Przebarwienia skóry – przyczyny i najczęstsze rodzaje
Piękna skóra pozbawiona skaz, przebarwień i innych defektów kosmetycznych jest marzeniem wielu kobiet. Ale nie tylko ich – również mężczyźni przywiązują coraz większą uwagę do perfekcyjnego wyglądu. Nieestetyczne przebarwienia (zwłaszcza te występujące na twarzy, czyli obszarze, na którym przykuwają wzrok rozmówców) są dla dotkniętych nimi ludzi źródłem wielu kompleksów. Z badań przeprowadzonych przez firmę Olay wynika, że z przebarwieniami zmaga się 48% Polek. Problemy skórne dotyczą 30% kobiet, które ukończyły 30 lat, natomiast po przekroczeniu 90. roku życia cierpi na nie aż 90% kobiet.
Jakie czynniki wpływają na powstawanie przebarwień?
U 30-latek przebarwienia i zmiany barwnikowe są nierzadko rezultatem łączenia opalania się ze stosowaniem leków, takich jak pigułki antykoncepcyjne, lub niektórych kosmetyków (szczególnie tych, w których składzie znajdują się kwasy owocowe). Mogą pojawić się na policzkach, czole i nosie, a także na dekolcie, dłoniach i innych częściach ciała.
Najczęstsze rodzaje zmian barwnikowych
Do najczęściej występujących zmian skórnych należą przebarwienia posłoneczne, piegi, ostuda i plamy wątrobowe starcze oraz przebarwienia potrądzikowe. Nieefektowne zmiany skórne mogą powstać na skutek ciąży, zapalenia przydatków, nadczynności tarczycy, a także z powodu schorzeń wątroby i niewydolności nadnerczy.
Laserowe usuwanie przebarwień – jak działa ta metoda?
Według wielu lekarzy tylko 13% przebarwień jest związanych z procesem starzenia się skóry, a 63% plam powstaje pod wpływem słońca lub zbyt intensywnego opalania w solarium. Rodzaj przebarwienia można precyzyjnie określić poprzez analizę stanu skóry oświetlonej lampą Wood'a. Po ustaleniu typu zmiany można przeprowadzić zabieg usunięcia jej.
Wprowadzenie do laserowego usuwania zmian barwnikowych
Współcześnie istnieje kilka metod niwelowania takich defektów kosmetycznych, a jednym z nich jest procedura z zastosowaniem lasera. Polega na podgrzaniu komórek zawierających barwnik, co w efekcie powoduje ich zniszczenie. Według lekarzy specjalizujących się w tego zabiegach najlepsze rezultaty uzyskuje się, wykorzystując lasery Ng:Yag, rubinowe, a także systemy IPL. Nierzadko terapia wymaga przeprowadzenia kilku sesji z użyciem lasera.
Przeciwwskazania do zabiegu laserowego
Do głównych przeciwwskazań dla laserowego zabiegu usunięcia zmiany należą:
- ciąża,
- okres karmienia piersią,
- cukrzyca,
- opryszczka,
- aktywna infekcja skóry.
Nie należy przechodzić tej procedury również w przypadku, gdy posiada się świeżą opaleniznę bądź jest się chorym na atopowe zapalenie skóry, łuszczycę lub bielactwo.
Na kilka dni przed planowanym zabiegiem nie wolno wykonywać peelingów chemicznych ani poddawać się mikrodermabrazji. Należy unikać stosowania leków (dotyczy to szczególnie środków antydepresyjnych i antybiotyków) oraz ziół światłouczulających, takich jak skrzyp, nagietek i dziurawiec.
Przebieg zabiegu laserowego

Podczas konsultacji lekarz dermatolog dobiera właściwe parametry lasera frakcyjnego tak, by dostosować je do umiejscowienia oraz rodzaju schorzenia skóry. Sama procedura nie jest zbytnio skomplikowana ani bolesna – w czasie usuwania zmiany pacjent może jedynie odczuwać dyskomfort w postaci delikatnych ukłuć lub wzmożonego ciepła. Osobom szczególnie wrażliwym na ból proponuje się znieczulenie miejscowe pod postacią kremu Emla. Inną formą znieczulenia, jaka może być stosowana podczas zabiegu, jest nowoczesny system chłodzenia (Technologia Advanced Contact Cooling), dzięki któremu pacjent przechodzi procedurę komfortowo.
