulające. 2 tygodnie wcześniej należy też zrezygnować z peelingów i innych czynności złuszczających skórę. Ponadto około tydzień przed sesją należy unikać intensywnych ćwiczeń, a na dobę przed nią pacjent powinien powstrzymać się od spożywania alkoholu.

Pamiętaj: Laseroterapię zawsze należy rozpocząć od konsultacji, w trakcie której omówione zostaną szczegóły planowanego zabiegu i, co istotne, wykluczone zostaną przeciwwskazania do jego przeprowadzenia.

Na czym polega laserowe leczenie trądziku?

Jedna sesja trwa ok. 15–30 minut. Zabieg nie powoduje dolegliwości bólowych, w związku z czym nie ma potrzeby stosowania znieczulenia. Kosmetolog kieruje wiązki lasera na wybrany obszar skóry, po czy dochodzi w niej do mikrouszkodzeń wywołujących proces regeneracji i odbudowy włókien kolagenowych. Efektem przedostania się światła lasera w głąb skóry jest także normalizacja pracy gruczołów łojowych. Warto przy tym zaznaczyć, że bezpośrednio po zabiegu pacjent może wrócić do normalnej aktywności – pamiętając przy tym o konkretnych zaleceniach pozabiegowych, które zostały mu przedstawione w trakcie spotkania ze specjalistą.

Uwaga: Bezpośrednio przed zabiegiem należy zmyć makijaż i nie nakładać na skórę żadnych kosmetyków.

Laserowe leczenie trądziku – ile zabiegów?

Aby uzyskać oczekiwane efekty w postaci redukcji zmian trądzikowych, zmniejszenia porów i wygładzenia skóry zazwyczaj potrzebne jest przeprowadzenie serii zabiegów. Liczba zabiegów laseroterapii jest ustalana w zależności od obszaru oraz stopnia nasilenia zmian trądzikowych. W lekkich postaciach trądziku wystarczająca może okazać się jedna wizyta w gabinecie specjalisty. Cięższe postacie wymagają najczęściej większej liczby wizyt, zwykle od 2 do 5.

Źródła:

  • Burdzy D., Ozga D., Kosydar-Bochenek J., Burdzy K., Lewandowski B., "Zastosowanie laserów w terapii wybranych problemów skórnych. Przegląd metod", Kosmetologia Estetyczna, 6,6, 645-652, 2017
  • Czyż P., Kaszuba A., Pastuszka M., Podgórna K., Tazbir M., "Rola laseroterapii w dermatologii – aspekty kliniczne, „Acta Clinica of Morphologica” 2012, 15(2), s. 36–39.", Acta Clinica of Morphologica, 15(2), 36-39, 2012
  • Dubielecka M., "Zastosowanie laseroterapii i intensywnego pulsacyjnego światła w wybranych problemach dermatologicznych i kosmetycznych", Kosmetologia Estetyczna, 3, 8, 383-389, 2019
  • Malinowska S., Mlosek R.K.,, "Lasery i IPL – źródła światła stosowane w gabinetach kosmetologicznych i medycyny estetycznej", Kosmetologia Estetyczna, 5(5), 541, 2016

Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Leczenie trądziku

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…