Krocze (łac. perineum) to u kobiet obszar zlokalizowany pomiędzy tylną częścią warg sromowych a przednią częścią okolicy odbytniczej. Zmiany bliznowate w jego obrębie mogą być spowodowane urazami, porodem (zwłaszcza wielokrotnymi, gdy kobieta rodziła siłami natury, czasami konieczne bywa wykonanie nacięcia okolic krocza), stanami zapalnymi okolicznej skóry. Nie tylko pogarszają one estetykę tej okolicy ciała, ponadto mogą powodować dolegliwości bólowe oraz zmniejszenie satysfakcji z pożycia seksualnego, wynikające zarówno z odczuwania zawstydzenia, jak i odczuwanego dyskomfortu.
Pozbyć się blizn można na kilka sposobów, stosując odpowiednie preparaty farmakologiczne (substancje zwiększające odnowę naskórka), poprzez metody chirurgiczne, jak również przy użyciu urządzeń laserowych. Te ostatnie są preferowane przez pacjentki ze względu na czas trwania zabiegu, jego inwazyjność i sposób przeprowadzania.
Działanie lasera wykorzystywane w redukcji blizn okolicy krocza
Wyróżnia się kilka technik laserowych używanych w redukcji blizn. Pierwsza związana jest z usunięciem nieprawidłowych komórek tworzących zmianę. Laser w tym przypadku nie tylko usuwa wspomniane struktury, ale dociera też do głębiej położnych warstw skóry, skutkując jej wzmocnieniem i wygładzeniem, a także nasileniem procesu syntezy włókien odpowiedzialnych za jędrność i elastyczność tkanek. Pacjent podlega znieczuleniu miejscowemu. Sam zabieg trwa w okolicach jednej do dwóch godzin. Istnieją dwa typy maszyn stosowanych przy tym sposobie leczenia:
- laser CO2: używany głównie do bardziej rozległych i głębokich blizn;
- laser Erbium: YAG: forma wykorzystująca energię o mniejszym natężeniu, bardziej nadająca się do leczenia zmian powierzchownych.
Czas rekonwalescencji jest różny, zależy od siły użytego lasera, waha się pomiędzy tygodniem do dwóch. Przeprowadzenie zabiegu nie wymaga pozostawania w szpitalu.
Trochę inaczej przebiega proces frakcjonowania. W tej sytuacji energia o stosunkowo małym natężeniu jest kierowana na poszczególne fragmenty blizny, powoduje usunięcie niewielkich ilości komórek i powstaje duża ilość mikrodołeczków, otoczonych przez zdrową, właściwie zbudowaną skórę. Pobudza to prawidłowe komórki do namnażania i produkcji kolagenu, dzięki czemu po pewnym czasie efekt staje się widoczny. Również przeprowadza się ten zabieg w znieczuleniu miejscowym, choć czasami nawet ono nie jest niezbędne. Ze względu na bardzo małą inwazyjność, proces dochodzenia do siebie jest bardzo krótki. Często występuje konieczność powtórzenia zabiegu dla uzyskania jego maksymalnej skuteczności, zalecany jest w przypadku blizn o niewielkim rozmiarze. Do przeciwwskazań dla użycia tej metody należą ciąża, ogólnoustrojowe infekcje czy obecność na skórze zmian sączących.
Lasery wykorzystujące podczerwień (zwane również nieablacyjnymi) stanowią trzecią opcję terapeutyczną. Ich działanie wynika z docierania energii do głębokich warstw skóry. Tam pobudzeniu do rozmnażania ulegają keratynocyty (komórki naskórka), nasilona staje się synteza kolagenu, powstają nowe naczynia krwionośne; dzięki tym procesom komórki bliznowate zostają zastąpione prawidłowymi. Spośród wymienionych ta technika trwa najkrócej, nawet 15-30 minut.
Zastosowanie systemu chłodzącego pozwala na wykonywanie procedury bez jakiegokolwiek znieczulenia. Od razu po wyjściu z gabinetu lekarskiego można powrócić do codziennej aktywności, co jest wynikiem tego, że naskórek przy użyciu tej techniki nie podlega procesom złuszczenia. Jedyne co może wystąpić to przemijające (trwające 1-2 dni) zaczerwienienie czy lekki obrzęk. Do pojawienia się pełnego efektu należy odczekać pewien okres, ponieważ procesom regeneracyjnym niezbędny jest czas. Nie można wykonać zabiegu podczas miesiączki, przy istnieniu zapalnych zmian skórnych oraz w ciąży i w okresie karmienia piersią.
Leczeniem opisanymi sposobami zajmują się zwykle specjaliści z obrębu dermatologii estetycznej.
_________
Opracowano na podstawie: practicalpainmanagment.com; everydayhealth.com;
L.Block, A.Gosain, T.W.King, Emerging Therapies for Scar Prevention, Advances in wound care, 2015