Efekty i pielęgnacja po zabiegu
Zabieg laserowego usuwania przebarwień i zmian barwnikowych polega na naświetlaniu obszaru skóry intensywnym źródłem światła żółtego. Zawarta w skórze melatonina wybiórczo je pochłania, co w konsekwencji wywołuje podgrzanie komórek zawierających barwnik. W dalszym etapie procedury komórki zostają zniszczone, a same przebarwienia w ciągu kilku godzin po zabiegu nabierają ciemniejszej barwy.
Już następnego dnia rozpoczyna się proces złuszczenia zewnętrznej warstwy skóry i trwa przez około 2 tygodnie. Przez kilka dni po zabiegu nie należy stosować na skórę środków wysuszających i drażniących.
W ciągu 3-7 dni ściemnienie obszaru zabiegowego powinno ustąpić – kończy się wtedy proces złuszczania naskórka, co prowadzi w efekcie do zniknięcia przebarwienia. Należy pamiętać o zasadzie ścisłej ochrony skóry przed światłem słonecznym. Przez okres ok. miesiąca po zabiegu zaleca się pacjentom korzystanie z filtrów o współczynniku protekcji SPF 50, a także stosowanie kilka razy dziennie środków typu Panthenol, Alantan, Solcoseryl i Bepanthen.
Laserowe usuwanie przebarwień – ceny zabiegów
Lasery zawitały do wielu polskich klinik. Nie brakuje ośrodków, w których znajduje się kilka systemów laserowych różnego przeznaczenia – zarówno do usuwania przebarwień, jak i depilacji czy leczenia schorzeń typu niewydolność żylna bądź hemoroidy. Innowacyjna laseroterapia cieszy się rosnącym zainteresowaniem pacjentów chcących szybko pozbyć się defektów estetycznych skóry, a krajowe placówki wychodzą naprzeciw ich oczekiwaniom.
Ceny laserowych zabiegów usuwania przebarwień i zmian barwnikowych są zróżnicowane w zależności od renomy danego ośrodka i regionu, w którym się znajduje.
Do Polski na laseropwe zabiegi

Według badania zorganizowanego przez TNS OBOP na zlecenie firm Croma i WellDerm zabiegi polegające na usuwaniu przebarwień są w naszym kraju jednymi z najczęściej wybieranych procedur z zakresu medycyny estetycznej. Poddało się im 17% ankietowanych, a 23% planuje skorzystać z nich w przyszłości. Jednym z powodów zainteresowania tego typu zabiegami jest stale rosnąca popularność medycyny estetycznej. Można ją łatwo zauważyć po szybko zwiększającej się liczbie pacjentów gabinetów oferujących zabiegi upiększające i regenerujące skórę.
Według różnych szacunków rocznie na zabiegi estetyczne wydaje się w Polsce nawet 4 mld zł. Niegdyś usuwanie przebarwień wymagało złożonych procedur medycznych lub ograniczenia się do stosowania kremów, dziś do metod leczenia dołączyła cechująca się dużą skutecznością laseroterapia.
Z oferty polskich klinik coraz chętniej korzystają również obcokrajowcy. Nawet leczenie złożone z kilku sesji jest o wiele bardziej korzystne cenowo u nas niż np. w Wielkiej Brytanii, Niemczech czy USA. Nowoczesne systemy laserowe stanowiące wyposażenie polskich gabinetów, certyfikaty potwierdzające umiejętności lekarzy oraz ich profesjonalizm to kolejne atuty, przyciągające do naszego kraju kolejnych turystów medycznych.
