Opracowany w amerykańskiej firmie AT&T Bell Laboratories w latach sześćdziesiątych XX w. laser CO2 jest obecnie urządzeniem bez którego coraz trudniej wyobrazić sobie nowoczesną chirurgię oraz dermatologię estetyczną.
Znajduje on zwłaszcza zastosowanie w usuwaniu szerokiej gamy zmian skórnych o różnego pochodzenia (etiologii) a do głównych zalet jego użycia zaliczyć można szybkość gojenia się ran pozabiegowych, brak krwawienia w trakcie zabiegu i dobry efekt estetyczny.
Skupiona energia promieni lasera jest w minimalnym stopniu przenoszona do tkanek otaczających, warunkując tym samym działanie lasera jedynie w miejscu przyłożenia głowicy. Emitowana energia cieplna powoduje jednocześnie sterylizację pola operacyjnego, zapobiegając rozwojowi pozabiegowych infekcji, jak również prowadzi do koagulacji drobnych naczyń krwionośnych, co z kolei zmniejsza ryzyko krwawienia śródoperacyjnego. Nowoczesne lasery CO2, emitujące wiązkę światła o długości fali 10600 nm, wyposażone są również w funkcję pracy w trybie impulsowym, o czasie trwania pojedynczego impulsu mierzonym w mikro- i nanosekundach. Dzięki temu nie występuje uszkodzenie termiczne otaczających tkanek.
Za pomocą lasera CO2 możliwe jest usunięcie m.in. takich zmian jak:
- włókniaki;
- naczyniaki rubinowe;
- brodawki wirusowe (kurzajki);
- brodawki narządów płciowych (kłykciny kończyste);
- znamiona skórne (znamiona dermalne);
- blizny potrądzikowe, powypadkowe i brodawki łojotokowe.
Jak wygląda zabieg usuwania zmian skórnych laserem?
Laserowe zabiegi usuwania zmian skórnych są wykonywane w znieczuleniu miejscowym i trwają od kilku do kilkudziesięciu minut (czas trwania uzależniony jest od ilości zmian, które chcemy usunąć). W niektórych przypadkach technologia aparatury umożliwia przeprowadzenie zabiegu bez konieczności zastosowania znieczulenia. Przeznaczone do usunięcia zmiany są bezkrwawo odparowanie wiązką światła laserowego - w zależności od głębokości i wielkości zmiany chorobowej zabieg może być wykonywane przy użyciu różnych trybów pracy lasera (normalpuls, superpuls lub ultrapuls). Miejsce po odparowaniu następnego dnia pokrywa się powierzchownym brązowym strupkiem. Proces całkowitego gojenia trwa ok. 3-4 tygodni. W przypadku większych ran zalecane jest założenia plastra opatrunkowego przepuszczajacego powietrze. Bezpośrednio po wygojeniu ranek nie należy opalać w tych miejscach skóry ze względu na ryzyko przebarwień świeżo utworzonego naskórka.
Zabiegi z użyciem lasera CO2 pozwalają na dużą precyzję działania. Najczęściej zmiana skórna jest usuwana w całości, jednak w przypadku zmian pochodzenia wirusowego terapia zazwyczaj wymaga powtórzenia. W trakcie wykonywania procedury najczęściej rana nie krwawi, natomiast w okresie rekonwalescencji dolegliwości bólowe i obrzęk tkanek są minimalne.