Źródła:
- Tanzi, E. L., Lupton, J. R., Alster, T. S., "Lasers in Dermatology: Four Decades of Progress.", Journal of the American Academy of Dermatology, 49(1), 1-31, 2003
- Różańska, A., Markiewicz, A., "Ochrona skóry po zabiegach laserowych – przegląd dostępnych preparatów.", Dermatologia Estetyczna i Chirurgiczna, 14(3), 145-152, 2022
- Nouri, K., "Lasers in Dermatology and Medicine. Springer.", Springer., 2018
- Goldman, M. P., Fitzpatrick, R. E., "Cutaneous Laser Surgery: The Art and Science of Selective Photothermolysis.", Mosby, 2000
Hej ja polecam zabieg Plasmag. Sama do niedawna nawet nie słyszałam o czymś takim, dowiedziałam się dopiero chidzac na exillisa do bonarki do vesuny. Pokazalam pani Agnieszce moje przebarwienia na dekolcie i poleciła mi właśnie ten sprzet. Jestem dopiero 2 tygodnie po zabiegu a podobno efekty największe są do miesiąca ale na pewno zeszła już spora cześć. Myśle ze trzeba będzie powtórzyć zabieg ale na razie nie mam pieniążków Wiec to co jest zdecydowanie mnie cieszy. pierwszy tydzień nosiłam bluzki bez dekoltu bo miałam duże strupki ( mam delikatna skore ) i mocne zaczerwienienie i niestety zabieg bolal ale myśle ze jak na jeden zabieg jest póki co fajny efekt. Będę pisać jak po miesiacu czy coś Gorzej czy lepiejj
Renka77 , Hej , mam również tam sam problem co ty i borykam się z przebarwieniami na dekolcie . Chciałam się zapyatć czy widzisz efekty i czy polecasz ten zabieg
Przebarwienia to bardzo uporczywy problem, a pozbywanie się ich w domowym zaciszu rzadko daje jakiekolwiek efekty. Dlatego warto skorzystać ze specjalistycznych zabiegów. Są one najskuteczniejsze, ale też najbezpieczniejsze, bo przeprowadzane pod okiem specjalisty, który uczuli nas na to, jak w okresie przeprowadzania kuracji dbać o cerę i czego unikać. Dzięki temu ryzyko wystąpienia podrażnień oraz skutków ubocznych zostanie ograniczone do minimum. Zabiegi to najskuteczniejszy, ale też najbezpieczniejszy sposób na zmiany pigmentacyjne.
No właśnie odpowiednie techniki laserowe. Początkowo zastosowano u mnie mikrodermabrazje, ale niestety ona nadaje się tylko do płytkich przebarwień, a nie głębokich, których posiadaczką byłam. Skończyło się powikłaniami i jeszcze większymi plamami na szczęście dzięki znajomej trafiłam do dobrej kliniki, gdzie wyleczono mnie laserem bardzo skutecznie.
Witam Pani Beato.Jestem posiadaczką głębokich przebarwień i proszę o pomoc.Jaka to klinika? wydałam już mase kasy na mikrodermabrazję i nie jestem zadowolona z wyników.Proszę o jakiś kontakt bardzo mi zależy .Dziękuję z góry i pozdrawiam
witam pani Beato proszę bardzo o kontakt do tej kliniki mam przebarwienia na twarzy prawie całej , szukam czegos lub kogos kto mi poleci dobrych specialistów.Pozdrawiam serdecznie i czekam na wiadomosc
witam, czy usunęła Pani swoje przebarwienia? gdzie Pani trafiła i jak z efektami?
będę wdzięczna za info gdzie Pani trafiła
Ja miesiącami walczyłam z potrądzikowymi przebarwieniami, które niestety prócz na plecach miałam również na twarzy. czywiście żadne mikrodermabrazje nic na to nie poradzą. Przy takich mianach jedynie laser frakcyjny. Teraz to wiem ale co wydałam pieniędzy na różnego rodzaju złuszczanie naskórka to wydałam. Po 3 zabiegach praktycznie zero śladu przebarwień. Jeśli ktoś a glębokie zmiany, to zdecydowanie polecam.